Adavere uisutajad lõid Saksamaal rekordeid

Neli Adavere noort kiiruisutajat osalesid sügisesel koolivaheajal 8.-28. oktoobrini Saksamaal Inzellis, kus purustasid mitu Eesti rekordit.

Inzellis läks Adavere kiiruisutajatel üllatavalt hästi. Noormehed püstitasid viis Eesti rekordit, kaks Eesti juunioride rekordit ning enamikul distantsidel püstitasid Adavere kiiruisutajad ka isiklikke rekordeid. Vaatamata enam kui 2000 kilomeetri pikkusele teekonnale ja sellest tulenevale väsimusele, olid noored heas vormis.

Saksamaal peetud võistlustel oli esindatud peaaegu kogu Euroopa kiiruisutajate paremik. Nii oli seal kohal ka olümpiavõitja ja maailmarekordi omanik, Hollandi kiiruisutaja Sven Kramer. Osaleisd ka Itaalia, Saksamaa, Taani, Rootsi, Poola, Valgevene, Prantsusmaa jt. Euroopa riikide kiiruisutajad.

Väino Treimani sõnul ei olnud Saksamaal toimunud võistluste näol tegemist tiitlivõistlustega ja seetõttu ei saa rääkida ka kohtadest. Koos võistlesid nii meesjuuniorid kui täiskasvanud 

Lähim kunstjääga rada asub Valgevenes

Adavere kiiruisutamistreeneri Väino Treimani sõnul on nad traditsiooniliselt olnud sügisesel koolivaheajal kusagil treeninglaagris. Sellised kauged sõidud tuleb noortel kiiruisutajatel ette võtta seetõttu, et Eestis praegu uisurada pole ning lähim kunstjääga uisurada asub Valgevenes, kuhu Adavere kiiruisutajad pärast Saksamaalt naasmist möödunud laupäeval edasi sõitsidki.

Varem käidi harjutamas Põhja-Soomes, kus praegusel ajal on juba välistingimustes jää olemas. Valgevenes on spordihall.

Väino Treimani sõnul Adavere kiiruisutajaid enam välistingimused ei rahulda ja kui on võimalik treenida jäähallis, siis selline variant ka valitakse.

Saksamaale sõitsid noored adaverelased väikebussiga. Seekord hoidsid bussirooli Väino Treimani asemel Eesti parim rulluisutaja Kert Keskpaik ning Adavere kiiruisutaja Mart Markus. Keskpaik oli seal ühtlasi ka Adavere noorte uisutajate treeneriks.

Saksamaal on kohapeal õppimas ning treenimas ka Adavere parim naiskiiruisutaja Saskia Alusalu. Veel käisid Saksamaal Aleks Luik, Marten Liiv ja Mariin Sarap. Sõidu eesmärk oli  valmistuda  juunioride maailma karikavõistlusteks, mille esimene etapp saab 17. ja 18. novembril teoks Valgevene pealinnas Minskis. Just seetõttu treenivadki Adavere kiiruisutajad praegu Minskis. Esmaspäevast kuni kolmapäevani peeti seal Valgevene katsevõistlused lähenevaks juunioride maailma karikavõistluste etapiks ja nii osaleti ühtlasi ka nendel võistlustel.

Valgevenesse sõitis enam-vähem sama seltskond kes Saksamaalgi treenis, välja arvatud Kert Keskpaik, kelle asemel liitus noortega Väino Treiman. Saskia Alusalu sõitis Valgevenesse omal käel otse Saksamaalt. Valgevenest aga sõidab Saskia teistega nädalaks tagasi koju, et siin õppetööga tegelda.  

Uisurajad erineva kvaliteediga

Praegu treenivad Adavere noored kiiruisutajad Valgevenes. Väino Treimani sõnul ei ole Valgevene jää päris sellisel tasemel nagu Saksamaal. Parimad kiiruisutamise rajad asuvad treeneri sõnul hoopis USAs ja Kanadas. Hinnatuim uisurada asubki Kanadas Calgarys. Isegi MM normatiivid on kiiruisutajatele paika pandud lähtuvalt sellest, kas tulemus on välja sõidetud Calgarys või mujal. Väga hea uisurada asub ka Salt Lake Citys.

Tänavusel hooajal on kiiruisutajaid ees ootamas neli maailma karikaetappi. Neist esimene viiakse läbi Valgevenes Minskis, teine Saksamaal Inzellis, kolmas Itaalias Baselgas ja neljas Itaalias Collalbos, kus toimub MK finaal. Sellesse finaali pääsevad need võistlejad, kes on eelnevatel etappidel pääsenud 21 parema hulka. Järgmise aasta veebruaris saavad sealsamas Collalbos teoks juunioride maailmameistrivõistlused. MM normatiivi on adaverelastest täitnud Saskia Alusalu ja Aleks Luik. Võimalik MM normatiivi täitja on ka Marten Liiv. 

Adavere uisutajate uusi rekordeid

*15-aastane Marten Liiv parandas oma venna välja sõidetud Eesti rekordit 500-meetrisel distantsil, saades tulemuseks 38.53

*Mart Markus parandas 1000-meetrisel distantsil oma senist Eesti rekordit, saades ajaks 1.16,05

*Teise rekordi sõitis Mart Markus välja 1500-meetrisel distantsil, saades ajaks 1.55,83.

*Omaaegne Ants Antsoni olümpiavõit 1500-meetrisel distantsil läks kirja tulemusega 2.10,03

*Viienda rekordi sõitis Inzelis välja Saskia Alusalu 1000- meetrisel distantsil tulemusega 1.25,47

*Aleks Luik püstitas kaks juunioride rekordit: 1000-meetrisel distantsil tulemusega 1.17,24, 1500-meetrisel distantsil sai Aleks Luik tulemuseks 1.56,52

*Viimane tulemus on ka juunioride rekord 1500-meetrisel distantsil

*1000- meetrise distantsi tulemusega täitis Aleks Luik juunioride MMi normatiivi

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus