Peipsimaal hakkavad helisema orelid

Tänasest kuni 30. juunini toimuval V Peipsimaa orelifestivalil  on võimalik kuulata orelivirtuoose nii Riiast ja Kasahstani pealinnast Astanast kui ka kodusest Tartust.


Peipsimaal hüüavad festivali ajal orelid nii järve põhjapoolsemas otsas Illukal ja Iisakus kui lõunal pool Räpinas, samuti Lohusuus, Mustvees, Tormas ning Kodaveres.

„Peipsimaa kunagist rikkust pole mõtet häbeneda. Kultuurilembesed mõisnikud tellisid omal ajal orelid Saksa parematelt meistritelt ja need pillid on tänasel päevalgi paikkonnale uhkuseks,” lausus festivali korraldaja, Tartu Jaani kiriku organist Elke Unt, lisades, et aastail 1895-1903 tuli Peipsimaale oreleid nagu seeni pärast vihma.

„Lohusuus ja Tormas kohtame saksa 19. sajandi II poole ja 20. sajandi algupoole tuntud Saksa oreliehitaja Walckeri pille. Torma kiriku orelil täitub tänavu 115 aastat. Kodaveres esindab sama perioodi Saueri orel. Neile pillidele on iseloomulik üleminek klassitsistlikult kõlataotluselt romantilisele. Tugevate karakteritega registrid klassitsistlikust ajastust kõlavad kõrvuti juurde tulnud peenemate nüansivarjunditega romantismist. Need orelid on justkui ajaloolised dokumendid pilli ehitusloo ja muusikaideaalide arengust aegade jooksul. Nad toovad meieni autentse kõla enam kui saja aasta tagusest ajast.“

Mülverstedti positiivorel rõõmustab meid Mustvee kirikus, kuhu 2015. aasta sügisel paigaldati veel orelimeister Olev Kentsi orelitöökoja poolt Soomest toodud teinegi, suurem orel. Tänu kohalikele kogudustele ja omavalitsustele on pillid tänaselgi päeval hästi hoitud.

Sopran Erika Jonite ja organist Larisa Carjkova esinevad Lohusuus ja Tormas. Erika on mitmekülgne muusik, kes on lõpetanud Riia Luterliku Muusikaakadeemia kirikumuusika eriala. Ta tegutseb nii Cesises kui Riias. Larisa on organisti ja pianistina lõpetanud Läti Muusikaakadeemia ja lisaks täiendanud ennast Stuttgardi Muusika ja Kunstide Kõrgkoolis. Larisa korraldab alates 2010 Latgale Orelipäevi ja töötab organistina Riia luteri kirikus Torņakalns.

Mustvee kirikus esineb läti organist Ilona Birgele. Ilona on lõpetanud Riias Läti Jazeps Vitolsi nimelise Muusikaakadeemia ja ta annab kontsertorganistina aktiivselt nii soolo- kui kammermuusika kontserte. Peipsimaa orelifestivali publikule pakub ta kuulamiseks orelimuusika klassikat ja ka huvitavaid kaasaegsemaid läti heliloojate teoseid.

Kodavere kirikus esineb Saltanat Abilkhanova, kes on õppinud orelit Almaty Riiklikus Konservatooriumis ja saanud kontsertorganisti diplomi Leipzigi Muusika ja Teatri Ülikoolis. Alates 2010. aastast õpetab ta Kasahstani pealinnas Astanas Kunstide Ülikoolis orelit ja korraldab rahvusvahelisi orelikontsertide sarju. Ta esitab orelimuusika klassikat ja kasahhi rahvaviiside seadeid.

„Soovime oma festivaliga tõmmata rahvakultuuri kõrval tähelepanu ka mujale. Nii luteri kirikul kui baltisaksa traditsioonidel on oluline osa kohalikus kultuuris,“ rääkis Elke Unt.

Jõgeva maakonnas esinevad Lätist tulnud muusikud on koostanud oma riigi sajanda sünnipäeva puhul kavad oma maa autorite loomingust.

Kontserdid on tasuta, oodatud on annetused Peipsimaa orelifestivali kirikutele orelite korrashoidmiseks.

Peipsimaa orelifestivali kontserdid Jõgevamaal ja endisel Jõgevamaal

  1. juunil kell 19 Lohusuu kirikus: Larisa Carjkova (orel, Läti) ja Érika Jonite (sopran, Läti). Kavas Alfrēds Kalniņši, Jānis Mediņši, Lūcija Garūta, Pauls Dambisi, Jānis Kalniņši, Rihards Dubra, Vineta Līce, Ēriks Ešenvaldsi ja Aivars Kalējsi looming.
  2. juunil kell 19 Torma kirikus: Larisa Carjkova (orel, Läti) ja Érika Jonite (sopran, Läti)
  3. juunil kell 19 Mustvee kirikus Ilona Birgele (orel, Läti)
  4. juunil kell 19 Kodavere kirikus: Saltanat Abilkhanova (orel, Kasahstan)

 

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus