Aivar Kokk: majanduskeskkonna elavdamiseks kaalume mitut lahendust

Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Aivar Koka sõnul on praeguses situatsioonis tähtis peale rahva tervise hoidmise elavdada eri meetmete abil majandust. See aitab ennetada võimalikku tekkivat kahju meie ettevõtluskeskkonnale.


Koka sõnul on arutusel mitu võimalikku lahendust: „Koduses majapidamises ja ettevõtluses on üks suuremaid kulusid elekter, toasoe ning kulu transpordile. Seega peaksime üle vaatama gaasi-, elektri- ja kütuseaktsiisid ja kaaluma nende kiiret langetamist. Selleks et säästa Eesti inimesi ja ettevõtjaid koondamisest, tuleb kaaluda vajaduse korral riigipoolset pikaajalist laenude refinantseerimist ning maksupuhkust. Riiklike maksude edasi lükkamine või nende ajatamine pikema aja peale aitavad kulusid tekkinud ootamatus olukorras märkimisväärselt kokku hoida,“ ütles Kokk.
„Lisaks on arutelu all töötukassa reservide kasutamise võimalused ning toetusmeetmed ettevõtetele, keda viirusepuhang ja eriolukorra väljakuulutamine on enim mõjutanud, nagu näiteks turismi- ja transpordisektor. Ühtlasi tuleb üle vaadata järgmiste aastate riigi investeeringud ja plaanitavad projektid. Kui meil õnnestub need liigutada ettepoole ja suurt osa neist alustada juba käesoleval aastal, annab see teatud sektoritele lisavahendid kriisiolukorras toime tulla,“ ütles ta.
„Eelmainitud meetmete rakendamisega hoiame Eesti majanduse usaldusväärse ja reageerimisvõimelisena. Samuti aitavad need Eesti inimestel säilitada keerulistel aegadel senise elatustaseme. Riik peab olema praeguses olukorras paindlik ja vajaduse korral kaaluma lisameetmeid. Laenukoormus kasvab ja riigieelarve läheb miinusesse, aga see on ajutine. Eesmärk peab praegu olema vältida ajutist kriisi, et järgmine aasta saaks majandus jälle kasvada,“ lisas Kokk.
VOOREMAA

blog comments powered by Disqus