Vigursaagija Marko Pärn saab puukujude tegemiseks inspiratsiooni ka hobist

Palamusel elav ja töötav vigursaagija Marko Pärn on seda meelt, et selles valdkonnas tegutsejaid konkurents ei ohusta, sest huvi puukujude vastu on suur ning kasvuruumi jätkub. Marko meisterdab kõige meelsamini puitskulptuure metsloomadest, mida ta püüab teha võimalikult looduslähedaselt.


Teadmine, et Eestis on puukujude meisterdamine populaarne valdkond, ergutas Marko Pärna selles väikeettevõtluse valdkonnas ka ise kätt proovima.

Kasutab oma fantaasiat

“Mu isa oli tisler. Ise töötasin erinevates puidufirmades. Esimesed puukujud saagisin välja tänavu kevadel. Vaatasin, et tuleb välja ja otsustasin seda teed edasi minna.” Kõige rohkem meeldib Pärnale meisterdada kujusid metsloomadest ja -lindudest.

“Püüan neile anda väljanägemise, mis looduses elavatele “modellidele” võimalikult sarnane. Eesmärgi saavutamisele aitab kaasa seegi, et olen jahimees, kuulun Linnumetsa ja Vaimastvere jahiseltsi. Metsa- ja vetevaimud, vanapaganad ja muud mütoloogilised olendid saen puidust välja oma fantaasia järgi,” rääkis mees.

Puukuju valmistamiseks on tarvis mitut saagi. “Minul on kasutuses kolm saagi. Et enamik kujusid tuleb jõulistest puudest, peab esimesed lõiked tegema võimsama saega. Vahepeased tööd teen tavalisema saega ja lõppviimistluseks sobib hästi arboristide saag,” lisas ta.

Parimaks ajaks tööd teha peab Marko Pärn hommikutunde. “Kui hea tujuga ärkad, siis tuleb saag kätte võtta ning meisterdama hakata. Kui idee olemas, läheb asi üsna kiiresti käima,” tunnistas ta.

Koostööpartner Soomes

Pärn meisterdab puukujusid nii usus nendele omanikud leida kui ka tellimise peale. “Vahel tekib mõne kliendi soovitusel huvi puukuju vastu ka tema sugulasel, sõbral või tuttaval. Iseäranis populaarne on puukujudega kodude ja suvilate aedasid ja ka saunade ümbrust kaunistada ja atraktiivsemaks muuta Lõuna-Eestis, näiteks Otepää kandis ja Võrumaal. Mõned karud olen aga teinud Palamusele.

Oma tööde tutvustamiseks on mul puitskulptuurid kodumaja ukse ees. Heaks reklaamiks oli ka osalemine Paunvere väljanäitusel ja laadal. Mul on ka koostööpartner Soomes. Ta peab aianduskauplust ja üritab puitskulptuure edasi turustada ka Skandinaaviamaadesse,” ütles Pärn.

Marko Pärn tõdes, et konkurents puukujude valmistamisel oluliseks riskifaktoriks pole. “Huvi nende käsitöötoodete vastu on Eestis üsna suur ja loodetavasti kasvab veelgi, sest käsitöö võiks olla senisest veelgi rohkem väärtustatud.”

Teeb väärispuidust mööblit

Lisaks puukujude meisterdamisele on Marko Pärna tegevusalaks ka väärispuidust mööbli, toolide, laudade jne valmistamine. “Seda tööd teen ennekõike sügisel ja talvel. Seni asub töökoda sünnilinnas Jõgeval vanematekodu garaažis. Nüüd avanes aga võimalus saada suuremad tööruumid Palamusele, mis lubab ka tootmist laiendada. Kui ettevõtlus hoogsamalt käima läheb, palkan ehk ka lisatööjõudu. Abitöölisi on ehk leida üsna lihtne, oskustööliste, kes ise asja otsast lõpuni valmis teevad, otsimisega tuleb aga juba rohkem vaeva näha,” rääkis ta.

Ettevõtlustega tegelemiseks on Marko Pärn loonud perefirma Basswoods, kus raamatupidajaks tema abikaasa Kaja.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus