Adavere Agro tunnistati Eesti parimaks tõuaretajaks

Aktsiaseltsis Adavere Agro on hiljuti tunnustust pälvinud nii loomad kui ka loomakasvatajad. Septembri algul omistas Eesti Tõuloomakasvajate Ühistu selle ettevõtte loomakasvatusjuhile Elve Žukovitšile parima tõuaretaja tiitli holsteini tõu alal, tänavu suvel tunnistati Adavere Agrole kuuluv lehm Mehu kaunimaks holsteini tõugu lehmaks.


Eesti Tõuloomakasvatajate Liit tähistas Ülenurmes Eesti Põllumajandusmuuseumis oma 27. sünnipäeva. „Väljanäitusel demonstreeriti mitut tõugu loomi ja vahetati kogemusi kolleegidega,” rääkis AS Adavere Agro loomakasvatusjuht Elve Žukovitš, kes tunnistati Ülenurmes parimaks tõuaretajaks holsteini karja alal. Tema arvates on tunnustus tingitud Adavere Agro osalemisest juuni lõpus samuti Ülenurmes toimunud sündmusel, mille korraldas Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu.

Eesti kõige kaunim lehm on Mehu

„Ülenurmes pälvis meie Puiatu farmi lehm Mehu  kaunima holsteini tõugu lehma tiitli „EHF Viss 2018”, rääkis Žukovitš. „Mehu saab nelja aastaseks, on teisel lüpsil ja lõpetas esimese laktatsiooni 9950kilogrammise piimatoodanguga. Mehu on väga hea tervisega, ilusa välimikuga ja tal on olemas kõik vajalikud omadused piima andmiseks, eriti tooksin esile ideaalselt udarat. Ta läheneb igas mõttes täiuslikule loomale,” kiitis loomakasvataja.

Mehu põlvneb ühest Adaveres peetud Eesti punast tõugu lehmast, keda on ristatud holsteini (mustakirju) tõuga. „Ülenurmele minnes ei teadnud me isegi, milline „kullakoorem” meil kaasas on. Silmapaistvalt kõrge hinnangu andis Mehule kohtunik Tšehhi vabariigist,” rääkis Žukovitš, kes töötab Adavere põllumajandusettevõttes loomakasvatuse valdkonnas juba neljakümnendat aastat.

Tema sõnul esitles Adavere Agro juunikuisel sündmusel seitset lehma. Üks neist oli punase-valge kirju Koidu, kes võistles täiskasvanud lehmade klassis ja on kolmandal laktatsioonil. Koidu osales konkursil kolmandat aastat ja jõudis seekord ka finaali. Tubli lehma piimatoodang on üle 50 liitri päevas.

Eesti piimakari Euroopa teine

„Edukaks tõuaretuseks on väga oluline heatasemeline põhikari. Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu on väga tugev organisatsioon, mis kindlustab tasemel geneetika ja pullide valiku. Avalik saladus on ka see, et Eesti on Taani järel Euroopas piimatoodangult lehma kohta teisel kohal. Varsti hakkavad staarlehmad piima andma üle 10 000 kilogrammi aastas,” rääkis Elve Žukovovitš, kes teab, et peentehnoloogia abil toodetakse praegu suguselekteeritud spermat, mis tagab terve lehmvasika sünni.

„Adavere Agros on praegu 650 ja Järvamaal asuvas  Risti Agros 525 lehma. Kui noorkari juurde arvestada, tuleb veiste koguarvuks 2300 ringis,” lisas loomakasvatusjuht.

Žukovitši sõnul on Adavere Agro piimakari Puiatu suurfarmis, kus  on kasutusel kaheksa lüpsirobotit.

Tänavusuvine põu on mõjutanud söödavarumist ka Adaveres. „Kiita pole midagi, samas pole põhjust ka nutulauluks. Kõige olulisem on see, kui palju sööta tuli eelmisest aastast tänavusse, kui palju silo üle jäi. Praeguse arvestuse järgi on silo puudu, loodame nüüd neljandast niitest saada täis puuduoleva koresöödakoguse. Peaasi, et lumi maha ei tuleks ja põllud ei jäätuks. Veistel peab olema mäletsemissööta. Kõike muud saab osta,” ütles Žukovitš.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus