Aasta muusiku tiitliga pärjatud Risto Joost astub üles Jõgeva kirikus

Kolmapäeval, 23. jaanuaril astub Jõgeva kirikus üles kontratenor Risto Joost, keda on värskelt pärjatud ka aasta muusik 2018 tiitliga. Koos temaga musitseerivad veel Villu Vihermäe (viola da gamba), Kristo Käeo (teorb ja barokk-kitarr) ja Ene Salumäe (positiivorel).


„Ootame väga kontserti, sest Jõgeva on sümpaatne koht. Olen seal varem kultuurikeskuses üles astunud Tallinna kammerorkestriga ja alati on olnud väga soe publik. Meie kava on väga ilus: on inglise varabarokkmuusikat, saksa barokkmuusikat ja veel natuke eesti rahvakoraalide töötlusi. Ma arvan, et publikul on nii äratundmist kui ka avastamisrõõmu,“ rääkis Risto Joost.

Jõgeva kirik on tema sõnul tore nüanss. „Kirikus on akustika teine ja see mõjutab palju. Ma ei oskagi midagi oodata, iga kirik on erinev. Samas toetab ja võimendab kirik heli,“ rääkis Joost kirikus ja kultuurimajas musitseerimise erinevustest.

„Kaasajal on kirikul natuke teistsugune tähendus kui varem. Nüüd on see rohkem kogukonna kooskäimise koht, kirik pole vaid religioossetel põhimõtetel tegutsev asutus. Muusikale on kirik alati püha paik olnud. Arvan, et see lisab midagi väga erilist,“ lisas muusik.

Aasta muusiku tiitliga pärjatud Joost peab väikestes kohtades üles astumisest väga lugu. „Tavaliselt on väikestes kohtades vastuvõtt veelgi soojem ja inimeste tänulikkus veelgi suurem. Keskkond on intiimsem ja saalid ei ole nii suured, seega on publikuga väga hea kontakt,“ kiitis Joost, kes lubab kindlasti ka pärast jaanuaris antud kontserti Jõgevale musitseerima tulla, olgugi et uue aasta plaanid viivad ta põhiliselt Euroopasse.

„Uus aasta toob palju. On palju sümfoonilist muusikat, aga ka a cappellat, oratooriume, ooperit ja balletti. Minu enda lauluõpilane, ka kontratenor, Martin Karu on teinud paar olulist arengusammu ja kui seda kõrvalt vaadata ning ise läbi elada, siis on väga tore,“ avas muusik uue aasta plaane.

Vaid päev enne Jõgeval toimuvat kontserti, 22. jaanuaril, antakse Risto Joostile Tallinna kammerorkestri pidulikul kontserdil üle aasta muusiku tiitel. Selle üle on Joost väga tänulik.

„See on väga suur tunnustus tehtud töö eest. Dirigendina on see märk sellest, et meie amet on nii mitmekülgne, et lisaks musitseerimisele annab see võimaluse tellida teoseid, luua kollektiive ja töötada kollektiividega ning suunata nende tegevust nii, et sellel oleks positiivne tulem. Kui seda on tähele pandud, siis on see edasitõukav jõud ja kinnitus sellele, et tegevusega tasub jätkata,“ sõnas Joost.

Kontsert Jõgeva kirikus algab kolmapäeval kell 18.00.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus