Adavere uisurajale oodatakse uisutajaid

Juba palju aastaid on Põltsamaa vallas Adavere alevikus korralik uisurada, nii ka tänavu. Tänavu talvel on aga selle kasutajaid oluliselt vähemaks jäänud.

Adavere liuvälja rajameistri ja sealse kiiruisutamistreeneri Väino Treimani sõnul on tänavune talv olnud soodne jääraja tegemiseks. Samas tõdes Treiman, et kuigi uisurada sai varakult valmis ning on jää kvaliteedi poolest viimaste aastate parim, napib uisutamisest huvitatud inimesi. Tõenäoliselt on üks probleem vähene info raja kohta, teisalt ilmselt ka tõsiasi, et paljud varasemad aktiivsemad uisutajad on sellest n-ö isu täis saanud.

Samas satub Adavere uisurajale aeg-ajalt sealt juhuslikult mööda sõitvaid inimesi, kes on siiralt üllatunud, et Tallinna-Tartu maantee ääres niisugune uisurada asub. Ühel õhtul oli uisurajal halenaljakas olukord, sest uisutamas oli ainult kaks inimest, kellest üks oli tallinlane ja teine tartlane ning ei ainsatki kohalikku.

Treimani sõnul on Adavere uisurada kindlasti üks olulisemaid tervisespordiobjekte maakonnas. Uisutamine sobib igas eas inimestele ega nõua ka erilist varustust. Pealegi kasutab enamik uisutamas käijaid kohapeal laenutatavaid uiske. Uisutamine maksab kaks eurot, millest üks tuleb lunastada uisupaari ja teine  jääraja kasutamise eest. Rada on pimedal ajal valgustatud. 

Maratoniks valmistumiseks suurepärane koht

Rajameister tunnistas, et vaatamata suurepärasele jääle pole ta ise tänavu veel kordagi uiske alla saanud. Enamik hobiuisutajatest kasutab hoki- ja iluuiske. Kui kellelgi on soov kiiruiske proovida, siis on tal ka selleks võimalus. Uisutreeneri sõnul tasuks tegelikult maratonile minnes just kiiruisud alla panna, sest nendega on pikka maad oluliselt lihtsam läbida.

Lisaks uisutamisrõõmule ja liikumisvõimalusele tekitab uisutamine paljudes inimestes nostalgiat. Treimani sõnul on Adavere uisurajale sattunud nii mõnigi inimene, kelle sõnul pole ta lausa mitukümmend aastat uiske alla saanud ja seetõttu meenuvad talle tema viimased uisutamismälestused kaugest noorusajast. Samas võib mõnikord sellise nostalgiaga kaasneda ka mõni vigastus, kui ettevaatamatusest kukutakse. 

Miniarenal saab uisutamist õppida ja hokit mängida

Rajameistrile tähendab uisurada rõõmude kõrval ka rohkelt probleeme ja muresid. Kui juhtub rohkem lund sadama, siis tuleb rada lumest puhtaks rookida. Rajameistri sõnul kulub tal kohati  12 meetrit laia 250 meetri pikkuse raja puhastamiseks päris mitu tundi.

Treiman kinnitas aga,  et tema jaoks  on raja puhtana hoidmine treeninguks ning rohkem trenni ta sel päeval ei tee. Üldse mitte lihtsam töö ei ole ka uisuraja kastmine. Seda tööd tuleb juba kahekesi teha, sest keegi peab aitama voolikut vedada. Rajameistri sõnul peab abiline olema sama heas sportlikus vormis inimene, sest muidu jääks ta lihtsalt hätta. Õnneks tulevad appi mõned lapsevanemad, kes on avastanud, et õhtuse kepikõnni asemel võib minna hoopis uisurada puhastama.

Uisuraja kõrval asub mini-arena, mida kasutatakse hoki mängimiseks. Treeneri sõnul ei taha lapsed lõputult sama ringrada mööda uisutada, hoki pakub neile vaheldust ja põnevaid emotsioone. Vahel ütleb nii mõnigi laps peale paari ringi läbimist, et ta on väsinud, hokit mängides aga väsimus ununeb. Olgugi et mini-arenale rajatud väljak on väiksem ja kandiline,  mitte ovaalne, sobib see põhikooliealistele hästi. Lisaks saavad mini-arenat kasutada need uisutamishuvilised inimesed, kes satuvad Adaverre võistluste ajal, mil suurele uisurajale teisi ei lubata. Samuti sobib mini-arena alles uisutama õppivate laste jaoks. 

Jõgeval saab uisutada Mustvee maanteel ja staadionil

Spordiklubi Pedja juhatuse esimees Kaido Poom lausus, et Jõgeval  on Mustvee maanteel liuväli olnud 67 aastal järjest, tema on sellega tegelenud 40 aastat. Liuvälja kastetakse igal hommikul, seda kasutavad nii lapsed kui täiskasvanud. Teisipäeval, kolmapäeval ja reedel treenivad siin päevasel ajal  hokimängijad ja nendel nädalapäevadel on liuväli õhtupoolikul kella kuuest kaheksani tavauisutajate päralt. Nädalavahetusel on liuväli tavauisutajate jaoks avatud kolmest kaheksani, kuid seda vaid juhul, kui võistlusi pole.

Kohapealt saab laenata ka uiske ja hokivarustust.

Võistlusi peetakse Mustvee maantee liuväljal kord või kaks nädalas. Seal korraldatakse nii Virumaa hokiliiga kui Tartu linna meistrivõistlusi.

Koolihoonete läheduses paiknevat liuvälja kasutavad harrastajad ja õppijad  

Sihtasutuse Jõgeva Sport juhataja Aita Saksingu sõnul on koolimajade läheduses liuväli juba aastaid olemas olnud. See on rajatud asfalteeritud platsile, seda hooldatakse käsitsi ja kastetakse voolikuga. Lumest puhastaminegi käib enamasti käsitsi, ainult suurema lumesaju korral võetakse appi ATV. Saksingu sõnul on selle liuvälja plussiks läheduses asuvad koolid, millest ühes praegu ka lasteaed. Liuväli on valgustatud ning avatud hiliste õhtutundideni. Vahel näeb seal inimesi uisutamas kella kümneni õhtul. Koolihoonete läheduses paiknev liuväli on mõeldud eelkõige lastele, aga ka täiskasvanutele.  

Liuväljal viiakse läbi koolilaste kehalise kasvatuse tunde ja seal käivad uisutamas ka lasteaialapsed. Siin uiske ega hokivarustust ei laenutata, kuid liuvälja kasutamise eest ei pea ka maksma.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus