Mustvee kutsub sügislaadale ning laulu- ja tantsupeole

Mustveele on läbi aegade kuulsust toonud laadad ning väärikas ja mitmepalgeline kultuurielu. 22. septembril sulavad need sündmused tervikuks, kui Peipsi pealinnas toimuvad sügislaat „Peipsi Kolla“ ning Mustvee valla kultuurikollektiivide laulu- ja tantsupidu „Kui me Eesti viisi kokku saame“.


Laadakorraldaja Elle Palmi sõnul korraldatakse Mustvees sügislaatasid aastaid, kuid vahvat ja mõnusat nime „Peipsi Kolla“ kannab sündmus teist aastat.

„Laadapäeva hommikul heisatakse linna keskväljakul Mustvee laadalipp, mille autor on Jõgeva valla sümboolika autor Marju Pottisepp,“ ütles Mustvee kultuurikeskuse juhataja Laidi Zalekešina.

„Loomulikult müüakse laadal Peipsi kandis kasvanud köögivilju: sibulat, küüslauku, juurvilja, samuti kalatooteid ja mett. Marjamüüjad on kohal jõhvikate, mustikate, pohlade ja seentega, kusjuures avatud on kohvik Sada ja seened. Kaubeldakse ka käsitöö, vanavara ja tööstuskaupadega,“ rääkis Palm.

Kauplejaid tuleb tema sõnul lisaks Peipsimaale Ida-Virumaalt, Põlvamaalt, teistestki Eestimaa nurkadest, aga ka Lätist ja Leedust.

Piirkonna laulupeotraditsioon sai Mustvees alguse möödunud aastal, veel enne, kui viiest omavalitsusest oli saanud Mustvee vald. „Tänavune laulupidu peakirjaga „Kui me Eesti viisi kokku saame“ algab kell 11.45 rongkäiguga Mustvee vallamaja eest. Peatänava äärde on kõik oodatud peolistele lehvitama,“ kinnitas Laidi.

Mustvee kultuurikeskuse rahvakultuurispetsialisti Diana Siiraku sõnul osaleb laulupeol 16 kollektiivi Mustvee linnast, Avinurme, Lohusuu, Kasepää-Raja ja Kääpa-Voore piirkonnast. „Repertuaar on uuenenud, kollektiivid esitavad igaüks kaks laulu või tantsu. Esimest korda esineb suurema publiku ees Raja vabaajakeskuse naisansambel Nadežda,“ rääkis Siirak.

„Kultuurisündmuse kõrghetkedeks on kindlasti peo algus, kui kollektiivid sammuvad rongkäigus laululavale, ja peo lõpp, kui kõlab ühislauluna Raimund Kulli „Kodumaa“. Meie pidu on pühendatud Eesti Vabariigi sajandale sünnipäevale,“ lisas Mustvee valla kultuurielu eestvedaja Laidi Zalekešina.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus