Linnalaagris valmis kolm õpetlikku filmi

Kevadisel koolivaheajal kogunes tosin noort Jõgeva linna noortekeskusesse, et koos lühifilme tegema õppida. Rahvusvahelises projektis CARE3 osalevatel Jõgeva põhikooli noortel valmiski linnalaagris kolm õpetlikku lühifilmi.


Teisipäevast reedeni väldanud Erasmus+ rahastatud Jõgeva põhikooli rahvusvahelise projekti Children at risk (Non-formal) Education, Experience, Efficiency linnalaagris õppisid noored animatsiooni- ja videokunsti õpetaja Merlin Sooaru juhendamisel filme tegema. Kaamerat enne kätte ei antud, kui tegevused filmimiseks olid planeeritud.

Noored said teada, kuidas kirjutada stsenaariumi ja teha storyboard ehk kava filmimiseks. Enne filmimisega alustamist said noored laagrimaigu suhu meeskonnamänge mängides ja sportides. Koos Jõgeva linnavalitsuse noorsootöö peaspetsialisti Kaire Sakjase, noortejuhi Marju Saviaugu ning Jõgeva põhikooli sotsiaalpedagoogi Kertu Säinasega õppisid noored meeskonnamängudes ennast ja teineteist paremini tundma ning elasid laagrimelusse sisse, et töö filmimeeskondades paremini sujuks.

Jõgeva politseijaoskonna töötjatega peeti Jõgeva spordikeskuses Virtus maha tuline korvpalliturniir. Jõgeva politseijaoskonna vanemliikluspolitseinik Sulev Jürgenson rääkis, et võistlus oli tasavägine, keegi peajagu üle ei olnud – igal meeskonnal oli võidusoov. Korvpalli mängiti neljas meeskonnas, igasse neist jagus nii poisse, tüdrukuid kui politseinikke. Lisaks pallimängule harjutati sügisel Poola kohtumisel edu toonud köievedu, et suvel Norras oma tiitlit kaitsta. Laagriliste tegevusel hoidis silma peal ja pakkus mängulusti väike valge koer Poiss, kes vaieldamatult kõigi nunnumeetrid lõhki ajas.

Noorte tõlgendus

Kolme lühifilmiga seletavad noored lahti kiusamise ja meelemürkide teemad ning näitavad, milline oleks ühe noore elu siis, kui noortekeskust poleks. Jõgeva põhikooli sotsiaalpedagoog ja projektijuht Kertu Säinas sõnas, et laagri juhendajad teemadesse ei sekkunud ega midagi ette ei öelnud – kõik on noorte enda nägemus. Kiusamist käsitlenud Laura, Verner, Heidy ja Sten tunnistasid, et teema on eluline ja igapäevane ning kõigil oli mõtteid palju. Alguses oli keeruline neid ideid kirja panna, ent kui kava olemas, läks filmimine juba lihtsalt.

Mõtteid kogusid noored Kertu Säinase näidatud Youtube kiusamisvastastest filmiklippidest. Ühe kõnekama klipina tõi sotsiaalpedagoog välja punapäise poisi kiusamise. Seda nägi pealt üks populaarne õpilane, kes mängib korvpalli. Järgmine kord, kui kiusajad tulid, seisis ta poisi selja taga. Ta oli oma pea punaseks värvinud. Sellega näitas ta oma toetust.

Noored on kiusamist näinud ning vajadusel ka tegutsenud. “Nägin, kui koolis ühte väikest poissi kiusati. Läksin vahele. Pärast kiitis õpetaja mind terve päeva, et märkasin ja tegin head,” pajatas Mirjam oma kogemustest. Laura sõnul ei tähenda kiusamine alati füüsilist vägivalda. “Kui keegi sulle pidevalt erinevaid nimesid annab ja ei lõpeta, on see kiusamine,” tõi ta näiteks.

Hea eeskuju

Anna-Maria, Helis, Lotta Lisell ja Lauri näitasid filmis, mis võib noorega juhtuda, kui noortekeskust ei ole. Helise sõnul on nende filmi mõte selles, et kui noorel pole kohta, kus olla, võib ta halvale teele sattuda. Anna-Maria märkis, et noortekas on nii hea olla nagu kodus ning kui seda kindlust pole, ei pruugi paljudel noortel tegevust olla. Samas kinnitasid noored, et keskusest olenemata käituks nad korralikult. Saab käia trennides ja huvikoolis. Lauri lisas, et kui väljas läheb soojaks, on õues mõnus jalgpalli mängida.

Mirjam, David, Mallar ja Martten filmisid õpetliku loo meelemürkide kahjulikkusest. “Tahtsime näidata, miks ei pea noor meelemürke tarbima ning mida põnevat ja enda tervisele kasulikku saab ta selle asemel teha,” rääkis Mirjam. Loos meelitatakse suitsetavad noormehed trenni. Sport meeldib neile nii väga, et ühtegi mahvi nad edaspidi ei tõmba.

Mallari ja Matteni hinnangul on erinevad meelemürgid noorte seas siiski tuntud. Poiste sõnul keelamisest ei piisa ning halba mõju tervisele kohe ei tajuta. Mirjam lisas, et vahel piisabki sellest, kui näidata, mida põnevat saab peale selle teha.

Noored rõhutasid, et kõige olulisem on näidata ise head eeskuju. Linnalaagri viimasel päeval sõitsid noored Tartusse kinno ning Lillemaja noortekeskusesse, et koos Tartu linnalaagrilistega arutleda interneti- ja nutiturvalisuse teemadel. Sel teemal rääkis noortega veebikonstaabel Andero Sepp. Internetiohutuse teemalist õppepäeva korraldas Jõgeva politseijaoskond. Koolitusele lisaks saavad noored näha tartlaste noortekeskust ning uurida, millega tegelevad sealsed noored ning noorsootöötajad saavad oma kogemusi vahetada.

Kogemuste jagamine

Jõgeva põhikooli rahvusvaheline CARE 3 projekt kaasab Eesti, Läti, Poola ja Norra noored ja noorsoospetsialistid. Kahe aasta jooksul korraldavad projektis osalejad kohalikke sündmusi oma kogukonna noortele ning võõrustavad teisi osapooli. Igast piirkonnast kaasatakse kümme 13-17aastast noort. Lisaks noorte igapäevaste oskuste täiendamisele ja arendamisele saavad lastega tegelevad spetsialistid vahetada välismaa kolleegidega oma kogemusi. CARE3 projekti partneriteks on Eestis Jõgeva linnavalitsus, Lätis Valmiera Viestursi keskkool, Norras Bergeni politseijaoskond ja Poolas Radomi tehnikakool. Lisaks on igast linnast kaasatud erinevad noortega tegelevad asutused nagu noortekeskused ja politseijaoskonnad.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus