Parim koht tuli kiirturniirilt

Palamuse gümnaasiumi õpilased Merilii ja Triinu Jalg osalesid augusti lõpus ja septembri alguses Kranevos (Bulgaaria) peetud noorte maailmameistrivõistlustel 64ruudulises kabes. Põhiturniiril sai Merilii 16. ja Triinu 8. koha. Silmapaistvaim tulemus tuli aga seekord kiirturniirilt: Triinu sai seal tubli viienda koha.


Kümneaastane Triinu Jalg võistleb viimast aastat kuni kümneaastaste vanuseklassis, kolmeteistaastane Merilii aga esimest aastat kuni kuueteistaastaste vanuseklassis. See tähendab, et tal tuleb rinda pista enamasti endast vanemate vastastega.

Kranevo MM algas kaheksavoorulise välkturniiriga, millel nii Meriliil kui ka Triinul õnnestus saada üheteistkümnes koht, Meriliil kaheksa ning Triinul seitsme punktiga.

Teisel päeval peetud kiirturniiril mängiti seitse vooru ning Triinu tuli sellel kaheksa punktiga  ülimalt tublile viiendale kohale. Merilii kogus viis punkti ja sai 15. koha.

Kuus päeva kestnud põhiturniiril mängiti seitse vooru, millest igaüks koosnes kahest mikromatšist. Triinu oli ka sel turniiril väga edukas: kogus nelja võiduga kaheksa punkti ning tuli kaheksandale kohale. Merilii pidi leppima mõnevõrra tagasihoidlikuma 16. kohaga (kogus kahest võidust ja ühest viigist 5 punkti).

“Triinu viies koht kiirturniiril oli seekord vaieldamatult parim saavutus, ent tema kaheksas koht põhiturniiril on peaaegu samaväärne,” ütles Merilii ja Triinu ema Kadi Tamm. “Põhiturniiri koha väärtust tõstab asjaolu, et sellises formaadis mänge, nagu MMi põhiturniiril, saavadki Eesti noorkabetajad mängida ainult Euroopa või maailmameistrivõistlustel. Vahel harva korraldatakse sellises formaadis ka mõni Eesti võistlus. Enamik Eesti 64ruudulise kabe võistlusi on aga Kranevo kiirturniiriga sarnases formaadis. See seletab ka seda, miks Triinul just kiirturniiril nii hästi läks.”

Triinu kiirturniiri mängud olid tegelikult kõik heal tasemel. Näiteks kiirturniiril kolmanda ja põhiturniiril esikoha saanud valgevenelanna Viktoriya Nikolaevaga kohtudes jäid Triinul mõlemad mängud viiki.

Pingelised päevad

Merilii suurimaks õnnestumiseks oli ema sõnul välkturniiri 11. koht. Parema koefitsiendiga oleks ta võinud tõusta lausa esikaheksasse (parim koht, mis sama punktide arvuga saavutati, oli seitsmes). Põhi- ja kiirturniiril jäi Merilii esikümnest kaugemale.

“Neis turniiriformaatides oli juba väga oluline roll loosi teel saadud avanguvariantide valdamisel,” ütles Kadi Tamm. “Eelisolukorras olid seal need tüdrukud, kes on juba pikema aja jooksul 64ruudulisele kabele spetsialiseerunud, samuti neil, kellel treenerid aitasid vastase mängustiili hinnata ning eri avangustrateegiaid välja töötada. Et meil treenerit kaasas polnud, pidi Merilii need tööd ise ära tegema. Aga tänu sellele sai ta ka hea õppetunni. Merilii  puhul võib eriti väärtuslikeks pidada võite ja viike, mille ta sai Vene koolkonna kabetajate vastu mängides. Samas jäid mõned võidud, mis olid suisa käeulatuses, pisiasjade pärast tulemata. Kui arvestada, et paljud Merilii vastased olid temast mitu aastat vanemad ja 64ruudulisele kabele spetsialiseerunud, on ta siiski 16. koha eest igati kiitust väärt.”

Võistluspäevad olid nii Meriliil kui ka Triinul pingelised: põhiturniiri iga voor kestis keskmiselt ligemale kolm tundi, tugevate vastastega mängides tuli ette ka kuni nelja tunniseid matše.

Äramärkimist väärib, et meeskonnana saavutas Eesti kaheteistkümne esinduse hulgas kümnenda koha, väikese esindusega koondiste hulas oldi aga esimesed. Triinu ja Merilii olidki Kranevo MMil ainsad Eesti esindajad.

“Miks see nii oli, seda peaks küsima Eesti Kabeliidult,” ütles Kadi Tamm.

Autoga kohale

Meriliil ja Triinul aitas Kranevo MMiks valmistuda Enno Eerma. Et augusti alguses olid piigad osalenud Tallinnas peetud Euroopa noorte meistrivõistlustel sajaruudulises kabes, tuli neil teha pingutusi, et 64ruudulise kabe “maailma” taas sisse elada.

“Pigem tuli piirduda vana meeldetuletamisega, uute asjade õppimiseks ei jäänud kahe tiitlivõistluse vahepeal enam aega,” ütles Kadi Tamm. Võistlusteks valmistumise hulka kuulub tema sõnul ka füüsiline trenn. Selle eest hoolitsesid kabeneidude ema ja isa.

Ema Kadi Tamme ja isa Hannes Jala seltsis käisid Merilii ja Triinu ka Kranevos. Soliidses eas treenerile oleks pikk autosõit Musta mere äärde olnud ehk liiga kurnav. Aga nagu kaks aastat tagasi, tuli ka nüüd otsustada oma autoga kohale sõitmise kasuks, sest lennureis oleks oluliselt kallimaks läinud.

Tänu kahe aasta tagusele kogemusele, oli sihtkohta jõudmine seekord muidugi oluliselt lihtsam. Ning vanemad teadsid ka paremini, kuidas noortele kabetajatele mängudest vabal ajal lõõgastust pakkuda. Põhiliseks meelelahutuseks kujunes ujumine ja rannas jalutamine. Kranevos oli MMi ajal 30-35 kraadi sooja. Rannamõnude nautimiseks oli see hea, ent õuekuumusest jaheda, konditsioneeritud õhuga ruumi sattudes oli oht külmetuda. Triinul tuligi põhiturniiri lõpufaasis külmetushaigusega võidelda. Meriliil tuli aga viimases voorus suisa loobumiskaotus anda, ent tema terviseprobleemi põhjustas kohatine antisanitaarne olukord  sööklas.

Pika võistlusreisi tõttu jõudsid Merilii ja Triinu kooli alles 8. septembril, ent tublide õppurite puhul nädal puudumist probleeme ei tekita. Triinu käib nüüd neljandas ja Merilii kaheksandas klassis. Nende Kranevo MMiks valmistumist ja võistlusreisi toetasid OÜd Moreen ja Wesico Project ning Palamuse vallavalitsus. Triinu ja Merilii järgmiseks suureks eesmärgiks on esineda hästi oktoobris Hollandis toimuvatel noorte maailmameistrivõistlustel sajaruudulises kabes.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus