Looduse huviring andis palju uusi teadmisi

Siimusti noortekeskuses lõppes üheksa kuud kestnud looduse huviring. Selle aja sisse mahtus hulgaliselt seiklusi ja uusi teadmisi ning noored said mõnusa elamuse.

Annabel kinnitas, et tema vaieldamatu lemmikkuu oli detsember, siis tulid huviringi liikmed tema loomi vaatama. “Mul on kodus kitsed, kanad, kuked, kassid, koerad ja jänesed. Külalistele meeldis, saime loomi toita,” rääkis neiu õhinaga. Lisaks Annabeli kodustele loomadele viidi söögipoolist ka metsaasukatele. Tüdruku sõnul oli huviring põnev ja seiklusterohke.

Loodusringis osalenud Tess Tõnissoo Siimustist on enda kinnitusel väga õnnelik, et noorsootöötaja Laidi Graueni soovitusel ringi liikmeks tuli. “See oli päris lõbus. Saime kaustad, kuhu kogusime mitmesuguseid materjale. Meil oli palju toredaid üritusi ning sain oma sõpradega koos olla,” jutustas tüdruk. Kõige rohkem meeldis Tessile sügisel seente korjamine ja pildistamine. “Kui metsas punaste sipelgate pesa nägin, siis meenus, et proovisime kunagi sõbrannaga sipelga pissi. Rääkisin sellest oma kaaslastele. Alguses tundus see veider ja vastik, kuid need, kes julgesid proovida, tahtsid veel,” rääkis Tess naerdes. Tüdruku sõnul on tal looduringist päris palju abi olnud. Näiteks jäid tal meelde kõik taimed, mida Laidi metsaretkel tutvustas. “Pildi järgi on taimi keeruline õppida, need ei jää meelde. Aga kui oled neid looduses ise näinud, siis on kohe teada, millega tegu,” rääkis Tess looduringi kasulikkusest.

Klaasist päikesesüsteem

Üks keerulisemaid ja huvitavamad teemasid oli päikesesüsteem. Huviringilised käisid isegi täheteadlaste loengut kuulamas. “Lahe oli klaasi puhuda. Tegime valmis kaheksa suurema planeedi mudelid. Pärast värvis igaüks oma töö ka ära,” jutustas Tess. Päikesesüsteemi maketi tegemine oli põhjalik projekt. Maketi aluseks sai mustaks võõbatud diivanilaua plaat. “Päikeseks sai laekuppel ja planeetideks puhuti klaaskerad. Lisasime veel kosmilist tolmu ja asteroididevöö, elektrik seadis päikese ja kuus tähte ka põlema,” kirjeldas noorsootöötaja Laidi Grauen. Päikesesüsteemi makett sai sedavõrd uhke, et läks Järvakandi raamatukokku klaasikoja näitusele “Minu klaas 2015”. Noorsootöötaja sõnul oli klaasikoja üks omanikest Kaja Vaikre meeldivalt üllatanud, et huviringi noored nii uuendusliku idee peale tulid.

Noored on valmistanud ka hoidiseid, leiba ja muud tervislikku toitu, meisterdanud puidust, taimedest, rasvast, kangast, savist, lumest, klaasist ja tinast mitmesuguseid asju, mänginud telemänge Kuldvillak, Rooside sõda ja Me armastame Eestit. Korraldati kirbuturg, filmiõhtuid, matku jalgsi ja kanuudega, külastati Eesti Taimekasvatuse Instituuti, jääajakeskust, Ahhaa keskust, Vilde tervisekohvikut Tartus, Kuremaa ujulat, Tartu botaanikaaeda, Tõravere meteoroloogiajaama, Järvakandi klaasistuudiot ja Tartu tähetorni, kohtuti keskkonnahariduse spetsialisti, ornitoloogi, politseikoera, jahimehe, taluperenaise, astronoomi, klaasikunstniku ja elektrikuga.

Külvati ja pikeeriti maasikataimi, ka datleid, päevalilli ja tomateid, istutati metsa kuuski ning rajati noortekeskuse ette petuuniapeenar. Lõpuks korraldati tänuürituse juhendajatele ja rahastajatele. Kõige selle juures ei unustatud käia iga kuu plaanide pidamiseks koosolekul ning oma tegemiste jäädvustusi õpimappi koguda.

Projekti “Riskilaste toetusprogrammi rakendamine läbi noortekeskuste” toetasid Euroopa Majanduspiirkond, Haridus- ja Teadusministeerium, Justiitsministeerium, Sotsiaalministeerium, Eesti Noorsootöö Keskus, Eesti ANK ja Jõgeva vallavalitsus.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus