JUHTKIRI: Kas sinu kodu on ajalooline?

Kindlasti on kõigi kodud oma pere jaoks ajaloolised, kuid „päriselt“, äkki elad muinsuskaitse all olevas kohas või hoones? Või on sinu kodu kõrval midagi, mida kasutasid juba muinaseestlased (ei, mitte see plastpakend, mis rohu seest paistab).
Jõgevamaal on päris palju kogu Eestit puudutavaid mälestisi, losse, mõisahooneid, kirikuid, elumaju. Et täpselt teada, mida riigi muinsuskaitse peab kõige tähtsamaks, on olemas Maa- ja Ruumiameti geoportaali kultuurimälestiste kaardirakendus. Sinna tuleb sisestada kodu aadress ja saabki teada, mis mälestised lähedal asuvad.
Jõgevamaa eakad on üsna erksad inimesed, kes suhtlevad mobiiliga ja ei ole ka arvuti midagi ületamatut. Kuid ületamatu on see, et nad elavad sageli taludes, kus on interneti leviaugud. Kui levi ei ole, ei ole juurdepääsu arvutile ja ei mingit geoportaali. Seevastu on Omniva leiutanud postivahendite kojutoomise teenus (kus koju tuuakse margid ja ümbrikud).
Kas sellisel juhul saadetakse Maa- ja Ruumiametile kultuurimälestise küsimus kirjaga? Millise näo teevad ekraanile vaatamisega harjunud ametnikud? Kas nad oskavad ümbrikut avada? Või üldse teavad, mis on ümbrik ja mark nooremate puhul?
Kõige parem oleks, kui maapiirkondade levipuudusega kohad võetaks „töösse“ nagu öeldakse, et arvutit saaks kasutada kõik, mitte ainult tiheasustuse elanikud. Tihtipeale arvatakse ekslikult, et eakad ei kasuta arvutit sellepärast, et nad ei oska või ei suuda harjuda uuendustega, kuid tegelikkuses kasutavad küll, ainult kodudes ei ole internetilevi. Internet võiks juurdepääsetav olla kõigile. Unistada võib.

blog comments powered by Disqus