Näituse koostaja ja Nurga koduloomuuseumi asutaja Helma Kaeval on “aja hõlma varjust” rahva ette toonud hulga huvitavaid fotosid, dokumente ja esemeid, mis Kassinurme ja Kaarepere ajalugu ja elu-olu käsitlevad. Fotod annavad ülevaate sellest, missugused seltsid (käesolev aasta on teatavasti kuulutatud seltside aastaks!) ja organisatsioonid Kaareperes omal ajal tegutsesid, kui palju tegutses Kaarepere ümbruses koole, millega tegeldakse tänapäeva Kaarepere Põhikoolis ning kuidas Kassinurme rahvas külapäevi peab. Eelkõige pakuvad fotod huvi kindlasti neile, kel sealt tuttavaid nägusid leida võimalik, ent ajastu vaimu kandjatena on need põnevad vaadata teistelegi.
Dokumentidest on välja pandud mõned aukirjad ja tunnistused, esemetest 1948. aastast pärit linnuse makett, Hillar Kaevali kogust pärinevad vanad triikrauad, Helma Kaevalile annetatud autasud, nagu Kodanikupäeva aumärk, Ignatsi Jaagu medal, Eesti Rahva Muuseumi medal ja Eesti Vabariigi 75. aastapäevale pühendatud medal, Mäetaguse talust pärit Ülo Tõnissoo annetatud 70 aastat vana Eesti lipp, kodutütre vormirõivad jne.
Raamatutest võib näha Piibli mitut trükki ja muud usukirjandust ning Kassinurmest pärit väliseesti kirjamehe Karl Torro luulekogusid. Kassinurme ja Kaarepere naiste ilumeelest annavad tunnistust Liivi Õunapuu õlimaalid ning Terje Ahi, Evi Dreheri, Vaige Kuusiku, Helma Kaevali, Meeta Tõnissoo, Ede Kivilo, Maigi Rebane-Kallemaa ja Linda Toru käsitööd.
Omaette lõigu väljapanekust moodustavad Kaareperest pärit Vabadusristi kavalere tutvustavad materjalid. Hiljutist vabariigi aastapäeva silmas pidades on just õige aeg mõelda neile, kes vabaduse ja iseseisvuse meile tõid.
Nurga koduloomuuseumi tutvustav näitus kuulub maakonna väikemuuseume tutvustavasse sarja, mille maakonna keskmuuseumina toimiv Palamuse kihelkonnakoolimuuseum käivitas kaks aastat tagasi ning mille raames on varem end esitlenud Saare Kalevipoja muuseum ja Tabivere Vallamuuseum. Näitus jääb avatuks märtsi lõpuni.
RIINA MÄGI