Aeg oleks vestlust alustada

Riigi ülesanne on kodaniku ebamugavuste vähendamine. Peaks vähemalt olema. Et inimese toimetulek oleks tagatud ja tema väljaminekud oleksid kooskõlas võimaluste ja vajadustega.

Selline on loogiline mõttekäik. Aga jälgides eelmisel nädalal kohustusliku liikluskindlustuse arutelu, hakkas tunduma, et praegune valitsus kipub oma ülesandest teisiti aru saama. Nimelt arutati teisel lugemisel kohustusliku liikluskindlustuse seaduse muutmist. Selgemalt üteldes ? tavalise sundkindlustuse ühtlustamist rohelise kaardiga.

Loomulikul põhjendati eelnõu Euroopa Liidu nõuetega, mis lähemal uurimisel siiski tõeks ei osutunud. Nimelt ei nõuta EL direktiivides, et enamik kindlustusvõtjaid, keda on arvatavasti 95 protsenti, maksaks kinni autoga välismaale suunduvate väheste kodanike auto sundkindlustuse. Niimoodi see aga välja kukub. Absoluutsele enamusele autoomanikele «keevitatakse» juurde rahaliselt suur tükk üksikute raja taha suunduvate õnnega koos autoomanike garanteerimist.

Rohelise kaardi pealesurumine ebaõiglane
Toetus eelnõule osutus nii kindlaks, et valitsuse pooldajad asusid kasutama isegi absurdidemagoogiat. Kulminatsioon tuli ühe koalitsiooni saadiku kõnepulti saabumisega. Nimelt leidis auväärt rahvaasemik, et kogu Lõuna – Eesti on lätlaste rahadega üles ehitatud ja seega peavad meie suurepärased kurgikasvatajad saama oma toodangut lõunanaabrite juures turustada ilma eraldi rohelist kaarti ostmata. Ja üleüldse võiks kurgikoormaga põrutada Berliini välja.

Jätaks eelneva lõigu kommentaarideta, sest sellist saba ja sarvedeta juttu pole tükil ajal kuulnud. Selge on see, et eelnõu kiirmenetluses toimib eelkõige kindlustusfirmade mõjul. Selline kõigile rohelise kaardi pealesurumine on selge ebaõiglus suurema osa autokasutajate suhtes.

Pealegi kaob uue eelnõuga riiklik Liikluskindlustuse Fond. Vastutus tahetakse üle anda mittetulundusühingule Garantiifond. Kui palju karisid selle sammu juures varitseb, ei tahaks märkidagi. Ainult ühest, kõige lihtsamast. Mittetulundusühing on vabatahtlik ühendus. Tahad ? moodustad, tahad ? saadad laiali. Pärast mine otsi tuult väljal, kes neid rahasid siis tagama pidi.

Aeg oleks dialoogi alustada
Ometi võidakse see seadus järgmisel nädalal vastu võtta ja siis peavad juba kõik ühe mõõdu järgi maksma. Olgugi et parlamendikõnelustel selgus tähtsaid tõiku. Esiteks pole kogu eelnõu korralikult läbi arutatud. Teiseks tahetakse maksukoormust tõsta, kuigi seda ei pruugiks praeguses olukorras
teha. Opositsioon on vist esmakordselt üksmeelselt ja kõva häälega eitaval seisukohal. Eesmärgiks on kaitsta kodanikku. Kas kodanik saab kaitstud? Opositsiooni arvates eelnõu vastuvõtmisel mitte.

Äkki nad eksivad, sest tõde ei ole alati üheselt määratletav. Lahendus lihtne. Demokraatia puhul on tõe kriteeriumiks kodanik-valija. Nii on igal ajahetkel suhteliselt kerge sellelt kriteeriumilt endalt teada saada, mida ta soovib. Lihtsalt küsida. Pealegi on ju peaminister on soovinud kodanikega dialoogi. Aeg oleks vestlust alustada.

Andrus Villem, Isamaaliit

blog comments powered by Disqus