Adavere lasteaias saab vaadata vanu jõuluehteid

Adavere lasteaia kasvandikele on pidevalt tutvustatud rahvakalendri tähtpäevadega seotud kombeid ja traditsioone. “Tahame, et lapsed teaksid sedagi, kuidas möödanikus jõulusid tähistati. Möödunud aastal korraldasime näituse vanaaegsetest päkapikkudest, tänavu aga palusime lastel väljapanekuks tuua vanu jõulueheteid  ja sellele üleskutsele reageeriti agaralt,” ütles Adavere lasteaia juhataja Tiia Lants. Näitusele on välja pandud laste toodud jõuluehted, milledest mõned pärit nende vanavanemate, aga ka vanavanavanemate ajast. Näitusele tõid ehteid ka kasvatajad. Kahes toas  saab vaadata suuri käbisid, päkapikke ja lumememmesid. Ei puudu ka jänkud ja mõistagi on koha leidnud ka nõukogudeaegsed punakuuelised näärivanad. Samuti on näitusel ehteid, mida saab kuuseoksale kinnitada küünlajalale sarnase mehhanismi abil. “Niisuguseid ehteid tänapäeval ei valmistatagi,” kinnitas Tiia Lants.

Lasteaiaõpetajate sõnul olid ühtedeks aktiivsemateks lasteks jõuluehete näituse sisustamisel Loora ja Anett. Aneti kodunt pärinevad ka huvitava väljanägemisea vanaaegsed küünlajalad. “Mõistagi on jõuluehted koos ajaga muutunud. Selle näitusega  tahame aga lastele edasi anda ka sõnumi, et kuigi möödanikus  olid olud sageli kitsamad, jätkus inimestel jõulukuuskede kaunistamiseks ikka fantaasiat ja lusti,” rääkisid kasvatajad. 

Adavere koolihoone kolmandal korrusel asuvas lasteaias välja pandud vanaaegsete jõuluehete näitust on juba jõudnud külastada rohkesti inimesi Adaverest ja ümberkaudsetest küladest.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus