Aitäh ukse avamise eest, Laisholm!

Pärnu teatas läinud nädala reedel, et aastavahetusel ilutulestikku ei korraldata. Haapsalu jättis novembris ostuööd tähistava ilutulestiku koeraomanike palvel ära. Tallinn ei välista, et see aasta jääb klassikalise ilutulestikuga viimaseks. Jõgeval otsustas esimesena paugutamisest loobuda Laisholmi pubi.


Sõna otseses mõttes õhku lasevad aga rakette paljud omavalitsused. Ja isegi kui omavalitsustel suuri summasid võtta pole, siis teevad inimesed seda nende eest. Ning need saluudid on tihtilugu suuremad kui mõnel vaesemal omavalitsusel.

Loomaomanikuna tean, et ühel ööl aastas on olukorda võimalik kontrollida. Tõmmata kardinad akende ette, panna muusika mängima, luua lemmiku jaoks võimalik turvaline keskkond. Kuid suvaliste paugatustega, mida kostab juba detsembri teisest poolest, on hoopis teine lugu. Koeraga jalutamas käia on tükk tegu, kui aeg-ajalt rakette lastakse. Mõnel õnnetumal jookseb lemmik suures paanikas lausa kodust. Paraku pole vastavatel asutustel ressurssi kalendritundmatuid kodanikke korrale kutsuda. Ja nii tuleb taas aastast aastasse kestvasse „võitlusesse“ asuda.

Seda, et lasersõu ja valguskaunistused on püsivamad, vähem keskkonda reostavamad ja vaiksemad, teatakse mujal maailmas ammu. Idee, et raha taevasse laskmata jätta, on paljudele juba tuttav teema. Ent siiski leidub neid, kes arvavad, et ilma pauguta ja mürinata ei saagi uus aasta tulla. Saab küll, isegi efektsemalt, uuenduslikumalt ja, mis kõige olulisem, odavamalt ning vaiksemalt.

Jõgevamaal astus selle esimese uuendusliku sammu Laisholmi pubi. Mõelge, 250 eurot, mis oli planeeritud õhku laskmiseks, leiab kasutust meie maakonna mittetulundusühingus, mis tegeleb nendega, kes ise enda eest seista ei saa. Ning mis kõige olulisem: inimesed on selle soojalt vastu võtnud. Suuremaks võrdluseks: Tallinna linna ilutulestik napsab maksumaksja rahast 15 000 eurot. Kujutage ette, mida selle rahaga teha saaks, keda toetada ja kelle heaks midagi ära teha.

Valga vald pani selle aasta novembris ilutulestiku kasutamise hääletusele. Inimesed said oma mõtteid avaldada. 53 protsenti vastanutest pooldas, et vald saluudi ära jätaks ning vahendid mujale suunaks. Kokku lepiti selles, et summa, mis pidanuks kuluma ilutulestikule läheb ühe maja välimuse korrastamiseks, kuuskede ehtimiseks kultuuri- ja huvialakeskuse juures ning jõulukingiks loomade varjupaigale. Tõsi, saluut päris ära ei jää, väikeselt teeb seda siiski kultuurikeskus, kuid valla sõnum on sellegipoolest selge.

Tahaks loota, et meie maakonnas sünnivad varsti samasugused otsused. Aitäh, Laisholm.

KERTTU-KADI VANAMB, ajakirjanik

blog comments powered by Disqus