Saare vallas tegutseb siirupitalu

Saare vallas Pällu külas tegutsevas Uugi talus valmistakse talumetsadest kogutud kasemahlast kasesiirupit. Rabarberisiirupi järele on aga nõudlus suuremgi, kui seda teha jõutakse.


Tänane ettevõtja Fred Juuse ostis Uugi talu plaaniga perele kodu rajada. “Et talu oli seisnud aastaid tühjalt ja üsna kehvas seisus, kulus esimene aasta põhiliselt renoveerimistöödele, mis kestavad veel praegugi. Üsna pea sai selgeks, et maal elades on vajadus ja võimalus olla iseendale tööandjaks. Idee ettevõtlusest mõlkus meeles mitu aastat. See, et Uugi talu metsades kasvab palju kaski, andis mõtte uurida ja lugeda selle kohta, mida põnevat oleks võimalik kasemahlast valmistada. Igakevadine kasemahla joomine kuulub väga tugevasti ka minu lapsepõlvemälestuste hulka,” rääkis Fred Juuse.

Renoveeriti vana taluköök

Esimesed katsetused kasesiirupi valmistamises algasid Uugi talus 2012. aasta varakevadel. 2013. kevadel valmis esimene kogus kasesiirupit müügiks. “Tootmise alustamiseks ja turustamiseks oli esmajoones tarvis renoveerida täielikult kasutuskõlbmatu taluköök ja muuta see nõuetekohaseks vastavalt kehtivatele eeskirjadele,” lisas Juuse.

“Kasesiirupi tootmiseks oli kõigepealt tarvis osta anumad ja tarvikud kasemahla kogumiseks ja metsast välja toomiseks. Seejärel tuli tellida metallitöökojast vajaliku suurusega nõud mahla aurutamiseks. Et suure osa pakendamisest teen praegu veel käsitsi, siis pakendamiseks mõeldud seadmetele esialgu raha ei kulunud, välja arvatud siirupipurgid ja -pudelid,” lisas ta.

Juuse sõnul valmistatakse kasesiirupit klassikalisel meetodil kasemahlast vee väljaaurutamise teel. “Kuumuse toimel kasemahlas olevad suhkrud karamellistuvad, mis annab kasesiirupile omapärase maitse. Ühtegi lisaainet, ka suhkrut, ma kasesiirupile ei lisa. Kasesiirupile annavad maitse ainult kasemahlas looduslikult sisalduvad suhkrud,” tutvustas ta.

Aega ja energiat kulub palju

Ühe liitri kasesiirupi valmistamiseks kulub olenevalt aastast 120-200 liitrit kasemahla, seega on kasesiirupi valmistamine üsna aega ja energiat nõudev protsess. Kui suures koguses kasesiirupit valmistada saab oleneb sellest, kui palju kasemahla õnnestub mahla jooksmise ajal koguda. Möödunud kevadel valmistas Fred Juuse näiteks 70-80 liitrit kasesiirupit.

“Et kasesiirup on veel üsna tundmatu toiduaine, olen pidanud tarvilikuks tutvustada võimalikult paljudele inimestele kasesiirupi kasutamise võimalusi. Kasesiirup sobib tee, kohvi ja kokteilide magusaks tegemiseks. Sageli ostetakse kasesiirupit maitseelamuste saamiseks, samuti lihtsalt uudishimust. Proovisin kasesiirupit kasutada ka piparkoogitaina valmistamiseks,” tunnistas mees.

Fred Juuse on müünud kasesiirupit Jõgevamaa laatadel ja tulevikus soovib ta nendel veelgi sagedamini osaleda.

Uugi talu kasesiirupit on müüdud ka välismaalastest eraisikutele. Kaalumisel on variant turustada siirupit Saksamaale ja huvi tuntakse ka Hollandis. “Kindlatest plaanidest on veel vara rääkida. Palju sõltub sellest, mida toob tänavune kevad,” rääkis Juuse.

Uugi talus kasvatatakse ka rabarbereid. Fred Juuse märkis, et nii on võimalik täpselt teada tingimusi, milles taimed kasvavad. “Igal aastal olen rabarberitaimi juurde istutanud. Ka sel aastal on plaanis istandust laiendada, sest nõudlus rabarberisiirupi järele on suurem kui olen jõudnud toota.

Valmistan rabarberisiirupit värskelt pressitud rabarberimahlast ja ökoloogilisest roosuhkrust, mida meie talust ka osta saab. Rabarberimahla pressin mahlapressi abil, lisan vajaliku koguse ökoloogilist roosuhkrut ja kuumutan läbi ning pakendan. Ühtegi lisaainet ma siirupile ei lisa, mistõttu võib rabarberisiirupi värvus olla mõneti erinev sõltuvalt sellest, milline on olnud rabarberimahla värvus. Rabarberisiirupit ostavad ennekõike need, kellele meeldivad võimalikult naturaalsed maitsed. Joogiveele annab rabarberisiirup mõnusalt magushapu maitse.”

Juuse sõnul oli purustaja ja mahlapressi ostmine rabarberisiirupi tootmiseks üks suuremaid kulutusi eelmisel aastal. Siirupit valmistavad talus pereliikmed.

Plaanis ehitada tootmishoone

Rääkides konkurentsist ütles Fred Juuse, et Eestis tegutseb veel teinegi kasesiirupitootja, kes alustas tegevust temast mõned aastad hiljem. “Rabarberisiirupit olen märganud müügil supermarketites. See peaks olema valmistatud Lätis.

Et tegelen siirupite valmistamisega praegu veel põhitöö kõrvalt, on esimesed tegevusaastad ettevõtluses möödunud üsna rahulikult. Aasta aastalt olen püüdnud aga tootmismahte suurendada, mis on ka õnnestunud. Siirupite valmistamise tõhustamiseks ja pakendamiseks olen plaaninud ehitada tootmishoone.”

Fred Juuse  on katsetanud siirupite valmistamist erinevatest Uugi talu maadel kasvatatest taimedest, näiteks angervaksast ja põdrakanepist. “Ideid tulevikuks on palju, iseasi milline neist käiku läheb,” lausus ettevõtja.

Ettevõtlusega tegelemiseks on tänaseks loodud ka osaühing Uugi talu.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus