Aivar Kokk on Riigikogu liikmete aktiivsuse edetabelis esiviisikus

Uudisteportaali Delfi koostatud Riigikogu liikmete aktiivsuse edetabelis on Jõgevamaalt ja Tartumaalt parlamenti valitud Aivar Kokk parlamendi liikmetest viiendal ja koalitsioonisaadikutest (Eesti Keskerakond, Erakond Isamaa ja Res Publica Liit ja Sotsiaaldemokraatlik erakond ) esimesel kohal.


Näitajatest, mille põhjal Delfi ajakirjanikud Riigikogu liikmete aktiivust mõõtsid, peab Aivar Kokk eriti oluliseks eelnõude algatamist ja nende menetlemise eestvedamist. Kokk on Riigikogu praeguses koosseisus algatanud kolmkümmend eelnõud ja juhtinud kahtkümmend viit menetlemist.

“Mul on olnud viimase kolme aasta jooksul võimalus juhtida kolme olulist komisjoni: sotsiaal-, majandus- ja maaelukomisjoni, mis on andnud paremad võimalused eelnõude algatamiseks ja menetlemiseks. Tulemusi on erinevates valdkondades. Lasterikaste perede toetus tagab, et kolme kuni kuue lapse korral peres annab riik juurde veel 300 eurot kuus ning seitsme ja enama lapse puhul 400 eurot kuus. Kord aastas, oktoobri algul, makstakse üksi elava pensionäri toetust. Mitterahaline hambaraviteenus pensionäridele on 85 eurot ja tööealistele 40 eurot aastas. Tänu tulumaksutagastusele said 2100 jõgevamaalast eelmisel aastal kokku 750 000 eurot rohkem palgatulu kätte,” ütles Aivar Kokk.

Ühtne toetus

Aivar Kokk tõdes, et tema algatusel võeti Riigikogus vastu seadusemuudatused, millega ühendati 2016. aastast okupatsioonirežiimide poolt represseeritutele mõeldud tervise taastamise toetus ja sõidusoodustus ühtseks toetuseks suurusega 192 eurot aastas. Tänu seadusele kadus vajadus kuludokumentide esitamiseks. Tänavusest aastast on represseeritute ja Eestist sunniviisiliselt Tšernobõli tuumakatastroofi tagajärgi likvideerima saadetud isikutele hea uudis. Nende toetus tõstetakse 230 euroni.

Maksupoliitika valdkonnas peab Aivar Kokk üheks olulisemaks eelnõud, mis kindlustab, et käesoleva aasta jaanuarist on kõigil inimestel, kes teenivad alla 1200 euro kuus 500 eurot maksuvaba tulu.

“See tähendab, et keskmist palka saavate inimeste pangaarvele laekub sel aastal iga kuu 64 eurot rohkem kui sel aastal. Kahe töötava vanemaga pere kohta tähendab see aastas pea 1500 eurot suuremat sissetulekut kui praegu,” selgitas ta.

Maksukeskkond soodsamaks

“Tänavune 1. jaanuar tõi FIE-dele äriühingutega osaliselt sarnase maksukeskkonna, mis muudab selle praegusega võrreldes soodsamaks ning laiendab FIE-de sotsiaalseid tagatisi ja soodustusi. Erisoodustusmaksust vabastatakse tööandja kulud töötaja tervise edendamiseks ja sportimiseks kuni 100 euro ulatuses kvartalis ühe töötaja kohta ning tekib võimalus luua väikeettevõtjatele mõeldud ettevõtluskonto. Seda bürokraatiavaba ning soodsat ettevõtlusvormi saavad kasutada väikeettevõtjad, kelle tulu ei ületa 25 000 eurot aastas,” rääkis Kokk. “Alates 1. septembrist kadus kuni kahe aktsionäriga aktsiaseltsidel ka auditeerimise kohustus.”

Parlamenditöö üheks tulemuseks oli tema sõnul veel põllumajanduse siseriiklike üleminekutoetuste taastamine maksimaalselt lubatud mahus. “Möödunud aastal maksti põllumeestele siseriiklikke üleminekutoetusi 19,9 miljonit eurot ja sel aastal 18,4 miljonit eurot.”

Veel ütles Aivar Kokk, et seoses 2017. aasta jaanipäeva eel vastu võetud riigihanke seadusega muutus riigihanke korraldamine paindlikumaks ja kiiremaks.

“Vähenesid ettevõtjate halduskoormused, suurenesid alltöövõtja õigused ja täienesid hankijate võimalused parima hanketulemuse saavutamiseks. Hoidsime ära e-arvete tasuliseks muutumise,” selgitas ta.

Kokk märkis, et usutluses Vooremaale tutvustas ta vaid üht väikest osa nendest otsustest, mis parandavad meie inimeste elujärge ja mille eestvedamise juures ta on olnud.

“Lisaks sellele on minu jaoks oluline, et meie erakonna (Isamaa ja Res Publica Liit) eestvedamisel loobus koalitsioon ka uute maksude – panditulumaksu ja magusamaksu – kehtestamisest ning vähendas alkoholiaktsiisi tõusu poole väiksemaks,” ütles poliitik.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus