Adavere uisurajameistrite töö on nüüd kergem

Adaveres on juba üle paarikümne aasta uisurada tehtud. Kui siiani on tulnud uisurada lumest puhtana hoida käsitsi lükates,  siis nüüdsest saab seda teha lumekoristusmasina abil.

Põltsamaa valla spordiklubi “Tervis” juhataja ja Adavere uisutreeneri Väino Treimani sõnul tuleb alguses ringi sisemisele servale paksem jääkiht “kasvatada,” et rada loodi saada. Selleks lükati väike lumevall raja sisemise serva juurde ning tambiti kinni. Hiljem tulid aga tuisk ja plusskraadid, mis selle töö peaaegu ära nullisid. Kuid see on rajameistri sõnul väike mure. 

Kiiruisutajad pole rajale saanudki

“Selle talve esimese kastmise tegime rajal vana aasta viimasel päeval ja uue aasta võtsime vastu siinsamas liuväljal,” rääkis Väino Treiman. “Eelmisel aastal olime seevastu 28 tundi järjest “vooliku otsas,” et paks lumekiht veeks muutuks. Seekord piirdus esimene kastmine seitsme tunniga,” kirjeldas Väino Treiman uisuraja valmimist.

Paraku on seekord läinud nii, et Adaveres treenivad kiiruisutajad pole veel rajale saanudki — ilm pole seda võimaldanud. Adavere põhikooli lapsed on siiski kehalise kasvatuse tundides juba jääle pääsenud. Kolmapäeval käis rajamasin esimest korda uisurada lihvimas. Paraku tuleb seda traktori järel vedada, kuid traktori tellimine on kallis. Adavere kooli kehalise kasvatuse õpetaja Anar Treimani sõnul küsiti  eelmisel hooajal traktori töötunni eest 750 krooni. Seetõttu on Treimanite unistuseks saada edaspidi iseliikuv rajamasin. Tegelikult on sellelgi masinal üks puudus: sellega pole võimalik rajalt koristada suuremat kogust lund, sest masina lumepunker on väike ja see on tegelikult mõeldud kasutamiseks jäähallis.   

Adavere uisurada teatakse kõikjal Eestis

Tänavu on Adavere uisuraja jõudnud ära proovida ka esimesed hobiuisutajad. Nende tarvis on stardivalmis ligi 300 paari uiske. Sellest piisab lausa küllaga, et kõik Adavere kooli lapsedki korraga uiskudele panna. Samuti kasutavad Adavere kooli juures asuvat uisurada Lustivere põhikooli ning Põltsamaa Ühisgümnaasiumi lapsed. Väino Treiman lausus, et uisurada kasutava paljud tervisesportlased, kuid see on väga vajalik treeningupaik ka umbes 30 praegu Eesti tipus olevale kiiruisutajale.

Treimani sõnul loendas ta eelmisel hooajal ühel pühapäeval rajal käinud inimesi kokku üle saja, kuid seegi pole veel rekord. Adaverre tullakse uisutama ka Tallinnast, Tartust, Viljandist, Võrust ja mujalt. Uisupaari laenamine maksab  kaks eurot. Treimani sõnul poleks ettevõtjana tegutsedes mõeldav niisuguse summaga toime tulla. Hobiuisutajad võivad rada kasutada igal tööpäeval pärast koolitunde ning samuti nädalavahetustel. Rajameistril endal tuleb sajuse ilma korral hoolitseda selle eest, et rada pidevalt puhas oleks. Tänu Kohaliku Omaalgatuse Programmi abil saadud lumekoristusmasinale on see töö nüüd lihtsam. Vahel on noored isad raja ääres vaatamas, kuidas nende laps uiskudel püsib. Väino Treiman loodab, et selline last jälgiv papa ei külmeta, vaid teinekord ka lumelabida kätte võtab ja rajameistritele appi tuleb.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus