Äksi kihelkonnapäev oli täis laulu- ja tantsulusti ning sportlikke jõukatsumisi

Kihelkonnapäev algas kontserdiga Äksi Andrease kirikus.  Selle eel õnnistas kihelkonnapäeva ja sellel osalejaid kirikuõpetaja Urmas Oras. Tunniajalisel kontserdil musitseerisid Kärt, Jaak, Ants ja Mart Johanson. Kirikust võisid kõik annetuse teinud võtta kaasa äsja trükivalgust näinud Äksi kirikut kujutava postkaardi, mille autor on fotograaf Johannes Haav.

Mängud mättal ja mäe peal</B>

Pärastlõunatunnil teatas kihelkonnapäeva juht Valdi Reinas, et algab isetegevuslaste kultuuriprogramm “Ma mängin mättal, mäe peal”.

Kontserti jälgima tulnud publikul ei lastud kaua ühe koha peal istuda, sest Tabivere segarahvatantsurühm haaras aktiivsemad kohe tantsuringi kaasa. Esinemiskavale andsid muusikalist värvikirevust Väägvere pasunakoor, Tabivere valla segakoor ja Heino Elleri nimelise Muusikakooli Tabivere filiaali tütarlastebänd. Äksi kihelkonnapäeva üks korraldajatest, Tabivere valla kultuurielu eestvedaja Tiia Pärtelpoeg ütles, et idee isetegevuslaste kontsert just sellises vormis korraldada tuli tal endalegi ootamatult.   ?Mõtlesin sellele, et Äksi peoplats on looduslikult just selline: on nii künkaid kui head siledat platsi tantsimiseks. Nii tuligi mulle pähe kontserdi nimi ?Mängin mättal, mäe peal?. Tore, et pealtvaatajad rõõmuga kaasa laulma ja tantsima tulid. Algul olin veidi mures, kas publiku kaasatõmbamine  õnnestub,? oli ta vabaõhukontserdi korraldajana nii esinejate kui publikuga rahul.

Tiia Pärtelpoja sõnul on Äksi kirikuhoov sellise kontserdi korraldamiseks igati sobiv. Äksit kui mõnusat esinemispaika kiitsid  mitmed esinejad ning nende juhendajad. “Tänavu suvel oleme juba tantsinud Elvas Peipsiäärsete maakondade laulu- ja tantsupeol, Tabivere jaanitulel ja Maarjas Tabivere valla külade päeval. Ka siin, Äksi pargis, oli igati hea tantsida,” rääkisid Tabivere segarahvatantsurühma neiud Kai ja Ede.

“Nüüd tõmbame veidi hinge ja siis istume sööma kringlit, mille kihelkonnapäeva korraldajad meile tänutäheks esinemise eest just üle andsid,” lausus tantsurühma juhendaja Aivar Aitsar. Ta avaldas arvamust, et Tabivere vallas võiks olla kultuuriüritusi ehk rohkemgi, kuid mitte liiga väikeste vahedega, et ei tekiks rutiin.

Äksi parki ja siia paigaldatud lava nimetasid igati meeldivaks esinemiskohaks Heino Elleri nimelise Muusikakooli Tabivere filiaali tütarlastebändi liikmed: bassikitarrist Katriin Laurson, löökpillimängija Triinu Täpsi, laulusolist Vieno Rjabova ja klahvpillimängija Tiina Tomingas.

“Isetegevusprogramm on igal kihelkonnapäeval erinev olnud. Traditsiooniks on aga kujunenud munaviskevõistlus  ja kiviheitevõistlus Äksi Ässa nimetusele,” ütles Tabivere vallavanem Aare Aunap.

Veerandsada rammumeest kivi viskamas.

Mõlemad nimetatud võistlused toimusid ka tänavu. Kiviviskevõistlusel on võimalus osaleda kahekümne viiel mehel ja just niipalju mehi selleks jõu- ja osavuseprooviks end registreeriski. Viskeid hindas kohtunik Viktor Trink. Visati 11-kilogrammist kivi. See kivi on kõigil kihelkonnapäevadel sama ning seda hoiab võistluste vahelisel ajal oma kodus äksilane Bernhard Sepp, kes on ka ise alati kaasa võistelnud. Ta tegi seda sellelgi aastal.

 Võistluses, kus iga osaleja võis sooritada neli viset, selgitati esialgu välja kuus paremat, kes  finaali pääsesid, et omavahelises heitluses välja selgitasid, kes saab sellel astal esikoha ja tiitli Äksi Äss 2005. Kõige kaugemale ? 42,65 meetri kaugusele ? viskas kivi Margo Ool.” Ma olen osalenud nüüdseks kolmel kiviviskevõistlusel. Esimene kord võitsin ja sooritasin ka rekordviske. Teisel korral vigastasin jala ja jäin neljandaks. Nüüd olen siis taas võitja,? rääkis pikka kasvu mees, kes töötab Eesti Laskesuusakoondise füsioterapeudina.

Teise koha võitnud Vello Puusalu Tartumaalt Kambjast lennutas kivi 41,50 meetri kaugusele. Lähte spordihoone juhataja Margus Pärsik, kes on võitnud seitse Äksi Ässa tiitlit, viskas seekord kivi 38,71 meetrit ja jäi kolmandaks. 

Kiviviskevõistluse edukamaid autasustasid Tabivere vallavanem Aare Aunap, Äksi kihelkonnapäevade idee algataja Aune Sepp ja tänavuse kihelkonnapäeva üks korraldajaid, ettevõtja Kalev Raudsepp. Võitja Margo Ool sai auhinnaks kunstnik Meedi Ümara valmistatud Äksi Ässa kuju.

Kihelkonnapäevalisi lähedalt ja kaugelt

Äksi kihelkonnapäevale oli tuldud nii Tabivere vallast kui teistest Jõgevamaa linnadest ja valdadest, samuti naabermaakondadest. Muljed olid igaühel erinevad. “Mind meelitab ikka kihelkonnapäevadele värske õhk ja ilus loodus, ” ütles memm Äksi lähedalt Puhtaleiva külast.

“Kihelkonnapäeval jätkub ikka huvitavat meelelahutust nii lastele kui ka täiskasvanutele,? märkis Tabivere mees Raul Rääsk, kes töötab Jõgeva vallavalitsuse majahaldurina, kuid on ka pillimees. Peole oli ta tulnud koos abikaasa ja tütretütrega.

Keskeas meesterahvas, kes enda sõnul Tartust pärit, rüüpas puude vilus õlut ja pajatas: “Sõbrad tulid  kihelkonnapäevale ja võtsin mind kaasa. Täitsa mõnus on. Aga mis edasi saab ja kuhu ma siit hiljem edasi lähen, seda küll ei tea. “

Pajusi vallast Aidust saabus mootorrattal Äksi 72-aastane Hugo Lehismaa. “Kui kuulen, et Eestimaal on mõni kultuuriüritus, sõidan kohale. Muidu on igav. Bensiini ostmiseks mul raha ikka jätkub,” rääkis aktiivne vanahärra.

“Äksi on omalaadne küla, mis seob Tabivere ja Tartu valda, seega ka Jõgevamaad ja Tartumaad. Äksi kirik jääb Jõgevamaale, surnuaed aga Tartumaale. Äksi kihelkonnapäev on kujunenud rahvapeoks, kus esinevad alati kahe naabervalla taidlejad,” rääkis kihelkonnapäeva olemusest Tabivere vallavolikogu esimees Kajar Lember, kes oli üritusel koos abikaasa ja viiekuuse poja Arturiga.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus