27-aastane Endla kaitseala meelitab jätkuvalt turiste

11. septembril 27 aastaseks saav Endla looduskaitseala meelitab jätkuvalt turiste ürgse looduse, rabade, allikate ja vaikusega. Kalameeste ja paadimatkajate lemmikpaigaks on kahtlemata juba aastakümneid Endla järv.

Tooma keskuses tegutsenud RMK teabepunkt oli üks külastatavamaid Jõgevamaal, eriti just välismaalaste hulgas. Tänavu RMK Toomal teabepunkti ei avanud, sest muuseumitoas uuendatakse 2004. aastal rajatud ekspositsiooni Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fondi rahadega.

Kes tahab aga minna rabade vaikust nautima, siis selleks on mitu võimalust. Pikema ringkäigu huvilistel on võimalik alustada matka Tooma külast endise Endla looduskaitseala keskuse juurest ning minna läbi Männikjärve ja Kaasikjärve raba Juta kivini RMK Endla metsamaja juures. Sealt järve kallast mööda Endla järve vaatetornini ning üle Kärde peakraavi mööda matkarada kruusateeni, mida mööda saab Kärde külla ning sealt tagasi Toomale. See nn pikk ring on umbes 14 kilomeetrit pikk ja selleks peab arvestama vähemalt viis tundi. Kui keegi kaitseala piirimail asuva infotahvli juurde autoga vastu saab sõita, kulub rajal rahulikult jalutades umbes kolm tundi.

Lühem, umbes kahe ja poole kilomeetrine ring ümber Männikjärve on nende jaoks, kes pikalt vantsida ei soovi või on tulnud loodusse väikeste lastega. Selle nn väikese ringi võib läbi käia ka poole tunniga, kuid rahulikus tempos kauneid vaateid nautides kulub tund aega kindlasti ära.

Rajal on rohkesti infotahvleid ning suunavaid viitasid. Pikemal ringil tasuks kindlasti tutvuda ka Endla puisniiduga.

Laudteid on radadel mitmes lõigus uuendatud. Noolsirge ligi 1,3 kilomeetri pikkune laudtee viib huvilisi Männikjärve rappa juba 1955. aastast. See laudtee ja vaatetorn ootavad ka oma uuenduskuuri järge kogu ulatuses. RMK ootab selleks raha ERF meetme “Looduse mitmekesisuse säilitamine investeeringute kava” III voorust, vastav taotlus on lisanimekirjas esimene.

Üle Männikjärve lõunaosa kulgeb kunagine Eestimaa ja Liivimaa kubermangu piir. See oli väga oluline joon, millest ühel pool kehtisid  aastasadu ühed ja teisel pool teised seadused. Tänapäeval ei oma see piirilõik tähtsust. Umbes 15 kilomeetri pikkune piir Endla soostikus on trotsinud kõiki riiklikke ja administratiivseid muudatusi ning eraldab praegugi maakondi, valdu, metskondi, külasid. Üle 700 aasta on loodusmaastik hoidnud inimestevahelist piiri, sest raba ei kutsu valdusi laiendama ega muutma.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus