Aasta küla komisjon uudistas Juulal

Tänavu kandideerib aasta küla tiitlile Tabivere valla Juula küla. Möödunud nädalal tuli neil auväärset komisjoni võõrustada.


Alates aastast 2005 on  MTÜ Eesti Külaliikumine Kodukant korraldanud konkurssi, et selgitada välja Eestimaa aasta küla. Sellele tiitlile kandideerivad oma maakonna parimaks valitud külad, külade piirkonnad või alevikud. Konkurss viiakse läbi üle aasta.

Mõni aeg tagasi rääkis Juula külavanem Eneli Kaasik, et nende “aur” läheb praegu põhiliselt ettevalmistustele, et aasta küla valimise komisjon väärikalt vastu võtta.

Enesekriitika viib edasi

Tõtt-öelda tundub möödasõitjale või korraks läbiastujale, et Juula rahval on kogu majapidamine alati triksis-traksis: puust suunaviidaneiul teeotsas aastaajale vastav värske välimusega keha- ja  peakate, külamaja ümbrus pinnuotsani puhas ning tuba kena ja soe, koduaiad tõelised pilgumagnetid. Aga eks peremehe terane silm leiab alati midagi, mis kohendamist vajaks, ja enesekriitiline meel on, teadagi, üks olulisi edasiviivaid jõude.

Möödunud kesknädalal võõrustatigi kõrget komisjoni, kuhu kuulusid riigikogu esimees Eiki Nestor, Eesti Maaomavalitsuste Liidu esindaja Taimi Saarma, põllumajandusministeeriumi esindaja Sille Rähn, Maalehe esindaja Bianca Mikovitš, Maamajanduse Infokeskuse esindaja Ave Bremse ja Kaja Mõtsnik Raplamaa Külade Liidust, kes esindas MTÜd Eesti Külaliikumine Kodukant.

Moraalseks toeks tulid konkureerijatele  Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev, Tabivere vallavanem Tarmo Raudsepp ja volikogu esimees Sirje Simmo ning Karina Kaarepere Jõgevamaa Kodukandi Ühendusest. Kohal olid ka kõik külaelanikud, kes keset nädalat ja keset tööpäeva muude kohustustega hõivatud polnud.

Kuulati-vaadati huviga

Pererahvas oli tavapäraselt külalislahke ja jutukas, ilm ringkäiguks ideaalne. Et kõigil aasta küla tiitlile kandideerijail tuli nagunii eelnevalt põhjalikud ankeedid täita, millega komisjoni liikmed juba tuttavad olid, polnud väga pikka teoreetilist juttu vaja.

Pealegi on juulakatel väga korralik kodulehekülg, kus kõik, mis tehtud ja plaanis, alati õigeaegselt kirjas.

Demonstreeriti oma sisukat pildigaleriid, tutvustati Juula Juurika ehk porgandi viskamist, Siili veeretamist, Kalevipoja lauajooksu ja teisi originaalseid oma küla murumänge. Kõik soovijad said oma kehalisi võimeid proovida hiljuti valminud  madalseiklusrajal ning imetleda Evi Nahki ja Salme Tallmeistri iluaedu.

Ka kohvikõrvane polnud loomulikult poest toodud ega linnakohvikust tellitud: laual olid oma küla astelpajumarmelaad ja  naaberkülast Raigastverest pärit astelpajuribad; Alli Unt pakkus omaküpsetatud porganditorti  ja Evi Nahk võileivatorti.

Juula külavanem Eneli Kaasik nentis, et nemad omalt poolt  on kõik endast oleneva nüüd teinud ja jääb vaid põnevusega oodata otsust, mis tehakse teatavaks lõikuskuul Säreveres  toimuval Eesti Külade Maapäeval.

Aasta küla tiitlile kandideerivaid külasid tutvustatakse ka ETV saates Terevisioon ning selle kodulehel http://etv.err.ee/l/meelelahutus/terevisioon saavad televaatajad oma lemmikküla valida, klikates küla pildi all olevale tekstile.

Hääletamisvõimaluse leiab ka Terevisiooni Facebook’i leheküljelt.

Praegu on Juula küla kõige värskem positiivne uudis, et KOPi kevadvoorust saadi raha nii külamaja õues asuva välilava remondiks, mis on muide juba tehtud, kui küla pildiraamatu väljaandmiseks ning traditsiooniks saanud vanavanemate ja lastelaste olümpiamängude läbiviimiseks.

Aasta küla 2015

Eesti Külaliikumine Kodukant  valib aasta küla kuuendat korda, see konkurss toimub üle aasta. Aunimetus antakse ühele külale, külade piirkonnale või alevikule, mis on saavutanud nähtavaid tulemusi külaelu arendamisel. Tiitel antakse üle Eesti Külade Maapäeval.

Kodukandi Aasta Küla 2015 kuulutatakse välja 7. augustil Eesti Külade XI Maapäeval Järvamaal Säreveres. 

2005. aastal pälvis aasta küla tiitli Jõgeva maakonna Kamari küla ja 2013. aastal Lustivere külade piirkond.

Rahva lemmikküla valitakse koostöös Terevisiooniga teist korda.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus