Tartus Toomemäel etendatakse Kafka “Protsessi”

Tartus peetakse praegu igasügisest Draama festivali, ent seal jätkub ruumi ka festivaliväliste teatrisündmuste jaoks. Eile õhtul esietendus näiteks Toomemäel Tartu ülikooli muuseumi pööningul Franz Kafka kultusteose “Protsess” järgi loodud lavastus. Vilde teatri ja ülikooli muuseumi koostöös valminud lavastusega on seotud ka mitu endist jõgevamaalast.

“Protsessi” lavastajaks on kunagine Põltsamaa linnapea Ain Saviauk, tükis teevad kaasa endine tabiverelane Rein Annuk ja endine jõgevalane Matti Linno. Ain Saviauk kaasati tegelikult juba osalt käivitunud projekti. “Protsessi” lavastamine oli tegelikult teeneka teatrimehe Peeter Kollomi üks kauaaegseid unistusi. Tema kirjutas selle tarvis valmis uue dramatiseeringu ning kavatses olla ka lavastuse produtsent ja lüüa kaasa näitlejana. Paraku tõi mitmekordne koormus teatrimehele nii tõsise tervisehäda, et ta pidi unistuste tööst loobuma. Et Vilde teater projekti maha kanda ei soovinud, tuli leida uus lavastaja. Nii pöördutigi Ain Saviaugu poole. Viimane pole Vilde teatris võõras inimene: ta tõi samas möödunud aastal välja ka Vilde 150. sünniaastapäevale pühendatud tüki “E. Vilde naised 60 minutiga”.

Leidis võtme

Kafka “Protsessi” tegevustik algab täiesti realistliku stseeniga. Ühel hommikul arreteeritakse edukas noor pangaametnik Härra K. Edasi lähevad asjad sürreaalsemaks: kui K üritab selgusele jõuda, milles teda süüdistatakse, siis selgub, et see polegi nii lihtne. Ka ümbritsevad inimesed kas ei saa või ei taha Härra K-d aidata.

“Protsess” kõneleb ühest küljest väikese inimese võitlusest bürokraatiamasinaga, teisalt on tegemist sügavalt allegoorilise ja mitmetasandilise teosega, milles vaatluse all inimese südametunnistus.

“See materjal sobis mulle. Leidsin enda jaoks võtme, kuidas seda lahti mõtestada,” ütles Ain Saviauk. “Ehkki toimib ka K-d ruineeriv väline masinavärk, on minu jaoks olulisem see protsess, mis toimub peategelase sees. Ta vaeb enda tegemisi ja elusündmusi ning selle kaudu liigub lunastuse poole.”

Kafka kirja pandud tekst räägib Saviaugu meelest õigluse ja paratamatuse suhtest. Tänapäeva inimene ajab õiglust taga, aga unustab tihti ära, et maailmas on ka paratamatuid asju. Õigus on enesekeskne asi, paratamatus see, mis käib kaasas loodusseadustega.

“Juurdlus kasvab tasapisi üle otsuseks ja kohus ei ole sinust väljaspool, vaid peab olema sinu sees,” ütles lavastaja. “Tänapäevaga on sellel tükil kindlasti seos olemas, ent sealt võib leida ka tubli annuse juudi müstitsismi.”

Proff ja harrastajad

Algul pidi professionaalseid näitlejaid “Protsessi” trupis rohkem olema, aga kuna paljud hõivati vahepeal teistesse projektidesse, jäi alles vaid peaosaline, Vanemuise näitleja Priit Strandberg. Ülejäänud tegelasi kehastavad kogenud harrastajad Tartust, Viljandist, Suure-Jaanist ja Rakverest. Ühtekokku on osalisi paarikümne ringis.

“Töökeskkond on Vilde teatris hea ja inimesed hakkamist täis,” kiitis Ain Saviauk. “Ruum — selle valis samuti Peeter Kollom — on teatri tegemiseks väga sobiv. Seal on varemgi teatrit tehtud, aga mitte viimasel ajal. Üht etendust mahub vaatama umbes sada inimest. Selline piir on seatud just publiku turvalisuse kaalutlusel.”

Praegu elab Ain Saviauk Suure-Jaani vallas ja nokitseb sinna soetatud vana maja kallal. Tema teatritegemised ongi viimasel ajal koondunud Tartusse, ent ka koduses Suure-Jaanis on tal üht-teist teoksil. Väljatoomisel on näiteks monotükk “Kontrabass” Margus Mankiniga kandvas rollis.

“Tegelikult on lavastus juba valmis, ent ootame, kuni tüki autoriõigustega seotud küsimused lahendatud saavad,” ütles Ain Saviauk.

Praegu Tartus elav endine tabiverelane Rein Annuk kehastab “Protsessis” peategelase onu.

“Prooviperiood on kulgenud tõsise töö tähe all,” ütles Rein Annuk. “Kõige suurem koormus on olnud Priit Strandbergil ja Ain Saviaugul. Meie, teised, oleme 21. augustist pisteliselt kohal käinud ja materjali stseenide kaupa läbi võtnud, aga Ain ja Priit on samast kuupäevast alates iga päev üheksa-kümme tundi proovi teinud.”

Rein Annuki sõnul on Silver Vahtre teinud “Protsessile” suurepärase kujunduse, Ain Saviauk aga materjali oskuslikult kärpinud. Algselt kahe ja poole tunnisena kavandatud tükk kestab nüüd tund ja nelikümmend minutit.

“Huvitav on märkida, et suurem osa “Protsessis” kaasa tegevatest näitlejatest on ka lavastajana kätt proovinud. Aga Ain Saviauku õpetama me siiski ei kipu. Küll on talle oma ideedega abiks olnud peaosaline, professionaalne näitleja Priit Strandberg. Nii et lavastuses on ka tema nägemust sees.”

“Protsessiga” antakse ajavahemikul 9.-27. septembrini kümme etendust.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus