Adaveres meenutati taas Ants Antsoni olümpiavõitu

Laupäeval toimus Adaveres kiiruisutamisvõistlus Kuldne 1500, millega tähistati Ants Antsoni Innsbrucki olümpiavõidu viiekümne esimest aastapäeva. Juba kuueteistkümnendat korda peetud võistlustel käis tänavu rajal 44 erinevas vanuses ja erinevate oskustega uisusõpra. Tippude hulgas näitas taas parimat kiirust Marten Liiv, kes läbis kuus ringi ajaga 2.10,93.

Möödunud aastal peeti viieteistkümnes Kuldne 1500 kahekümnekraadise pakasega, tänavu kimbutas Eesti paremaid kiiruisutajaid sula. Jääkülmale tuulele vaatamata valitsesid laupäeval plusskraadid, rada muutus päeva jooksul järjest vesisemaks ja pehmemaks ning see avaldas oma mõju ka tulemustele.

Uut rajarekordit ei sündinud

Detsembris Minskis 1500 meetri distantsil Eesti rekordi 1.53,74-ni viinud 18-aastane Marten Liiv läbis mullu Adavere lühikesel ovaalil 1500 meetrit kiiremini Ants Antsonile 1964. aastal olümpiavõidu toonud ajast 2.10,3. Kui eelmisel Kuldsel 1500-l märgiti tema lõppajaks 2.10,40, siis nädal hiljem läbis ta selle distantsi juba 2.07,14-ga.

Pehme jää tõttu seekord uut rajarekordit ei sündinud, kuid hiljuti Itaalias edukalt esinenud Marten Liiv näitas, et aastaga on vahe tema ja ülejäänud Eesti kiiruisutajate vahel veelgi suuremaks läinud. Möödunud aastal edestas ta Mart Markust 2,89 sekundiga, nüüd kaotas Markus talle 5,06 sekundiga. Kolmas oli pealinlane Kaspar Kaljuvee, neljanda kohaga lõpetas Aleks Luik. Nooremates vanuseklassides näitasid kõige kiiremat sõitu Sten Miljand, Kalver Jalak, Cristjan Tint, Art Markkus Tamm ja Voldemar Purre, veteranidest said võidukarika Raivo Laanemets, Tiit Lääne, Raul Öpik ja 82-aastane Erich Valksaar.

Naiste hulgas jagasid MK-etapil võistelnud Saskia Alusalu puudumisel esikoha Mariin Sarap ja Tuuli Vaher. Mullu Alusalu järel teise koha saanud Sarap lõpetas ajaga 2.34,34 ning edestas Vaherit ligi nelja sekundiga. Noorte hulgas võitsid oma vanuseklassides esikoha Elizabeth Jõgi, Loora Rael Seepter, Viktoria Eistre ja Marta Ange, veteranidest Piret Saare, Tea Visse ja Valve Kangur.

Osalejaid loodetust vähem

Korraldaja Väino Treimani sõnul võis võistlustega rahule jääda, kuid osavõtjaid oli loodetust vähem. “Kui varem tuldi siia uut ala proovima, siis nüüd arvatakse, et kui ei ole sõitnud, ei ole ka mõtet proovima tulla,” lausus ta. “Eesti uisutajate jaoks peaks see olema siiski aukohus, et neil võistlustel kaasa lüüa.”

Aastaid Eesti kiiruisutamist vedanud Väino Treiman osales tänavu ka ise Kuldse 1500 võistlustel. Esmakordselt aja peale 1500 meetrit läbinud Treiman lõpetas 4.24,03-ga ning sai oma vanuseklassis kolmanda ja sugugi mitte viimase koha. “Avaldasin selle sõiduga oma austust olümpiavõitjale,” ütles ta. “Ma polnud sel talvel veel kordagi uiske alla saanud, aga olukorras, kui võistlejaid on vähe, on igal nimel protokollis kaalu.”

Korraldajad tänavad võistluse läbiviimist toetanud Eesti Olümpiakomiteed, Eesti Kultuurkapitali, E-Piima, Vali Pressi ning SK Tervis.