Tänavune talv oli kaheosaline

2015.-2016. a talv oli tavalisest soojem ja koosnes nagu kahest osast. Esimene osa oli jaanuaris krõbeda külmaga ja üsna lumevaene, teine osa veebruaris-märtsis soe, kuid üsna rohke lumega.

Talve alguseks loetakse tavaliselt keskmise õhutemperatuuri püsivat langust alla null kraadi piiri. Selle näitaja järgi algas äsja lõppenud talv alles 27. detsembrist, mis on keskmisest ajast enam kui kuu aega hiljem.  Esialgu lund maas ei olnud. Ainult paks hallakiht kattis taimi, samas aga langes minimaalne õhutemperatuur jõulukuu viimastel päevadel Jõgeval juba alla -14 kraadi. Lumi tuli maha alles 1. jaanuari hommikuks. Ilm muutus kord-korralt külmemaks, aga lund sadas juurde napilt. Alles 12. jaanuariks kasvas lumekiht enam kui 10 cm paksuseks. Talve kõige madalamad õhutemperatuurid mõõdeti 7. ja 8. jaanuaril. Jõgeval registreeriti 8. jaanuaril ‑29,1 °C, samas aga 7. jaanuaril Jõhvis ‑29,9 °C ja 8. jaanuaril Tartus ‑30,0 °C. Seega jäi külmalinna pakaserekord üle-eestilises edetabelis sel talvel kolmandale kohale. Jaanuaris esines enam kui kahekümnekraadist külma Jõgeval 11 ööl, viimati 23. kuupäeval (-25,5°C). Edasi muutus ilm soojemaks ja kogu ülejäänud talve jooksul enam õhutemperatuur -20 kraadini ei küündinud.

Jaanuari lõpuks sulas lumi ära ja tundus, et kevad ongi käes. Õhutemperatuur tõusis mitmel päeval viie kraadini või üle selle. Veekogud tõusid üle kallaste. Põldudel olid suured veeloigud, mis õnneks enamikus kohtades kauaks püsima ei jäänud. Kuigi muld oli Jõgeval tehtud vaatluste järgi külmunud 40 sentimeetrini, kohati aga enam kui poole meetri sügavuseni, suutis vesi keltsa läbi sulatada ja peagi mulda imbuda. Jaanuari lõpus ja veebruari esimesel dekaadil tuli ja läks lumi korduvalt, aga 14. veebruarist jäi uuesti püsivalt maha. Selle talve maksimaalne lume paksus (26 cm) mõõdeti vabariigi aastapäeva paiku. Küünlakuu minimaalseks õhutemperatuuriks jäi ‑11,3 °C, mis registreeriti 29. veebruari õhtul.

Märts oli küünlakuust külmem ja õhutemperatuur langes paaril korral alla ‑15 kraadi. Paastukuu kõige madalam õhutemperatuur (-15,8 °C) mõõdeti kevadisel pööripäeval (20. märtsil) ja lund oli siis maas veel 15 sentimeetri paksuselt. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur tõusis püsivalt üle nulli 26. märtsil ja lumi kadus põldudelt kuu lõpuks. Seega lõppes talv tavalisele lähedasel ajal, aga lume minek jäi Jõgeval vaatlusaastate keskmisest hiljemaks.

Üheks näitajaks, millega talve külmust iseloomustakse, on negatiivsete ööpäeva keskmiste õhutemperatuuride summa. 31. märtsi seisuga kogunes 2015./2016. a talvel negatiivseid keskmisi õhutemperatuure Jõgeval ‑450°C, mis on kogu senise vaatlusrea (1922-2014) keskmisest 270 miinuskraadi võrra vähem, eelmisest, 2014./2015. a talvest aga 175 miinuskraadi võrra rohkem. 

Kokkuvõttes oli äsja lõppenud talv tavapärasest enam kui kuu aega lühem ja soe, kuigi jaanuaris esines päris korralikku pakast.

LAINE KEPPART, Eesti Taimekasvatuse Instituudi agrometeoroloog

blog comments powered by Disqus