Sada pillilugu Eesti auks

Aprillikuu esimesel laupäeval peeti Tabivere rahvamajas Tartumaa kapellide päeva. Selle kinnituseks, et isetegevuslased mõnusa meeleolu loomise nimel halduspiire ei tunnista, lõid rahvapillimaratoniks kujunenud peol viie Tartumaa rahvapilliorkestri kõrval kaasa ka Jõgeva noored pillimehed ehk rahvamuusikaansambel Tuustar ning näitemängutegijad Sadala Külade Teatrist.

Õhtu juht Valdi Reinas heitis küll n-ö vanadele tartumaalastele   naljaga pooleks ette, et nad uustulnukale ehk Tabiverele kohe nii vastutusrikka ülesande  nagu kogu maakonna rahvamuusikute aastasündmuse korraldamine „kaela määrisid“, aga peo edenedes tugevnes tunne, et see mõte polnudki paha. Võõrustajad hätta ei jäänud ning Tabivere suurde rahvamajja mahtusid kenasti ära nii muusikud kui publik ja veidi jäi saalis tantsuruumigi.

Laval vaheldusid orkestrid, mõned pillilood esitati ka ühiselt ning see kukkus nii  asjaosaliste endi kui publiku hinnangul üpris suurejooneliselt välja.

Mitmekesist meelelahutust

Sadala Külade Teatri näitlejate  lühikesed, löövalt humoorikad etteasted lisasid peole vaheldusrikkust. Estraadinumbreid esitasid Tiina Ivask, Vilja-Mari Luhalaid, Luule Väin, Stina Heinola, Artur Aunap ja Valdi Reinas.

Omal kohal olid ka seltskonnamängud  nii Valdilt kui Arturilt. Viimatimainitut peavad tegelikult „omaks poisiks“ eelkõige  Tabivere rahvamaja kapell ja naisansambel, mida ta juhendab, noormees pole aga maha jätnud ka Jõgeva Tuustarit, kus juba mitme-setme aasta eest kaasa lööma hakkas. Nii leiab taas kinnitust tõik, et valla- ega maakonnapiirid kultuuritegijaid ei kammitse, kui vaid neil endil jaksu ja lusti jätkub!

Et Eesti riigi juubeliaasta kestab ning sada on meil juba pikemat aega maagiline arv, tehtiTartumaa rahvapillipeo eel ja ajal juttu, et kas jõutakse õhtu jooksul kamba peale sada lugu ära mängida.

 Ei saa öelda, et äsjane pidu Tabivere rahvamajas kohe hoogu sisse ei võtnud, sest rahvamuusikud on ju professionaalsed tantsukäivitajad, aga pidama ei saanud kõige pöörasemad tõepoolest kohe mitte kuidagi – sada lugu ikkagi.

Täpselt sada lugu

Nii juhtuski, et kui enamik kaugemaid külalisi koduteel ja mõned ilmselt juba voodiski, ei vaibunud peomajas pillimäng ega laul, sest fanaatikud ehk rahvakeeli poolhullud ei raatsinud kuidagi otsi kokku tõmmata. Isegi tantsijaid leidus.

„Sada kümme lugu sai kirja,“ teatas Tabivere kapelli Artur minut enne uue kuupäeva saabumist ja tõstis akordioni sülest.

Lõõtsamees Rauno Koorts oli lahkunud mõne loo võrra varem. Nüüd pakkis Väägvere kapelli juhendaja Ülle Kool ka oma lõõtsa kes teab mitmendat korda selle õhtu jooksul uuesti kasti ja pidu sai tõepoolest läbi.

Aga iga raamatupidamine peab täpne olema, ka pillimeeste oma. Kui Artur ja Stina järgmisel päeval pillilugusid-laule kokku arvama hakkasid, ilmnes, et kui samade palade kordused välja arvata, kogunes neid nimetuse järgi siiski täpselt sada – täiesti juhuslikult. Rahvamuusika suurpeol lõid kaasa Väägvere, Konguta ja Tabivere kapell, rahvamuusikaansambel Siller ja Allikabänd Tartust ning Tuustar Jõgevalt.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus