Akordionifestival toob külalisi Leedust ja Lätist

Jõgeval peetakse selle nädala teisel poolel rahvusvahelist akordioni-, lõõtspilli- ja suupillifestivali. Festivalikontserdid toimuvad neljapäevast laupäevani ning eesti pillimeeste kõrval saab näha-kuulda ka leedu ja läti muusikuid.

Festival algabki leedulaste ja lätlaste ülesastumistega. Neljapäeval, 19. aprillil kell 19 musitseerib kultuurikeskuse laval Leedust saabuv trio koosseisus Tadas Motiečius (akordion), Gleb Pyšniak (tšello) ja Dalia Dédiniskaité (viiul). Tadas Motiečius on Leedu noorema põlvkonna andekamaid akordioniste, kes on õppinud mitmes Euroopa muusikaakadeemias ning võitnud laureaaditiitleid Leedu ja muu Euroopa konkurssidel.

“Leedulastel on akordionikultuur heal järjel ja neil on välja kujunenud mitu tugevat koolkonda. Motiečius kuulub nn Šiauliai koolkonda,” ütles Jõgeva kultuurikeskuse juhataja Ainar Ojasaar. 

Reedel kell 19 jätkub festival lätlaste Raimonds Macatsi (suupill, tšello) ja Aivars Hermanise (kitarr) kontserdiga. Duo mõlemad liikmed on silmapaistvad ja hõivatud muusikud. Macats esineb tihti koos kuulsaimate Läti korüfeedega, nagu Raimonds Pauls, Laima Vaikule jt, Hermanis on mänginud paljudes Läti paremates ansamblites ja projektikooslustes.

Laupäeval, festivali põhipäeval, kell 12 avatakse kultuurikeskuse suvelaval nn vabalava, kus võivad üksi või mitmekesi üles astuda kõik akordioni-, lõõtspilli- või suupillimängu harrastajad. Vabalava programmi juhib Elmar Trink. Kõik programmis üles astuvad muusikud saavad kingituseks vabapääsme samal päeval kell 15 kultuurikeskuses algavale festivali lõppkontserdile.

“Kui varasematel aastatel on lõppkontserdile pääs olnud tasuta, siis tänavuse festivali eelarve sundis meid ka sellele piletihinda kehtestama. See on aga vaid kaks eurot, nii et loodetavasti ei saa see kellelegi kontserdile tulekul takistuseks,” sõnas Ainar Ojasaar.

Kava igal juhul väärib kultuurikeskusse minekut: üles astuvad esimestest kontsertidest juba tuttavad Tadas Motiečiuse trio ja duo Macats-Hermanis, samuti eesti muusikud Kulno Malva (akordion ja lõõtspill), Heino Tartes ja sõbrad (lõõtspill), suupilliansambel Piccolo ja Abja akordionibänd. Ka lõppkontserti juhib Elmar Trink.

Kel plaanis neljapäevasele ja/või reedesele festivalikontserdile sammud seada, peab arvestama, et nende pääsmete eest küsitakse veidi kõrgemat hinda kui lõppkontserdi pileti eest. Laupäeval tasuks aga raha natuke rohkem kaasa võtta kui lõppkontserdi pääsme jagu, sest kultuurikeskuse ümber peetakse kevadlaata.

“Müüakse ka teistsugust kaupa, aga eelistatumad on eestimaine toit ja käsitöö. Nende valdkondade kaubaartiklid paigutame laadal kesksele kohale,” kinnitas Ainar Ojasaar.

Esimest akordionifestivali peeti Jõgeval 2011. aastal. Et ühel aastal jäi festival ära, jõutakse tänavu mitte kaheksanda, vaid seitsmenda toimumiskorrani. Festivali käivitamisel oli Jõgeva kultuurikeskusele omal ajal abiks nüüdseks meie hulgast lahkunud põltsamaalane Eduard Einmann. Tema aitas toona ka esinejaid leida. Praegu annab selles osas nõu tuntud kontserdikorraldaja Toivo Tuberik.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus