Äksi Puhkemajas peetakse oluliseks mitmekesist majandustegevust

Kakskümmend aastat tegutsenud Äksi Puhkemaja, mis on Jõgevamaa üks esimesi eraettevõtteid, peab praegustes rasketes majandusoludes tähtsaks mitmekesist majandustegevust, uute äriprojektide käivitamist ja konservatiivsust rahaasjades.

Omanik ja juhatuse liige Kalev Raudsepp usub, et selliste põhimõtete arvestamine võimaldab ka praeguse majandussurutise ajal vastu pidada ja areneda.

Kaheksakümnendatel  aastatel  jalgrattatreenerina leiba teeninud Kalev Raudsepal tuli sageli otsida kohti sportlastele treeninglaagrite ja muudegi ürituste läbiviimiseks. „Sattusime korra jalgrattapoistega ka Äksi. Leidsime, et siia Saadjärvele kaldale, kuhu nii Tartust kui Jõgevalt on 20-25 kilomeetrit,  tasuks edaspidigi tulla. Moodustasime praeguse osaühingu eelkäijana toitlustuskooperatiivi Äksi, mis võttis rendile tollal maavalitsuse haridusosakonnale kuulunud pastoraadihoone. Seoses ettevõtte asutamisega on meeles hea koostöö haridusosakonna juhataja Tiit Kormaniga,” rääkis Raudsepp.

Algul majutati ja toitlustati Äksis ennekõike spordiinimesi. Peagi hakati teenuseid pakkuma kõikidele soovijatele, mis tingis vajaduse firmat arendada ja uuendada.

„Pastoraadihoones valmisid toad, kaminaga sviit ja konverentsisaal. Ehitasime ka eraldi külalistemaja väiksemate seltskondade majutamiseks, sauna ja garaaži, nüüdisajastasime kütte- ja ventilatsioonisüsteemid, rajasime tenniseväljaku, muretsesime vesijalgrattad ja teisigi sportimisvahendeid,” rääkis ettevõtte juht, kelle sõnul tegeldi firma arendamisega kõige intensiivsemalt aastatel 1991-1995. „Kahekümne aasta vältel oleme bilansi järgi ainuüksi motelliossa investeerinud üle 10 miljoni krooni. Tegelikult on need investeeringud veelgi suuremad. Pealegi ei tuleks investeeringuna käsitleda mitte ainult uue ehitamist, vaid ka remondi- ja korrastamistöid,” tõdes  Raudsepp.

Tema sõnul on Äksi Puhkemaja erinevatel aegadel tegelenud ettevõtlusega Äksist kaugemalgi. „Kunagi haldasime Jõgeva spordihoones Virtus kohvikut ning meile kuulus selles majas ka toidupood ja ka tehnikakauplus, mis firma Estem tehnikapoena Jõgeva kesklinnas praegugi tegevust jätkab. Koduvallas Tabiveres oleme osalenud Elistvere Suurköögi ja Tabivere Vaba Aja Keskuse tegevuse käimalükkamisel.”Firma töös on oluline osa ka ehitustegevusel.

„Firmasiseste remondi- ja ehitustöödega püüdsime ikka oma jõududega toime tulla. Üheksakümnendate aastate keskpaigast sai ehitamine aga meie ettevõtlustegevuseks.  Näiteks oleme ehitanud Maarja kooli võimla, Elistvere Suurköögi, Tabivere Vaba Aja Keskuse, Audentese Spordikooli Otepää filiaali ühiselamu. Möödunud aastal valmis Puurmani vallas Tammemäe turismitalus jahimaja „Trofee“. Eelmise aastani moodustaski ehitustegevus kõige suurema osa  firma tuludest. Praeguon tellimusi mõistagi vähemaks jäänud,” tunnistas Raudsepp.  

Staažikas ettevõtja usub, et keerulised ajad aitab Äksi Puhkemajal üle elada teatud konservatiivsus. „Peamiselt tänu firma kaasomaniku, minu abikaasa Marje Raudsepa mõõdukale skeptitsismile pole meie firma peaaegu üldse laenu võtnud. Nii oleme pääsenud probleemidepuntrast, mis praegu paljusid  ettevõtjaid kimbutab.”

iii

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus