Riigikogulased Londonis Brexitiga tegelemas

Möödunud nädalal kohtus Londonis sealsete poliitikutega meie riigikogu delegatsioon. Sellesse kuulunud riigikogu maaelukomisjoni esimees Aivar Kokk rääkis, et enamik kohtumisi leidsid aset sealses parlamendihoones. Eesti delegatsioonis olid esindatud riigikogu viie fraktsiooni saadikud.

Aivar Koka sõnul olid küllakutse esitatud kõigile riigikogu kuuele erakonnale, kuid ühe erakonna esindaja Suurbritannias toimunud läbirääkimistel ei osalenud.

Eesti delegatsiooni üks tõsisemaid probleeme oli seotud meie noorte tulevaste õppimisvõimalustega Inglismaal. Riigikogu liikmed avaldasid soovi, et Eesti noored saaksid  seal ka edaspidi õppida samasugustel tingimustel, nagu see siiani on olnud.

Aivar Kokk nentis, et Suurbritannias on Brexiti tõttu elu seiskunud, rahva tähelepanu on peaasjalikult just sellele probleemile keskendunud ning rahulolematus on väga suur. „Kui peaminister Theresa May ütleb, et Euroopa Liidu ja Suurbritannia vahel sõlmitava leppe üle peab hääletama Inglise parlament, siis opositsiooni liikmed ja ka paljud koalitsioonisaadikud nõuavad, et see lepe pandaks rahvahääletusele,” rääkis Kokk.

Lisaks Brexiti probleemiga tegelemisele tundsid meie delegatsiooni liikmed huvi, kuidas toimib Suurbritannia tervishoiusüsteem, sotsiaalvaldkond, lastekaitse, maksusüsteem, kuidas tagatakse võrdõiguslikkus jne. Maaelukomisjoni esimehe sõnul tõdeti, et mitmes valdkonnas  on Eestis olukord oluliselt parem.

Võõrustajad tundsid omalt poolt väga suurt huvi meie elektrooniliste võimaluste ja lahenduste vastu, näiteks tervishoiuvaldkonnas alates digiretseptidest kuni arsti juurde registreerimiseni. Samuti huvitusid nad elektroonilisest suhtlemisest maksuametiga.

Külaskäigu viimasel päeval kohtusid Eesti parlamendisaadikud ühe Londoni lähistel asuva kohaliku omavalitsuse esindajatega. Aivar Koka sõnul on sealsed  mured meie omadega üsna sarnased, kuid nii mõnigi probleem on seal kehvemini lahendatud kui Eestis.

„Seal arutletakse samamoodi nagu meil ühistranspordiga seotud probleemide üle, samuti soovitakse rajada üha enam kergliiklusteid, mõeldakse sellele, kuidas tuua liiklusse rohkem elektrisõidukeid ja isesõitvaid busse,” rääkis Kokk.

„Ega igal pool mujal ei olegi kõik nii hea, nagu see kaugelt vaadates paistab, ” nentis ta.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus