Lustivere kandi sajanditepikkusest hariduselust valmis raamat

Laupäeval tähistati Lustiveres paikkonna hariduselu 240. aastapäeva. Pidulikul kontsert- aktusel esitleti koduloolase Vilja Rootsi koostatud raamatut “Hariduselust Lustivere mail”.


Koduloolane Vilja Roots märkis piirkonna hariduselule pühendatud raamatu tutvustamisel, et ettepaneku kogumiku kirjutamiseks tegi talle Lustivere külaselts. “Andmeid tuli esmalt otsida arhiivist. Selles töös oli mulle abiks Adavere juurtega arhivaar Lea Teedemaa. Fakti, et Lustivere hariduselu sai alguse 240 aastat tagasi sain teada ürikust, kus Põltsamaa pastor ja rahvavalgustaja A. W. Hupel kirjutab 1776. aastal, et Lustivere koolis õpib 19 last. Arhiivi andmetel on siinkandis esimesena avatud koolil mitu nimekuju: Lustiffer – Pudiffer-Korristoja. Tegelikult on tegemist sama kooliga, sest Lustivere mõisa külakool asus Pudivere külas, Koristoja oja kaldal. Erinevad isikud on aga kooli erinevalt nimetanud,” rääkis Vilja Roots, kes on ise kunagi töötanud Lustivere kolhoosis. Nüüd kirjutab ta oma raamatus ka paikkonnas tegutsenud Sulustvere, Kaliküla, Neanurme õigeusu külakoolist, Tõrenurme kuueklassilisest koolist ja Lustivere koolist, mis alates 2005 aastast kannab nime Lustivere põhikool.

Valmis väärtustepuu

Koduloolane kinkis pühendusega raamatud kõigile, kes jaganud meenutusi või olnud talle abiks mõnes muus valdkonnas. Esimene raamat toimetakse koju kauaaegsele pedagoogile ja kohaliku kultuurielu edendajale Leida Vellingule, kes on praegu üheksakümne aastane.

“Lustivere kool on alati avatud uue ja teistuguse suhtes. Kooli arengu huvides vajame turvalist, innovaatilist õpikeskkonda. Õpilaste ja õpetajate ühistööna valmis kooli väärustepuu, mille õpilased sünnipäeva aktusel koolile kinkisid. Puul on väärtustelehed, mis märgivad ausust, sõbralikkust, sallivust. Lubame hoida seda puud ja neid väärtusi Lustivere koolis,” rääkis aktusel kooli direktor Kaire Kampus.

Kampus meenutas sedagi, et 21 aastat tagasi otsustasid toonane Jõgeva maavanem Meelis Paavel, maavalitsuse maamajandusosakonna juhataja Jaan Aiaots ja Põltsamaa vallavanem Tiit Kulu, et Lustiveresse tuleb ehitada ja renoveerida nüüdisaegne koolihoone.

Kaire Kampus rõhutas, et pikka aega olid kohaliku hariduselu eesotsas kooli kaks kanget ehk direktor Malle Tuur (koolijuht 1994-2008) ja õppealajuhataja Riina Paluoja. Kampus kinkis neile kooli sümboolikaga tänumeened.

Luuakse vilistlasfond

Lusitvere haridusperet tervitasid piduliku sündmuse puhul Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev ja Põltsamaa vallavanem Toivo Tõnson.

Hariduselu juubelile oli tulnud sadu vilistlasi. Üks neist, Ene Kikkas, ütles, et talle on ennekõike meelde jäänud Sulustvere kool, kus lõpetas neli klassi. “Meie koolimaja on alles, kuid tähistamata. Minu mõte on, et seegi haridusajalooline hoone vajab tähistamist.”

Videotervitused saatsid vilistlastest Anneli O, Brien (Rõuk) ja Kristel Emeraj (Mäe) Atlantast ja Jüri Prits Šotimaalt.

Hariduselu juubeliõhtu sõnalise osa seadis kokku lasteaiaõpetaja Lemmi Sarv, lavastas kooli huvijuht Olga Paas. Lähtuti kooli motost “Juku õpib, Juhan teab”. Nii olid Jukud-Juhanid ka tegelaskujud. Väikest Jukut mängis Ardi Skeber kuuendast ja suurt Penno Pall üheksandast klassist, Juhanit vilistlane Heiki Kikas.

Kultuuriprogrammis esinesid vilistlaste, endiste töötajate, lapsevanemate ja tänaste õpilaste ühistantsurühmad: segarahvatantsurühm ja meesrühm Ülar Martjani, Lustivere külaseltsi naisrühm Lilly Ülle Andi ja tütarlaste ja segarahvatantsurühm Karin Uusküla juhendamisel.

Koguti annetusi Vilistlasfondi, mille eesmärk on tunnustada parimate akadeemiliste tulemustega põhikooli lõpetajaid. Oksjonil müüdi praeguse koolihoone aerofoto, vana koolihoone suurendatud foto, lasteaialaste meisterdatud seinapilt koolihoonest, laste meisterdatud säästulamp ning kooli vilistlaste küpsetatud ja annetatud tort. Oksjonitulu eest ostetakse koolile väikekandled.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus