Trikotaa?itootja AS Marat lõpetab tellimuste puudumise tõttu 6. maist Mustvee vabriku töö ja koondab kõik sealsed 123 töötajat.
Marati tootmis- ja tehnikadirektori Aarne Viikholmi sõnul on ettevõte muutmas tootmisstruktuuri. “Hakkame nüüd rohkem allhankeid tegema, majanduslikult ei tasu meil enam suurt vabrikut üleval pidada, millel on vähe tööd,” märkis Viikholm.
Mustvee vabrik valmistas trikotaa?kangast d?empreid, toppe, T-särke ja vähesel määral ka pesu.
Lõuna-Aasias odavam tööjõud
Vabriku juhataja Anatolia Lunina sõnul said nad omanike plaanidest ettevõte sulgeda teada neljapäeva hommikul. Varem ei viidanud ettevõtte võimalikule sulgemisele miski, veel mullu sügisel võttis Marat Mustvees töötajaid juurde.
“Omanikud põhjendasid meie töötajate mittevajalikeks osutumist sellega, et kogu õmblustööstuses on suuri raskusi tellimustega, sest paljud ettevõtjad eelistavad Lõuna-Aasia üliodavat tööjõudu,” märkis Lunina.
Tema hinnangul oli Mustvee vabriku töötajate keskmine palk 3500 krooni kandis, Maratis umbes 5500 krooni. “Meie töö pole kerge, kuid see võimaldas inimestel ära elada,” rääkis juhataja. Paljudes Mustvee ja Kasepää valla kodudes oli õmblusettevõttes töötav ema pere ainus toitja.
Kasepää vallavanem Jüri Vooder oli reedel väga mures. “Teen kõik, mis minu võimuses, et leida ettevõttele rentnik ja inimestele uus töö,” kinnitas ta.
Vooder on juba jõudnud pidada läbirääkimisi mitme õmblusettevõtjaga.
“Mul pole veel midagi kindlat,” tõdes ta. Vallavanema sõnul ei soovi Marat endale konkurenti tekitada, nii et sarnase töö tegijale ta vabrikut rendile ei anna.
Vald otsib rendilevõtjat
Vooder otsib kontakti ka teiste ettevõtjatega, kes tahaksid Mustvees oma tootmise püsti panna. “Ümberõpe on alati võimalik,” tunnistas ta.
Marati tootmis- ja tehnikadirektor Aarne Viikholm ütles, et ka nemad annavad ettevõtte vara rendileandmisest teada rõiva- ja tekstiililiitu.
Veel 2003. aasta sügisel plaanis Marat laiendada tootmist nii Pärnus kui ka Mustvees. Siis soovis ettevõte tootmise Tallinnast üldse välja kolida, jättes pealinna vaid kangalaod ja müügipersonali. Põhitootmine viidi Pärnusse ja sealt hakati korraldama ka Mustvee vabriku tööd. Samas soovis Marat leida Jõgeval koostööpartnerit allhanke tegemiseks.
Seoses tootmise üleviimisega Tallinnast Pärnusse lõpetas Marat 2004. aasta mais töölepingud lisaks märtsis koondatavale 38 inimesele veel 46 töötajaga. Koondatud said töötukassast hüvitist.
HELVE LAASIK