Aeg otsida endale uus püha istumiskoht ehk Delfi TV teeb esimese saatepäeva

Me kõik mäletame ajaloolisi seiku, kui maailmas olid tänavad tühjad, sest telerist vaadati esimese inimese esimesi samme Kuul või jälgiti kasvava ehmatusega, kuidas politsei ja CNNi kaamerad põgenevat O. J. Simpsonit taga ajavad.

Mäletame neidki aegu, mil Soome TVs näidatud filmid, Valdo Pandi “Täna 25 aastat tagasi” või Kalevi korvpallimängud inimesed koju teleri ette naelutasid.

Aastakümneid on diivan või tugitool teleri vastas olnud püha paik. Kindlasti mäletad Sinagi, hea lugeja, kui suure ärevusega teleri ette jõudsid, et vaadata, kuidas meie sportlased olümpiamängudel triumfeerisid.

Aeg on edasi läinud, liikuva pildi vaatamiseks ei pea enam teleri juurde kiirustama. Telepilt liigub sinna, kus on inimesed, ja inimesi on kõikjal. Süle- , laua- ja tahvelarvuti või mobiili vahendusel on televisioon kogu aeg inimesest ühe kliki kaugusel. Täna nõustub ilmselt igaüks tõdemusega, et tehnika revolutsiooniline areng dikteerib meedia, ka televisiooni, sisu ja tarbimist.

Delfi astub sel pühapäeval uue ja pika sammu: me näitame esmakordselt täispikka telepäeva, mis algab kell 9 ja lõpeb kell 23.30. Sinna vahele mahub kõike, et muuta vabariigi aastapäeva sündmuste jälgimine võimalikult mugavaks, mitmetahuliseks ja võimalusterohkeks.

Programmi koostamisel nõustasid meid Eesti parimad telekavade tegijad, et vaatamisrõõmu jaguks kõigile — noortele ja vanadele, meestele ja naistele.

Meil on kavas otselülitused paraadilt ja Estonia teatris toimuvast suursugusest ballist; me vahendame 95 eestlase arvamusi Eesti riigist ja Nukufilmi multifilme; me pakume vaadata ajaloolist klassikat, filmi “Noored kotkad” ja uue aja südametemurdjat “Detsembrikuumus”. Lisaks näitame taustafilme, kuidas valmisid nii “Detsembrikuumus” kui “Nimed marmortahvlil”. See on kõigest osake telepäevast, kuhu mahub ka toosti ütlemise õpetusi, näpunäiteid rahvusliku menüü koostamiseks jne.

Telepäev on Delfi jaoks loogiline areng, mis on alanud esimestest arglikest videouudisekatsetustest aastaid tagasi.

Oleme seni näidanud otseülekandena kümneid korvpallimänge, Andrus Veerpalu ajaloolisi pressikonverentse, õpetajate streiki, president Ilvese väitlust malemaailmameister Garri Kasparoviga jne. Telejaamad kõikjal maailmas on juba mõni aeg tagasi tunnistanud, et nende suurimaks konkurendiks kasvavad just portaalid. Samas on näha, et telejaamad omakorda arendavad oma portaale — ikka selleks, et viia pakutav kasutajatele lähemale.

<p />

Kindlasti tekib küsimus, miks peaks harjumuspäraseks saanud riigi sünnipäeva jälgimise kandma teleri eest arvuti või nutiseadme ekraanile? Aga seepärast, et Delfil ja ka teistel portaalidel on hetkel klassikaliste telejaamade ees hulgaliselt eeliseid. Ühelt ekraanilt saab näha kõike, mida infonäljas inimene võib soovida.

Võtame näiteks 24. veebruari: Delfi pakub temaatilist teleprogrammi, erinevaid pildigaleriisid, sadu uudiseid. Me näitame olulisi momente graafiliselt ja loomulikult on kõigil võimalus kommentaariumis arukas sõna sekka öelda. Selle vaatamiseks ei pea enam olema kodus teleri ees, vaid võib olla bussis, kohvikus, kodumaast kaugel.

Delfi ja Eesti Päevalehe toimetus on vabariigi aastapäeval valmis telepilti vahendama ja kommenteerima oma parimas koosseisus. Meie partneriks pildi tootmisel on produktsioonifirma Mind.

Kell 9 algava pika telepäeva esimene otselülitus on Delfi TVs kell 11.50, mil Vabaduse väljakul algab paraad. Seda kommenteerivad arvamustoimetaja Priit Simson ja eruohvitser Leo Kunnas. Järgmine otselülitus algab kell 17, kui vaatajate ette astuvad Anne Sääsk ja Madis Vaikmaa, kes ootavad külalisi Estonia ees ning küsitlevad neid peomajas. Nad avavad äärmiselt viisakal moel aasta suurima seltskonnaürituse tagamaid ning pärivad külalistelt, mida arvatakse presidendi kõnest ning mida peaks soovima Eesti Vabariigile 95. sünnipäevaks.

Kell 19 algavale kätlemistseremooniale annavad lisaväärtust uudisteajakirjanik Lauri Tankler ja Wall Street Journali Eesti korrespondent Liis Kängsepp. Nad tutvustavad Delfi TV vaatajatele tublisid ning vapraid inimesi, keda on Toomas Hendrik Ilves vabariigi juubelile kutsunud.

Kui enne südaööd “Detsembrikuumuse” lõputiitrid ekraanil jooksevad, ei tasu infonäljastel veel magama minna. Selleks ajaks on “valmis küpsetatud” kümneid galeriisid ja videolugusid vabariigi aastapäevast!

Head Eesti Vabariigi sünnipäeva vaatamist Delfi TV eetris!

i

URMO SOONVALD, Delfi ja Eesti Päevalehe peatoimetaja

blog comments powered by Disqus