40 inimest pluss üks koer ehk Jõgevamaalased pidasid suurt koristuspidu

Olgugi et reede õhtul oli selge, et „Teeme ära“ talgupäeval ootab talgulisi vihm ja vaid mõned plusskraadid, ei olnud see takistuseks, et taas suur koristuspidu maha pidada. Eriti külmalinna Jõgeva ja selle lähiümbruse jaoks.


Hommik Sadukülas. Kell on 9.50 ning päike kõrgel. Kardetud vihmast ei ole veel kippu ega kõppu. Külast kostab saagide urinat. Käes on talgupäev. Ka Saduküla rahvamaja juures käib vilgas elu, olgugi et ametlik avamine peaks olema kell 10. Ent esimesed on juba kohal ja töö käib.

Talgujuht Anne Mägisoo tõdeb, et isegi kui vihma oleks sadanud, poleks see kedagi heidutanud. „Oleme ka väga suure vihmaga tööd teinud, vahepeal kuivatasime riideid ja tegime edasi.“ Pole ka ime: külmalinna lähedal elades tulebki heitlike ilmaoludega hakkama saada. Ning ilm on see faktor, mis talgupäevadel ilmselt enim rolli mängib.

Oma kohale sai korvpallirõngas

Plaanis on maha võtta kuivanud kuused ja suurem koristamine rahvamajas. Viimane on Sadukülas oluline, sest lisaks erinevatele huviringidele pakub see kooskäimise rõõmu ja õlatunnet. Nii saavad ühiselt pestud ka aknad. Ühtlasi sai oma kohale korvpallirõngas, mis võimaldab edaspidi ka sportlikku ajaviidet.

Suur koristuspidu on nelja küla ühine päev, millest osa võetakse. „Meil on iga-aastaselt 40 talgukohta. Aga juba täna näen inimesi, kes ei ole end registreerinud. Kohad on meil alati täis, vahepeal isegi rohkem. Ütlen alati, et meil osaleb 40 inimest pluss üks koer, kõik juba teavad, mida see tähendab,“ naerab Mägisoo. Tõsi ta on: talgulistega käib kaasas koer Lotte, kes lisaks toetavale olekule ka muidu talgulisi rõõmustab.

„Üldiselt on inimesed igal aastal samad. Need, kes on muidu aktiivsed, osalevad ka aktiivselt koristustalgutel. Meil on tore päev ja järelikult kõigile meeldib, kui nad igal aastal tagasi tulevad,“ arutleb Mägisoo.

Laiuse kiriku juures olid talgutel sõbrad-sugulased koos noorkotkaste ja kodutütarde rühmaga, kokku paarkümmend inimest. „Laulupeo tuli tuleb siia, kiriku juures võtavad meie rühma noored selle üle ja viivad seltsimaja juurde, mille ümbrust ka täna hommikul korrastasime.

Lapsi meil siin praegu palju pole, sest nad lähevad sageli talgutele sinna, kuhu nende vanemadki. Mõni lapsevanem andis teada, et ei saa tulla, sest on Kevadtormil,“ rääkis talgujuht, kodutütarde rühmavanem Leina Kreek.

„Kahe nädala pärast on meil koguduse esmamainimise 700. aastapäeva tähistamine ja samal õhtul õlemuuseumis muuseumiöö. Saame korda tehtud küll selle väikse seltskonnaga,“ selgitas ta. Park on looduskaitse all ja muru ei tohigi kaugemalt riisuda kui meeter tee äärest. Laiuse kiriku juures osales talgutel ka Tartu praost Ants Tooming, kes on praegu Laiuse hooldajaõpetaja.

Umbes samapalju talgulisi luges kokku ka Torma kirikuõpetaja Mehis Pupart: „Kakskümmend kaks inimest, neist üheksa Vanamõisa külast.“ Oli nii koguduse liikmeid kui ka teisi. Vanamõisa küla rahvas kavatses pärast kirikla talguid jätkata teeäärte puhastamisega. Enamasti tegeleti pargi koristamisega. Veeti tiigist langenud puid, tükeldati ja veeti pargist traktoriga välja, piirati sirelihekki ja lõigati õunapuid tagasi. Kogenud metsamees Andres Lass toimetas võsatrimmeriga.

Vana raamatukogu ruumide lammutamine

Põltsamaa vallas peeti talgupäeva nii linnas kui ka maal. Hea meel oli tõdeda, et Umbusi külas, mis oli veel kümme ja rohkem aastat tagasi nukras olukorras, on hakanud elu taas aktiivsemalt toimima.

Seekordne talgupäev on ettevalmistuseks seal augustis peetavale külapäevale. „Meil tuleb tänavu 20. augustil üle kolmekümne aasta suurem külapäev. Selleks ajaks tahame pidulikult avada raamatukogu uued ruumid. Bussipeatuse värvime kihelkonna värvidesse. Oleme saanud külapäevaks toetust ja praegu koostame programmi. Siis tutvustame ka Umbusi külaelust jutustavat raamatut, mille käsikiri on koos,“ rääkis MTÜ Umbusi Külaseltsi juhatuse liige Kaide Tammel.

Kohaliku külaseltsi juhatuse liikme Jako Jaagu sõnul oli käimas vana raamatukogu ruumide lammutamine ja uute ruumide remontimine. Uutesse ruumidesse rajatakse ka galerii.

Pajusis korrastati talgupäeval mõisaparki ja ka rannaala. Pajusi külaseltsi liikme Aili Soolepa sõnul alustati pargi korrastamisega juba varem, sest pargiala on üsna suur. Ka ujumiskoht sai talupäeval korda tehtud.

Seekord osales Pajusis toimunud talgutel 36 inimest, kelle seas kõige vanem oli Vilve Käsper ja kõige noorem Kirsi Suni. „Peame seekord erilise hoolega oma külakeskust korrastama, sest siit tuleb läbi laulupeo tuli,“ toonitas Aili Soolepp.

Pajusi külaseltsi juhatuse liikme ja talgujuhi Jüri Siirmäe sõnul oli tänavune hoogtööpäev üks rahvarohkemaid. Pargis olevat laululava niiske ilma tõttu värvima ei hakatud ja see töö ootab enne laulupeo tule tulekut veel ees. Tööde käigus korrastati suur territoorium alates Pajusi külalistemajast kuni ujumiskohani välja.

Talgupäev numbrites:

  1. 4. mail peeti üle-eestiline Teeme Ära talgupäev. Korraldati kokku 2051 talgut, millest võttis osa vähemalt 44 046 inimest ehk 3,3 protsenti eestimaalastest. Jõgevamaal osales 94 talgul 1513 talgulist.
  2.  
  3. KERTTU-KADI VANAMB

    ANDRA KIRNA

    TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus