Akordionist Henn Rebane meelitas Jõgevale kokku suure hulga publikut

?Mul on hea meel, et teid siia nii palju on kogunenud. Esitusele tulevad lood on minu enda tehtud ning teie olete esimesed, kes neid kuulevad,? ütles Henn Rebane. Mõned lood on siiski varem võistelnud muusikakoolide konkursil.

?Mul on hea meel, et kultuurikeskus kutsus mind siia esinema just õigel ajal, nüüd tuleb ju kultuurielus kahenädalane paus – olümpiamängud, kontserti võib pidada ka nende avaakordiks,? ütles Henn Rebane.

Kavas oli erineva iseloomu ja raskusastmega muusikapalasid – oli nii mõtisklevaid, põneva rütmikaga kui ka eesti rahvamuusikast inspiratsiooni saanud lugusid. Kuulda ja näha sai nii standardbasside kui ka valikbassidega akordionit. ?Mängin ka selliseid lugusid, mis mõeldud harjutamiseks juba päris väikestele lastele, see on niinimetatud laste sari. Arvan, et oleksin hoolega harjutanud, kui minu õpetaja oleks taolisi lugusid mulle pakkunud,? arvas Rebane.

Lastele kirjutatud lood olid ?Vilistades?, ?Kui orel mängib?, ?Minu Hiina sõber? ja ?Ballaad?.

Tuntud interpeet esitas mitmeid huvitava pealkirjaga pillilugusid, mille kohta käis ka eellugu, kuulamisse sukeldudes tundusid need helid tõsiselt hurmavana. Näiteks pala ?Lumine õhtu? viis kuulajad hobusega sõitma vana-aasta õhtul ning hobune ei tahtnud hästi sõna kuulata, ?Hommiku jälg? aga tõi kuulajateni eksootilise India põhjamaiselt külmas talves, ?Rona boogie? aga kujutas sõbralikku rotveileri-tõugu koera, kes saba liputades ja lont- lont peremehele vastu jookseb.

Olulise osa esitlusele tulnud teostest moodustasid nn. reisikohvrilood, mis peegeldasid interpreedi nägemust Portugalist, Maltast, Austriast. Viimases esitusele tulnud loos ?Sambossa 5? näitas Rebane seda, mida saab akordioni kui lõõtspilliga teha- ühe käega mängis pillimees üht rütmi, teisega teist ja lõõtsast meelitas välja veel kolmanda heli. Kokku kõlas kontserdil 20 omaloomingulist pala.

Pikaajaline akordionipedagoog Henn Rebane on lõpetanud Georg Otsa nimelise Muusikakooli ja Eesti Muusikaakadeemia, ta on esimeste rahvusvaheliste akordionifestivalide idee autor ja organiseerija, samuti Eesti Akordioniliidu looja ja selle esimene president. Eelmise sajandi lõpust teeb ta regulaarselt akordionisaateid Vikerraadios ja Kuku raadios.

Henn Rebane on kirjutanud akordionipalu, laule ning koostanud mitmeid akordionipalade kogumikke.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus