Galeriipinna suurus seadis ranged piirid: umbes kolmkümmend kunstiringis käijat, keda juhendavad Epp Katus ja Jane Kanter, said igaüks välja panna ühe töö, teise kursuse õpilased (neid on üheksa) igaüks kaks-kolm tööd ning neljanda kursuse õpilased (neidki on üheksa) kui “teenekaimad? kõige rohkem. Igale pildile õige koha otsimine oli sellise piltide hulga juures päris raske, aga samas huvitav töö: tuli leida selline kombinatsioon, et naabrid üksteist n-ö “ära ei sööks?. Näituse kujundamisel anti juhtohjad õpetaja Viive Väljaotsa kätte. Kes tegi selle töö kunstikooli juhataja Ethel Hakkaja meelest ära väga professionaalselt.
“Ega igas Põltsamaa-suuruses linnas nii kindla käega näitusekujundajat võtta olegi,? kiitis Ethel Hakkaja.
Nagu õpilastööde näitus ikka, annab ka kõnealune hea pildi sellest, missuguste ülesannete kaudu selles koolis kunsti õpetatakse. Ent saamata ei jää näitusel kunstielamuski, samuti üllatused, mida pakuvad kas õpetajate antud leidlikud ülesanded või noorte endi fantaasia.
Ajalugu maalides
Põltsamaa kunstikoolis (aga kindlasti ka paljudes teistes kunstikoolides) ühendatakse maalimise ja kunstiajaloo õppimine sel viisil, et proovitakse oma käega läbi igasugused kunstiajaloost tuttavad ?ismid?. Nii võib kevadnäitusel näha impressionistlikus nn täpitehnikas, samuti kubistlikke portreid ja natüürmorte.
“Nii on algajail lõbusam maalida ka,? ütles Ethel Hakkaja. “Realistlik kujutamine pole esialgu huvitav.?
Põnevad on kukkunud välja ka tuntud meistrite tööde, näiteks Cezanne?i ?Sainte-Victoire?i mäe? monokroomsed jäljendused. Sellinegi harjutus õpetab ühtaegu kunstiajalugu ning arendab nägemisoskust ja värvitaju.
Põltsamaa kunstikoolis on, muuseas, kombeks, et õpetajad vahetavad pidevalt oma profiili: kes ühel aastal õpetas maali, see järgmisel õpetab hoopis kompositsiooni jne.
“Me ise leiame, et see on päris hea süsteem,? ütles Ethel Hakkaja. “See, et Kaire Nurk on hea maaliõpetaja ja Viive Väljaots hea kompositsiooniõpetaja, oli algusest peale selge, aga nüüd on teada ka vastupidine: et Kaire käe all tulevad väga head kompositsioonitööd ja et Viive oskab anda väga huvitavaid maaliülesandeid.?
Kodulinn postkaartidel
Põltsamaa kunstikool on viimasel ajal üldse hästi ?nähtav? olnud: enne õpilaste kevadnäitust olid sealsamas kultuurikeskuse galeriis väljas kunstikooli täiskasvanute kursuse tööd. Täiskasvanute kursus ? kooli ajaloo kolmas ? võeti vastu mullu sügisel.
Umbes kuu aega tagasi olid Põltsamaal tegutsevas Jõgeva maakonna keskraamatukogus aga väljas kunstikooli vilistlaste Põltsamaa-teemalised pildid. Need olid maalitud kindla eesmärgiga: selleks, et anda nende põhjal välja postkaardikogumik. Selle tiraa? peaks nüüd Vali Pressi trükikojast väljaski olema.
“Ühtekokku maalisid vilistlased 32 pilti,? ütles Ethel Hakkaja. “Üheksa neist pääsesid postkaardile, ülejäänud kaunistavad komplekti ümbrist.?
Kui kultuurikeskuse näitus võetakse mõne nädala pärast maha, siis kunstikooli enda ruumes saab kunstiõpilaste töid vaadata suvi läbi.
?Mullune kogemus näitas, et turistide meelispaigas lossihoovis jätkub meie näitusele külastajaid suvi läbi,? ütles Ethel Hakkaja. “Nii muudamegi kõik oma ruumid ekspositsioonipindadeks ning jätame kevadised hindamistööd sinna terveks suveks välja. Möödunud aastal see rahvale igatahes meeldis, küllap meeldib tänavugi.?
RIINA MÄGI