Adaveres valmistatud köögitarbeid leiab mitmelt poolt maailmast

 

Adavere ettevõttes Tahe Wood valminud lõikelaudu ja teisi täispuidust köögitarvikuid võib leida mitmelt poolt maailmast, praegu teeb Tahe tihedat koostööd Suurbritannia firmaga. Nimelt lisati Briti firmas toodetavatele köögivalamutele uue detailina juurde lõikelauad, mis on integreeritud köögikapi sisse. Nende valmistamiseks vajas ettevõte alltöövõtjat, kelleks saigi Tahe Wood. Briti firma omakorda kuulub Jacuzzi kontserni ja tooteid turustatakse Astracasti kaubamärgi all.

Alguses jäädi koostööpartneri tellitud koguste tootmisega küll veidi jänni. Sertifitseeritud toorme hankimine oli algul probleemne ja uutes tingimustes töökorraldus vajas harjumist, ent aja jooksul suudeti tellimused etteantud mahus täita.

Praegu jäävad Suurbritannia partnerid Adaveres valmistatava toodangu mahu ja kvaliteediga rahule. Koostöö jätkumiseks tuleb aga ettevõttel hakata järgmisel aastal taotlema ka ISO sertifikaati. Tahe Woodi tegevjuhi ja omaniku Aivar Tölpti sõnul omavad nad köögitarvete turul kindlat nišši ning ta usub, et umbes samasuguse toodangumahu ja sama suure töötajate arvuga jätkates suudavad nad ka edaspidi konkurentsis püsida. “Kui kõik hästi läheb, peaks leping järgmisel aastal pikenema, selle nimel on praegu palju pingutatud,” ütles Aivar Tölpt.   

Töötajaid vähem, toodangut rohkem

“Oleme kogu tegutsemisaja vältel valmistanud köögitarbeid nii erasektorile kui ka suurköökidesse,” rääkis firma tegevjuht. Lõikelaudu valmistatakse väga erinevas suuruses – alates väikestest köökides kasutatavatest kuni sellisteni, mille peal võib juba rümpasid töödelda. Praegu valmistatakse kuni 1000 lõikelauda nädalas. Lisaks lõikelaudadele valmistatakse Adaveres ka köögi töötasapindu, mis on tegelikult toodanguna jätkuks lõikelaudadele.

Kui tavapäraselt alustavad ettevõtted küllalt väikese arvu töötajatega, mis aastate jooksul kasvab, siis Tahe Wood OÜ-s on selles osas olukord vastupidine. Alguses pidi 16 inimest sama suure hulga toodangu valmimiseks kuu aega töötama,  mis nüüd neljal-viiel vaid ühe päeva võtab. See on saavutatud peamiselt tänu uutele seadmetele, ent oma osa on ka töötajate oskuste ning kogemuste suurenemisel. Praegu on ettevõttes tööl kaheksa inimest, poole aasta eest oli neid neli. Toodangu müügimaht on keskmiselt 400 000 krooni kuus. 

Voodiotsad eksperimentaaltööna

Neli aastata tagasi saadi suurem tellimus Rootsi firmalt Hästens, kuhu hakati valmistama voodiotsi. Voodiotsad on  polstriga ning väärispuidust raamistuses. Nende katmiseks kasutatav riie saadetakse Adaverre Rootsist.

Kui Rootsiga koostööprojekt käivitus, tehti ühte liiki voodiotsi mitmesaja eksemplari suuruste partiidena.

“Ega me tookord midagi muud teha ei jõudnudki,” tunnistas Aivar Tölpt. Paraku hakkas möödunud aasta lõpus Rootsi krooni kurss langema ja seetõttu viis sealne tellija osa tööd kodumaiste tootjate kätte tagasi. Praeguseks Adaverre jäänud voodiotste tootmist võib nimetada pigem eksperimentaaltööks. Nüüd tellitakse umbes kümmekond eksklusiivset voodiotsa kuus. 

Tugev tahe andis ettevõttele nime

Aivar Tölpti sõnul on firma kandnud kogu tegutsemisaja vältel viit-kuut erinevat nime. “Tahe nime kui kaubamärgi oleme siiani säilitanud,” toonitas Tölpt.

Vahepeal on küll muutunud toodete mudelid ning disain, ent tooteliigid on jäänud samaks.

“On liikunud ka kuuldused, nagu ei vastaks puidust lõike- ja kokalauad hügieeninõuetele, kuid nüüd pole see probleem enam päevakorral olnud. Kogu maailmas on läbi aegade toidu valmistamisel puidust laudu kasutatud ja seda liiki köögitarvete valmistamisel puidu kui tooraine juurde kindlaks jäädud,” rääkis firmajuht. Tegelikult on päris põhjalikult testitud ka plastikust lõikelaudu ning jõutud järeldusele, et ka plastikusse lõikab nuga kriimud sisse ja sinnagi võivad koguneda kahjulikud mikroobid. Puit on aga kindlasti looduslähedasem ja inimsõbralikum materjal. Köögitarbeid valmistati varem peamiselt  kodumaisest kasest, kuid nüüd on lisandunud mitut liiki väärispuit: tamm, mahagon ja veel mõned eksootilised puuliigid.  

Tahe Wood OÜ

*Asutatud 1992

*Ettevõttes töötab praegu kaheksa inimest

*Toodangu müügimaht keskmiselt 400 000 krooni kuus

*Firmal on FSC sertifikaat 

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus