?Mina tean Eesti XVI sajandi ajaloost suhteliselt vähe ja usun, et teie teate Slovakkia sajanditetagusest ajaloost niisama vähe. Loodetavasti aitab täna avatav näitus seda teadmistelünka mingilgi määral vähendada,? ütles suursaadik Ivan ?pilda, avaldades samas kahetsust, et Slovakkia Vabariik pole suutnud veel Eestis eraldi saatkonda avada. Härra ?pilda ja Baranay ning teised Slovakkiat Balti riikides esindavad diplomaadid resideerivad nimelt Riias. Tallinnas on Slovakkia esindatud üksnes aukonsul Even Tudebergi isikus. Aukonsuli amet on aga ühiskondlik amet, mida peetakse omast vabast ajast ja palka saamata.
?Slovakkia ja Eesti ajaloos on päris palju sarnaseid momente, mis soodustavad meie üksteisemõistmist,? ütles Even Tudeberg.
Tõepoolest: ka Slovakkia on aegade jooksul jõudnud kuuluda mitme erineva riigi koosseisu ning iseseisvust saanud maitsta vaid üürikest aega. Viimati elati ühises riigis t?ehhidega. 1980. aastate lõpus T?ehhoslovakkias toimunud nn sametrevolutsioonile järgnes 1993. aastal ?sametlahutus? ehk T?ehhimaa ja Slovakkia rahumeelne eraldumine. 2004. aastal astus Slovakkia, nagu Eestigi, nii NATOsse kui ka Euroopa Liitu.
?Me saame t?ehhidega väga hästi läbi, aga lahkuminek oli siiski õige: igaüks vastutagu enda eest ikka ise,? arvas Pavol Baranay.
Sotsialismi pärand
Evan Tudebergi sõnul jäi Slovakkia majandusele sotsialismiajast päranduseks hulk tehaseid, mis olid andnud sõjalise kallakuga toodangut Nõukogude Liidu jaoks ning mis muutunud oludes kaotasid oma otstarbe. Seepärast polnud ime, et esialgu tegi Slovakkia majandus vähikäiku. Ent nüüdseks on ?põhjas? ammu ära käidud ning Slovakkia kroon üks väheseid valuutasid, mis euro suhtes tugevneb.
Pavol Baranay sõnul on Slovakkia majanduse põhilisteks tugisammasteks kolm suurt autotehast ? Volkswageni, Citroen-Peugeot? ja Hyundai-KIA omad. Tuleval aastal loodetakse viie miljoni elanikuga riigis toota miljon autot. Ja kui eestlane ostab Samsungi plasmateleri, siis seegi on enamasti Slovakkias toodetud.
?Praegu ostab Eesti Slovakkiast kaupu sisse neli korda rohkem kui Eesti kaupa Slovakkiasse läheb,? ütles Pavol Baranay. ?Ja kui eestlased teavad Slovakkiat eelkõige kui paika, kus talvel mägedes suusatamas käia, siis tegelikult tasuks meile tulla ka suvel. Näiteks on meie sanatooriumides teenuse hinna ja kvaliteedi suhe eestlastele soodsaim. Ei maksa ka unustada, et Slovakkia pealinnast Bratislavast on Budapesti vaid sada ja Viini kõigest 45 kilomeetrit. See võimaldab teha kasvõi näiteks mõnusa veinituuri läbi kolme pealinna.?
Saatkonna esindajad jätsidki linnaraamatukogusse hulga Slovakkiat tutvustavaid trükiseid, mida huvilised sealt küsima võivad minna.
Lihtsad ja sõbralikud
Even Tudebergi arvates tasuks noortel mõelda ka Slovakkiasse õppima minekule, koolid ja ettevõtted võiksid aga sealt koostööpartnereid otsida. Kui vahendajat vaja, on ta alati nõus selleks hakkama.
?Slovakid on lihtsad ja sõbralikud inimesed ning nendega on väga mõnus suhelda,? ütles Even Tudeberg. ?Meie riigikogus tegutseb näiteks tervelt kahekümneliikmeline Eesti-Slovakkia parlamendirühm, mille esimeheks on Aivar Riisalu ja üheks aseesimeheks Mai Treial.?
Samas on probleemiks slovaki-eesti ja eesti-slovaki tõlkide puudus.
?Üritame koostöös teie haridus- ja teadusministeeriumiga selle probleemi lahendada,? ütles Pavol Baranay. ?Ka Eesti ja Slovakkia vaheline kaubandusbilanss vajaks suuremasse tasakaalu viimist.?
Kuigi avatud näitus vaatab sajandite taha, keerlesid jutud, mis avamisel aeti, järjekindlalt tänaste asjade ümber. Ent kes väga hästi kujundatud stendinäitust, mis koostatud Slovakkia Vabariigi kultuuri- ja välisministeeriumi ning Slovaki Rahva Muuseumi eestvõttel ning mida Eestis näidatud juba Tallinnas, Tartus ja Viljandis, lähemalt uurida maldab, see leiabki innustust mitte ainult mineviku, vaid ka tänapäeva Slovakkia paremaks tundmaõppimiseks. Keegi meist ei saa ju mööda oma minevikust. Ning üksteist mõista on ju hulga lihtsam üksteise minevikku tundes.
RIINA MÄGI