5 müüti tarbimislaenu kohta

SISUTURUNDUS

Tarbimislaen on finantstoode, mida kasutatakse igasuguse tarbimisega seotud kulutuse katmiseks. Väljaminekuks võib olla mistahes toode või teenus, näiteks koduremont või lennupiletite eest tasumine. Auto ostmist võib samuti rahastada tarbimislaenuga, kuid kindlasti võiks tutvuda ka autolaenu tingimustega.

 Tarbimislaenu eelised

Tarbimislaenu saab kasutada mitmeotstarbeliselt. Samuti on sellel paindlikud tingimused: olenevalt laenuandjast võib tagasimakseperiood ulatuda lausa 10 aastani. Samuti on võimalik laenata suhteliselt suuri summasid, üldjuhul alates 500 eurost kuni 20 000 euroni.

Tarbimislaen on tagatiseta laen, mis tähendab, et taotluse esitamisel pole vaja panti panna ei oma kodu ega autot. Küll aga on laenu saamiseks on vaja tõestust piisavast stabiilsest sissetulekust. See tagab laenuandjale taotleja usaldusväärsuse ning võimekuse laen tagasi maksta.

 Tarbimislaenuga seotud müüdid

Kuna tarbimislaen on populaarne ning seda pakuvad enamik laenuandjaid, levib selle kohta ka mitmeid müüte. Kuigi osad rahvasuus ringlevatest väidetest võisidki kunagi tõele vastata, oleme siin, et teha selgeks, mis ka tänapäeval paika peab ning mis mitte.

  1. Tarbimislaenud on alati kõrge intressimääraga

Tihti arvatakse, et kuna tarbimislaenu saab kasutada mis tahes eesmärgil, kaasneb sellega alati kõrge intressimäär. Kui aastaid tagasi võis see väide tõsi olla, siis tänaseks on intressid kõvasti kukkunud.

Kuigi endiselt on turul ka kõrge määraga pakkumisi, võib leida ka mõistliku intressimääraga tagatiseta tarbimislaene. Näiteks on tarbimislaenu intress madalam kui kiirlaenu oma.

Laenu intressimäär sõltub nii laenatavast summast, tagasimakseperioodist kui ka laenupakkuja seatud tingimustest. Selleks, et leida sobivaim laen, tuleb võrrelda erinevaid laenupakkumisi.

  2. Isikliku laenu saamiseks vajate head krediidiskoori

Laenu saamise tingimused olenevad suuresti laenuandjast. Mõni pank või laenufirma peab head krediidiskoori olulisemaks kui teine.

Tuleb aga tõdeda, et Eestis vaadatakse tarbimislaenu väljastamisel  eelkõike taotleja elatise suurust ning tööajalugu. Samuti on oluline, et laenusaaja sissetulek oleks stabiilne ning puuduksid maksehäired ning võlad.

  3. Tarbimislaenu on raske saada

Tõsi on, et tarbimislaenu saamisega kaasnevad tingimused, millest ei saa mööda vaadata. Näiteks peab laenutaotleja sissetulek olema stabiilne ning ei tohi eksisteerida võlgu. Kui need tingimused on täidetud, on tarbimislaenu taotlemine lihtsamast lihtsam.

Tuleb vaid täita avaldus – tihti ei pea selleks isegi laenukontorisse või panka kohale minema. Pärast seda läheb pangal aega mõni minut või paar päeva, kuni taotlus üle vaadatakse. Ajaga on laenu saamise protsess muutunud ning ei võta enam sama kaua aega, kui aastaid tagasi.

 4. Tarbimislaenu taotlemine kahjustab teie krediidiskoori

Kui taotlete tarbimislaenu suurtes summades, võib see laenutaotleja krediidiskoori mõne punkti võrra alandada. Küll aga võite sellest pikas perspektiivis kasu saada.

Kui kasutate kõrge intressiga krediitkaardivõlgade konsolideerimiseks tarbimislaenu, võib see laenuvõtja krediidiskoori parandada.

 5. Pangad on ainsad tarbimislaenu andjad

Kunagi pidas see väide tõepoolest paika. Tänu veebilaenuandjate populaarsuse kiirele kasvule, on tarbimislaenu saamiseks rohkem võimalusi kui iial varem.

Endiselt on võimalik tarbimislaenu pangast taotleda. Küll aga on nüüd võimalik eriilmelisi pakkumisi leida ka internetipõhistelt laenufirmadelt. Pakkumisi võib leida nii erinevate tagasimakseperioodidega kui ka intressidega.

Mida meeles pidada?

Tarbimislaenu tingimused on aastatega mõistlikumaks muutunud. Sellegipoolest ei tohi unustada, et igasugune laen on finantsiline teenus, millega kaasnevad kohustused. Enne laenu taotlemist, mõtle hoolikalt, kas seda läheb ka päriselt tarvis – kindlasti ei tohiks laenu taotleda emotsioonide ajel. Kindlasti tasuks kaaluda ka raha säästmist, et seda edasi investeerida ning ootamatute kuluste korral oleks võimalik investeeritud raha kasutada.

Õnneks on viimastel aastatel tarbimislaenudega seoses tehtud mitmeid seadusemuudatusi. Tänu sellele on finantsteenus turvalisem ning tarbijate õigusi arvestavam kui kunagi varem.  Võrdle millised on kiir- ja väikelaenude erinevused ja sarnasused.

Sama oluline on enne lepingu allkirjastamist erinevaid laenupakkumisi võrrelda ning lepingu tingimustega hoolikalt tutvuda.

blog comments powered by Disqus