Ajakirjaniku ja poliitiku vastutusest

Globaalsed kriisid on keerulised ajad. Kindlasti on just praegu maailma ja sealhulgas ka Eesti majanduses asetleidev väga tõsine hetk.

Kuna sellistes situatsioonides võivad üliemotsionaalsed ning populistlikud sammud viia hullude tagajärgedeni, siis on üheks tähtsaks mõõdupuuks vastutustunne ning riigimehelikkus. Seda nii poliitikutel kui  miks mitte ka ajakirjanikel.

Ma usun, et Eestis pole ei ühtegi ajakirjanikku ega veel vähem poliitikut, kes ei teaks ega tunnetaks olukorra tõsidust. Viimaste hulgas siiski mõned arvavad, et võitleva populismiga on võimalik ehk veidi oma toetust kasvatada, kuid ette võib olla kindel – sellised võidud on väga lühiajalised (kui üldse) ning kukkumine saab olema eriti valus.

Täna lõppev Davosi majandusfoorum andis ühe selge vihje, mida tuleb olukorra leevendamiseks teha. Selleks on kiire ja julge otsustamine. Eesti kontekstis tähendab see viimastel aastatel väga kiiresti kasvanud eelarve kulude kärpimist. Kuna otsus puudutab kümnendikku või enamat protsenti eelarve mahust, siis on seda võimalik teha vaid laiema poliitilise konsensuse läbi.

Niipea, kui keegi asub täna populistlikult võitlema mingi valimistel antud lubaduse eest, kukub solidaarne ja riigimehelik lähenemine kolinal kokku. See toob kahju mitte üksnes kisakõridele ja nende erakondadele, vaid kogu Eesti riigile.

Minu poolt väga lugupeetud ajakirjanik Anvar Samost on raadiosaates “Olukorrast riigis” arvanud, et “otsuseid langetab hulk arusaamatutel põhjustel välja valitud poliitikuid, kellel otsene seos eelarveportsessiga puudub”. Ma pean tunnistama, et Anvari sellisest lähenemisest ei saa ma kohe mitte aru.

Miks nimetada Eesti koalitsioonierakondade liidreid “suvalisteks poliitikuteks” ning miks kahtlustada neid mingites salakokkulepetes? Selguse huvides tahan kinnitada, et Isamaa ja Res Publica Liidu parlamendifraktsioon on toimuvaga täielikult kursis ning andnud kärbete lähtealuseid läbi vaieldes koalitsioonipartneritega kokkulepete leidmiseks vastavad volitused oma esimehele Mart Laarile.

Ma tuletan meelde, et IRL hakkas eelarve kärpimisest rääkima juba aasta tagasi, kui oli selge, et maailma majanduses on ilmnemas tõsised kriisisümptomid. Selle aja jooksul on meil toimunud pidev olukorra hindamine ning lahenduste otsimine ja pakkumine. Olulisemad küsimused, mida on käsitletud erakonna aruteludel, on ka avalikult teada ja mitmed ka ellu rakendatud.

Täna oleme olukorras, kus ainus võimalus riigi majandusseisu vähegi tõsiselt mõjutava otsuse tegemiseks on koalitsiooni ühine arusaam ning solidaarne koosotsustamine. Ja seda ei tee mingid “suvalised poliitikud”, vaid demokraatlikult valitud erakondade esindajad. Kõlab suurelt, kuid nii see täpselt on.
Marko Mihkelsoni blogi http://markomihkelson.blogspot.com/

MARKO MIHKELSON, Riigikogu liige, IRL

blog comments powered by Disqus