Mustvee „pritsukoda” sai saja kolmekümne aastaseks

Möödunud laupäeval tähistati Mustvees atraktiivse ja meeleoluka peoga vabatahtliku tuletõrjeseltsi 130. aastapäeva.


Pidustused algasid praeguses Mustvee tuletõrjemajas, kus mängis Avinurme puhkpilliorkester. Sündmuse avas  päästeameti lõuna päästekeskuse Jõgevamaa päästeosakonna Mustvee komando pealik Taavi Müürsepp.

Tervituseks said sõna päästeameti peadirektor Kuno Tammearu, Mustvee vallavanem Jüri Morozov ning Mustvee vallavolikogu kultuurikomisjoni esimees ja kultuurikeskuse juhataja kohusetäitja Laidi Zalekešina, samuti Avinurme vabatahtliku päästekomando eestvedaja Ants Rummel  ning Torma naiskodukaitsjate eestvedaja Katrin Luhamäe. Kohal viibis Jõgevamaa päästeosakonna juht Jüri Alandi.

Taavi Müürsepp andis  üle rinnamärgid, millel on maailma elemente maad, tuld, vett ja õhku tähistav sümboolika. „Märgi keskele on kirjutatud kuldsete tähtedega: Mustvee Pritsukoda 130.”

Rinnamärkidega avaldati tunnustust 47 isikule. Lisaks anti need Mustvee tuletõrjekomandole,  päästeameti tuletõrjemuuseumile ja Avinurme puhkpilliorkestrile.

Seejärel marsiti rongkäigus Mustvee kultuurikeskusse, kus juubelipidustused jätkusid.

Taavi Müürsepp ütles, et seltsi alguse tähistamisel võeti aluseks Mustvee tuletõrjehoone ehitamise algus.

„Tuletõrjeselts ise loodi juba mitu aastat varem, oma hoone ehitamine lükkus aga edasi. Ei aidanud seegi, et seltsile pandi nimeks Maria, mis oli tookordse Venemaa keisrinna nimi. 

1888. aastal muutusid ettevalmistused oma hoone ehitamiseks aktiivsemaks. Sama aasta 15. mail lõid toonased pritsimehed labida maasse ja panid nurgakivi tuletõrjemajale.

Tegemist on meie praeguse majaga, mida võib küll nimetada nööbi külge õmmeldud pintsakuks,” tutvustas Müürsepp ajalugu.

Tema sõnul kiirendas kohaliku tuletõrjeseltsi loomist Mustvees 1866. aastal puhkenud suur tulekahju, milles praktiliselt hävines eestlastega asustatud Mustvee küla osa.

„Esimese kahekümne viie aasta vältel käisid kohalikud pritsimehed tulekahju kustutamas viiskümmend kuus korda ning Mustvees neljakümne kaheksa juhul. Esimesel kolmekümne kahel aastal juhtis Mustvee tuletõrjeseltsi kohalik suurkaupmees Martin Stahlberg.”

Tänane pealik ütles  et kunagine tuletõrjeselts sai raha liikmemaksudest.

„Seltsile tulu saamiseks kasutati aga teisigi võimalusi, neist üks oli ka viina valmistamine ja müümine,” rääkis Müürsepp.

„Suur tulekahju oli Mustvees ka 1918. aastal, mis ajendas ostma mootorpumpa. Kui algul oli tuletõrjemaja ühekorruseline, siis 1931. aastal ehitati hoonele ka torn,” lisas Müürsepp.

Tänases Mustvee päästekomandos töötab 21 meest.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus