Marimarta kasvatab varajast kurki

Jaanuari lõpus maha pandud seemnetest ise taimed kasvatanud seni peamiselt maasikakasvatajatena ja tomatimahla valmistajatena tuntuks saanud Torma perefirma Marimarta korjas esimese varajase kurgi saagi märtsi lõpus.


Marimarta juht Margus Lindsalu ütles tänavu 25. jaanuaril abikaasale, et nüüd külvan kurgid ära. Külvati kahte sorti:´Adam` ja ´Alex`. Enne seda otsust olid Lindsalud uurinud pikemaid ilmaprognoose, mis tol ajal üldse mingit tõsist talve ei ennustanud, sõbrapäevaks lubati lausa plusskraade. Reaalsus aga osutus prognoosist tunduvalt karmimaks, sest veebruarikuu teine nädal tõi kuni 20 külmakraadi.

Marimarta reklaami ja ostu-müügi juhataja Janika Lindsalu märkis, et tema abikaasal tuli talvel kurkide ellujäämise nimel palju öid ka kasvuhoones veeta. Nimelt kütavad Lindsalud kasvuhooneid küttepuudega ja üks ahjutäis suurt üle kolme tunni ei kesta. “Külmaga on väga halb iga kolme tunni tagant kodunt kasvuhoonesse tulla,” tunnistas Janika. Nimelt jäätus ka kondensvesi, mis kasvuhoone seinale tekkis, ja kukkus maha. Õhu niiskus läks nii madalaks, et vahepeal tuli kasvuhoones temperatuur kõrgeks ajada ja suisa leili visata.

Kokku istutasid Lindsalud umbes viissada kurgitaime. “Kurk tahab lisavalgust, põrand oli jahe, sest põhjatuul puhus sisse, substraat oli külm ja veel palju kõikvõimalikke hädasid kimbutasid meid,” lisas Janika Lindsalu.

Varajase kurgi kasvatamine nõuab tohutult palju vaeva. “See on väga töömahukas,” lisas naine. Tema kinnitusel peab talvel olema kõik väga täpselt doseeritud ja taimi peab hoolega jälgima. “Suvel paned kurgid kasvuhoonesse ja need kasvavad imehästi,” rääkis ta.

Varajase kurgi müüvad Lindsalud peamiselt kodunt. Reklaami nad oma saagile teinud ei ole. Vaiatu poes on nende kurgid müügil, samuti kasutab Lindsalude värsket kurki lähedal Kantkülas tegutsev Veski külalistemaja kohvik. Jõgeva inimesed kirjutavad Lindsaludele ka Facebooki, et kas värsket kurki saaks. Kui naine Jõgevale sõidab, võtab ta soovitud kogused kaasa. Inimesed saavad niiviisi värske kauba kätte. “Kusagil me värsket kurki müümas ei käi,” tunnistas ta.

Maamessile kaasavõtmiseks tegi Janika Lindsalu viis ämbritäit soolakurki, samuti viis ta Tartusse ka värsket kurki.

Mis puudutab varajase kurgi kasvatamise ärilist poolt, siis kasumlik see kohe kindlasti ei ole. “Tuleme ots otsaga kokku, kulud saame tasa, kahjumisse ei tohiks jääda,” märkis ta. “Me ei tea seda veel täpselt, sest kurki tuleb veel. Kui müük on lõppenud, oskan sellele küsimusele paremini vastata,” tunnistas naine.

Seni on Marimarta müünud rohelist sibulat, tilli ja maitsetaimi. Varsti hakatakse pakkuma ka lilletaimi. Ja siis tulevad maasikataimed. Ka maasikataimede müügi tahab Janika Lindsalu tuua kasvuhoonete juurde.

Tomatitaimed, mille viljadest valmib Marimarta nõutud tomatimahl, kasvavad praegu kasvuhoones n-ö ülemistel korrustel. Kui kurk on saagi andnud, siis saab tomatid laiali tõsta.

Marimartas käib praegu ka üks praktikant, nimelt õpib üks Tormast pärit naine Räpinas aiandust ning tal on hea kodu lähedal praktika teha. Viimati aitas praktikant lilletaimi pikeerida.

Lindsalud rajavad veel kolm uut suurt kasvuhoonet, tuleva aasta augustikuuks peavad need valmis olema. PRIA projektist tuleb 28 000 eurot, kokku läheb ehitus maksma 55 000 eurot. Naine tõdes, et senini on nad ise hakkama saanud ja pole varem ühtegi projekti kirjutanud. “Meil on väga aktiivne vallavanem, tema ütleski, et mis see siis ära ei ole ja aitaski projekti kirjutada. Eks me siis nüüd esimene kord vaatame, kuidas läheb. Aga me teeme seda kindlasti kolmes osas,” lisas ta. “Tomati pinda on vaja suurendada, sest mahla järele on nõudlus suurenenud. Näiteks tänavu kevadel on meil mahl nii otsas, et isegi Maamessil ei saanud pakkuda,” tunnistas Janika Lindsalu.

Mullu investeeris Marimarta uue viiehektarise maasikapõllu rajamisse.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus