Ait avab Jõgeval tantsuõhtute minituuri

Eesti Pärimusmuusika keskus alustab tantsuõhtute minituuri “Pärimusmuusika Ait tuleb külla!”, mille esimene sündmus saab teoks teisipäeval, 2. novembril kell 18 Jõgeva Gümnaasiumis.  

Pärimusmuusika Ait pistab novembri algul viiuli, mandoliini ja kitarri reisipauna, vinnab kontrabassi õlale, hüüab endaga kaasa kõige nobenäpsemad pillipoisid ja -tüdrukud ning teeb labajalgsel sammul Eestimaale varatalvise tiiru peale.

„Kui tavaliselt oleme oma üritusi teinud väljaspool Viljandit peamiselt Tallinnas ja Tartus, siis sedapuhku oleme sihilikult otsinud välja väiksemad kohad, kus leidub särtsakat tantsurahvast,” selgitas Vooremaale Viljandi Pärimusmuusika Aida avalike suhete juht Rannar Raba.

Silver Sepa eestvedamisel räägitakse pärimustantsu ja lavatantsu seostest ning erinevustest ja rännatakse koos labajalavalsiga läbi ajaloo, püüdes omal nahal aimu saada, milline võis see tants olla 200 aastat tagasi ning mis on sellest nüüdseks saanud? Muusikat teeb Karoliina Kreintaal.

Gjangsta ehk Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia muusikamaja näppepillide kvartett tuli kokku 2008. aasta veebruaris sihiga populariseerida mandoliini ja kitarri kasutamist eesti pärimusmuusikas. Gjangsta sätib enamasti eesti viiulimuusikat ja üha enam ka omaloomingut — ikka selleks, et inimesed saaksid kulutada uusi jalanõusid, mis folgiks muretsetud! Gjangsta repertuaar on lühikese ajaga tublisti täiustunud, nagu ka noormeeste pillimänguoskus. Nad on küpsemad kui kunagi varem, mida tõestab ka hiljuti ilmunud debüütalbum “Sipelga polka”. Sellelt plaadilt pärinebki suur osa tantsuõhtul kõlavatest lugudest. Ansamblisse kuuluvad Villu Talsi (mandoliin), Jalmar Vabarna (oktavmandoliin), Jaan Jaago (kitarr), Tanel Kadalipp (kontrabass). 

Tantsupeod korraldatakse kokku viies Eestimaa paigas — Jõgeval, Värskas, Jõõpres, Kiviõlis ja Viljandis. Peol mängib praeguse aja üks tegijamaid näppepillide ansambleid Gjangsta. Lisaks kostitab Silver Sepp kohalikke labajalavalsi teemalise õpitoaga.

Tantsuõhtu piletid maksavad 50 krooni, õpilastele, tudengitele ja pensionäridele aga ainult 25 krooni ja on  müügil kohapeal. 

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus