Aana-Liisa väikesed mõtted

Väikese mõtte võistlus sai teoks Tartu Ülikooli õigusteaduse üliõpilase Liina Kangeri eestvedamisel. Idee sellise võistluse korraldamiseks sai ta möödunud suvel Berliinis Robert Boschi Fondi Theodor-Heuss-Kolleg’i (THK) suveseminaril osaledes. Kahenädalase seminari jooksul töötas iga osalenu välja mõne ühiskondlikku aktiivsust suurendava või sotsiaalseid oskusi andva projekti idee. Liina Kangeri projekt “Laps, raamat, arvuti” leidis hiljem ka THK poolt rahastamist ja selle projekti raames Väikese mõtte võistlus teoks saigi.

Võistlusel kutsuti 7-11-aastasi lapsi üles kirjutama teemal “Avan raamatu ja mõtlen” või “Avan arvuti ja mõtlen”, et saada teada, kumb köidab tänapäeva lapsi rohkem, kas raamat või arvuti, ning kumba peavad nad olulisemaks kaaslaseks teekonnal täiskasvanute maailma. Kõigis kolmes vanuserühmas (7-8-a, 9-a, 10-11-a) kuulutas ˛ürii, mille tuntumateks liikmeteks olid lastekirjanik Leelo Tungal, ajakirjanik Raimu Hanson ja kirjandusteadlane Ele Süvalep, välja viis võrdväärset võitjat. Aana-Liisa Kaste oli ainuke Jõgevamaa laps, kes võitjate hulka pääses. Kui palju Jõgevamaalt üldse võistlustöid esitati, pole teada. Jõgeva Ühisgümnaasiumist saadeti neid võistlusele poolesaja ringis.

Kavalusega arvuti taha

Aana-Liisa on klassijuhataja Ilme Kraaneri sõnul väga erksa vaimuga ja terane laps. Ja suhtlemisjulgusest tal puudust ei tule. Võidutöö kirjutas ta teemal “Avan arvuti ja mõtlen” ning kirjeldas seal, kuidas ta otsis arvutist vastust küsimustele, kui palju on maailmas riike, linnu ja saari, mis on üksindus ning missuguse arengutee on läbi teinud arvuti. Veel tahtis ta internetiotsingu abil teada saada, kui palju on tal sugulasi, aga ei leidnud ühtegi teist sellenimelist inimest.

“Ega ma kodus nii tihti arvuti taha pääse, kui ma tahaksin: õde Marja-Liisa ja vend Raiko kipuvad seal ees olema. Vahel ma kasutan arvuti ligi pääsemiseks kavalust: teen Raikole väikese eine valmis ja saadan ta siis kööki sööma,” ütles Aana-Liisa.

Võidulood raamatuks

Tegelikult meeldivad Aana-Liisale ka raamatud. Neid loeb ta siis, kui parasjagu arvuti taha ei pääse ja kui telekast midagi huvitavat ei tule. Veel meeldib talle mängida krantsi tõugu koera Pootsmaniga ja teha paberist nukkudega nukuteatrit.

“Võtan ühe nuku ühte ja teise teise kätte ning mängin üksinda enda välja mõeldud loo maha. Õde ja vend minuga tavaliselt kaasa mängida ei viitsi ja Pootsmanilt pole mõtet abi küsidagi,” ütles Aana-Liisa.

Tõepoolest: Marja-Liisa käib juba kaheksandas ja Raiko kaheteistkümnendas klassis, nii et paberist nukkudega mängimisest nad ei saagi erilises vaimustuses olla.

17. aprillil on Aana-Liisa kutsutud koos teiste Väikese mõtte võistluse võitjatega Tartu Linnaraamatukokku pidulikule autasustamisele ning arutelule raamatu ja arvuti tähtsuse üle tänapäeva laste elus. Väikese mõtte võistluse paremad tööd avaldatakse ajakirjas Hea Laps ja ka eraldi kogumikuna. Arvata võib, et kunagi hakkavad Väikese mõtte võistlusel osalenute pead genereerima üsna suuri mõtteid.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus