Aiatöö toob tervisliku toidu lauale ja ilu silmadesse

Inimesi, kellel on koduaed, võib seal praegu pea igal vabal hetkel askeldamas näha. Nad kasutavad oma oskusi, et kasvatada toidulauale tervislikku köögi-ja puuvilja, ning loovad samas esteetilisi lahendusi otsides ilu, millest saavad osa nad ise ja kaasinimesed.


Palamuse lähedal Kivimäe külas Karjamaa talus alustati kevadiste aiatöödega suhteliselt varakult.
„Paneme rõhku mahepõllumajandusele, et tervislik toit enda käest võtta oleks. Kasvatame mahedalt sibulat ja küüslauku, tomatit ja kurki, porgandit ja hernest,” rääkis Rainer Priimäe, kes on peremees talus, mis kunagi kingiti tema Vabadussõjas võidelnud vanavanaisale.

Hostadest rajatud allee

Rainer näitas ka taastatud vanaaegset kaevu. „Kuna endal metsa pole, tuleb igast puust, mis kodu ümbruses kasvab, midagi meisterdada. Samuti leiab siin mitmekülgset kasutamist maakivi. Kõike tuleb kasutada, mis on käepärast.
Kui kaks aastat tagasi talupidamist alustasime, tuli vabaneda võsast, lammutada varemed ja tasandada maad. Maja aitasid ehitada ehitusmehed Saaremaalt,” ütles Rainer, kes on õppinud erakorralise meditsiini õendust ja töötab Tartu kiirabis. Tema elukaaslane Merle Alupere on õpetaja Tartus Karlova koolis.
Luual asuva maakodu Murka talu peremees Neeme Murka märkis, et igal aastal on aed mõneti erinev, sest mõni asi tuleb ikka ringi teha või uuendada.
„Tänavu pole suurt ehitust plaanitud, kujunduslikke ettevõtmisi, näiteks lillede ühelt peenralt teisele ümberistutamist aga küll. Meie aias kasvab palju lilli ja ilutaimi. Külalistele näitame alati hostadest loodud alleed. Mõte tekkis sellest, et mu abikaasale Milvile hakkasid hostad väga meeldima ja ta hakkas neid kollektsioneerima. Kasvamiseks valisime neile poolvarjulise koha,” selgitas Neeme Vooremaale.
Murkade pere on ehitanud aeda lehtla ja rajanud veesilma väikese kaarsillaga, mis mõnelegi meenutab Jaapani aeda.
„Asume metsa sees ja püüame hoida looduslähedust. Väga kunstiliseks ei hakka asja ajama,” lausus Neeme.
Neeme Murka töötab Luua metsanduskooli arboreetumis vanemaedniku praktika juhendajana. Neeme ja samuti puukoolis töötanud Milvi on mõlemad lõpetanud Räpina tehnikumi.
„Aiapidamine annab võimaluse nautida meeldivat tööd, värsket õhku ja päikest. Ja aias ei tegutse sa ju mitte kellegi teise, vaid enda jaoks. Mõistagi teeb rõõmu, kui sinu aeda märgatakse,” arvasid Milvi ja Neeme Murka.
Murkade aed on pälvinud edu mitmel kodukaunistamise konkursil. 2012. aastal saadi tunnustus Eesti vabariigi presidendilt Toomas Hendrik Ilveselt. Samuti on silma jäädud ajakirja „Kodu ja Aed“ korraldatud konkursil „Eesti kaunis aed“, kus pälviti preemia parima aialahenduse eest. Sama ajakirja konkursil „Kodu kauniks” saadi aastal 2016 peapreemia. Veel on tunnustusi saadud Palamuse külanõukogult, Palamuse vallalt ja Jõgeva maavalitsuselt.

Koroona aiandust ei sega

Põltsamaa vallas asuva Tapiku külaseltsi liikmed rääkisid Vooremaale, et kevadised aiatööd käivad täie hooga: puudele on tehtud noorenduslõikus, seemned külvatud, taimed tärkamas ja varane kartul maha pandud. Riisumistöö tulemus sai süüdatud jüriöö tuleks.
Tapiku kandis kasvatatakse palju kõikvõimalikku toidukraami. Kartul, juur- ja puuviljad on omast aiast järjepidevalt võtta olnud.
Mõneski aias näeb vanade taluaedade flokse, murtudsüdameid, tulpe, jorjeneid, nartsisse, krookuseid. Peaaegu iga pere peenral leidub roose.
Viljapuudest on esindatud õuna-, pirni-, ploomi, kirsi- ja kreegipuud. Marjapõõsastest punase- ja mustasõstra, vaarika- ja tikripõõsad.
Tapiku kandi inimeste arvates pole koroonaviirusest tingitud kriis taimekasvatust oluliselt pärssinud. Kõik, mis vaja, on kätte saadud kas tellituna pakiautomaati või kullerveoga. Tapikulased peavad mitmekülgseks ka aiatööriistade valikut. Nad märkisid, et kuigi korralike tööriistade kõrval liigub palju järeletehtut ja odavat, on enamik tööriistu kvaliteetsed ja mõistliku hinnaga.
Mõneski peres meisterdatakse ise rehade ja kõblaste varsi ning teisi spetsiifilisi tööriistu. Nii arvatakse Tapikul, et oskus ise töövahendeid teha pole õnneks välja surnud.
Ülle Annuk Varbeverest ütles, et hoolimata eriolukorrast on vajalikke taimi üsna kerge kätte saada. „Seemned on olemas eelmisest aastast. Taimi saan ka sugulastelt ja tuttavatelt ja osa kasvatan ise ette.”
Ta on pannud koduaeda kasvama salatit, spinatit ja tilli. „Aiapidamine on praegu populaarne ja muutub kindlasti veelgi populaaremaks,” arvas Annuk.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus