Aitame üheskoos jõuluimet luua

Jõulud on alati olnud pühalik ning samas ka endasse süüvimise ja lähedastega koos olemise aeg. Aga jõulud on ka aasta kõige pimedam aeg. Mõni päev enne jõulupühi saavutab valgus küll pimeduse üle võidu, aga tegelikult märkame päevade pikenemist alles jaanuari teises pooles.


Pimedat aega aitab helgemaks ja valgemaks muuta n-ö tehisvalgus meie ümber, mida saame luua mitme- või ühevärviliste lampide ja küünalde ehk elava tule abil. Pimeda ajal on tore näha linnade või väiksemate asulate kesksel kohal tuledes säravat jõulupuud, aga ka mitmeid muid elektrilisi tulesid ja laternaid, olgu siis eramute, asutuste-ettevõtete hoonete juures, mis lisaks valguse andmisele kaunistustena eheda jõulumeeleolu loovad.

Siinkohal tahaks tänada kõiki neid eramute elanikke ning asutuste-ettevõtete töötajaid, kes on võtnud vaevaks hooneid ja kinnistuid jõulutuledega ehtida ning seeläbi jõuluaega veelgi meeldivamaks muuta. Küllap enamik meist on teadlikud suvisel ajal läbi viidavast kodukaunistamise konkursist, mis on väga tänuväärne ettevõtmine. Ehk võiks samasugust konkurssi korraldada ka jõulupühade ajal, et selle kaudu kodud, asutused-ettevõtted, linnad, alevid, alevikud ja külad jõulude ajal veelgi kaunima ilme saaksid.

Kui siinkirjutaja mälu ei peta, siis oli mingil ajal Põltsamaal traditsiooniks välja selgitada jõulude ajal kõige enam silma jäänud jõulutuledega kaunistatud kodud ja asutused-ettevõtted, et neid esile tõsta ning inimesi tehtud töö ja nähtud vaeva eest tunnustada. Praegusel infotehnoloogilisel ajastul võiks hindamise võimaluse anda interneti vahendusel kõigile kohalikele või miks mitte ka kaugemal elavatele inimestele, kes Jõgevamaale või mõnesse maakonna valda jõulude ajal sattunud.

Parimad jõulutuledega ehtijad võiks välja selgitada ühelt poolt eramute ja kortermajade elanikke silmas pidades, teiselt poolt asutusi-ettevõtteid hinnates. Et jõulude aegne konkurss võimalikult laia kõlapinda leiaks, tasuks eraldi igas omavalitsuses hinnata linnasid, aleveid, alevikke ja külasid.

Kenasti ehitud hooneid ja nende ümbrusi leidub igal pool, ka Põltsamaal. Kes selles oma silmaga veenduda soovib, võiks näiteks esimesel või teisel jõulupühal leida aega ja võimalust, et linnale väiksem või suurem ring peale teha. Meile kõigile tuleb kasuks jõululaua äärest natukeseks eemale saada ja kehale ning vaimule värskes õhus liikumise näol kosutust pakkuda. Uue aasta algus, kui pühademöll selja taha jäänud, oleks just õige hetk tublimaid jõuluime loomisele kaasa aitajaid tunnustada.

Arusaadavalt ei saa seda siiski veel teha üsna pea algaval, 2019. aastal. Küll aga on selleks võimalus 2020. aastal kui ettevalmistustega nüüd alustada.

TOOMAS REINPÕLD, ajakirjanik

blog comments powered by Disqus