Kuremaal käib kahekümne viies Jõgevatreff

Kuremaal algas üleeile kahekümne viies rahvusvaheline motomatkajate kokkutulek Jõgevatreff, millele korraldajate prognoosi kohaselt võib saabuda kolm tuhat motohuvilist. Täna sõidab motorahvas paraadkorras Palamusele, kus kõik huvilised saavad matkajate tsikleid uudistada.


Kui 1992. aastal toimunud esimesel motomatkajate kokkutulekul oli 120 osalejat, siis viimasel viiel aastal on laagriliste arv püsinud kahe ja poole tuhande kandis. Kas korraldajate  ennustus täitub ja jõutakse uue rajajooneni — kolme tuhande osalejani —, see selgub täna õhtuks.

“Neljapäeva õhtul oli laagris igatahes nii palju rahvast, kui tavaliselt on reede õhtul,” kinnitas Jõgevatreffi korraldava motomatkajate klubi Jõgeva MC president Eigo Ellisson.

Kui palju riike tänavusel kokkutulekul esindatud saab, selgub samuti täna õhtuks. Eile lõuna paiku olid väljas igatahes juba neljateistkümne riigi lipud. Lähemate riikide kõrval on külalisi saabunud ka näiteks Jaapanist, USAst ja Taist.

Üleeile õhtul pidutses motorahvas Boogie Company ning eile õhtul ansamblite The Tuberkuloited ja Vennaskond saatel. Täna mängib motolaagris ansambel Herald. Igal õhtul korraldatakse peoplatsil mänge ja elavale muusikale pakub vaheldust DJ Andrus Pirso.

Kinnisesse motolaagrisse igaüks motorahvaga suhtlema ja nende tsikleid uudistama ei pääse, küll aga avaneb see võimalus laiemal publikul traditsioonilise motoparaadi ajal. See leiab aset täna. Motomatkajad rivistavad end üles Kuremaa teeristi ja hakkavad sealt kolonnis liikuma kell 11.45. Marsruut on sama, mis möödunud aastal: Kuremaa-Mutso-Õuna-Nava-Luua-Palamuse. 38 kilomeetrise teekonna läbimiseks kulub pool kuni kolmveerand tundi. Jõgeva kesklinnast ei sõideta läbi tänavugi, nii et Jõgeva rahval tuleb motorahva tervitamiseks minna viadukti ja Õuna vahelise tee või Tallinna maantee äärde.

Palamusele võib aga kohale minna juba keskpäevaks, sest toitlustajad ning eestimaise käsitöö ja toidukauba pakkujad on selleks ajaks juba kohal. Kui motomatkajad kohal ning tsiklid ära parkinud (neid saab Palamuse aleviku süda ilmselt üsna täis), algab kultuuriprogramm, milles astuvad üles rahva- ja muud tantsijad ning Smells Good Band. Närvikõdi pakuvad trikimootorratturid Timo Tasuja ja Kristo Lastik.

Küsimusele, miks Jõgevatrefi avalikkusele suunatud üritus taas Palamusel, mitte Jõgeval toimub, vastas Eigo Ellisson, et Palamuse vallavalitsusel on olemas nii suurürituste korraldamise kogemus kui ka huvi ja tahtmine motomatkajaid oma territooriumil võõrustada. Nad on valmis pakkuma kultuuriprogrammi, kohale kutsuma kauplejad ja toitlustajad jne.

“See, kuidas meid mullu Palamusel vastu võeti, ületas igasugused ootused. Inimesed jäid väga rahule ja seepärast läheme Palamusele tänavugi. Sissepääs üritusele on vaba kõigile, mitte ainult motomatkajatele,” ütles Eigo Ellisson. “Autojuhtidel palume aga motoparaadi marsruudil liigeldes tähelepanelik olla, et ohutus saaks tagatud. Luua kandis peab tähelepanu kauemakski jätkuma, sest seal algab kella kahe ajal veel jalgrattavõistlus.”

Jõgevatreff on pereüritus

Eigo Ellissoni sõnul on motoparaad pereüritus, nagu kogu Jõgevatreffki.

“Et üles on kasvamas praktiliselt juba kolmas kokkutulekuliste põlvkond, siis oleme seekord Kuremaa laagrisse sisse seadnud lastetelgi, kuhu vanemad saavad oma võsukesi mõneks ajaks juhendaja käe alla joonistama ja mängima jätta,” ütles Eigo Ellisson. “Kindlasti paneme ka tulevikus rõhku laste ja noorte tegevuste arendamisele.”

Esimese Jõgevatrefi ajal olid Eigo Ellisson ja tema kaksikvend Argo ka alles poisikesed, ent viibisid otse loomulikult kokkutulekul, sest nende isa Igor Ellisson oli selle peakorraldaja.

“Ehkki osalejaid oli siis kordades vähem kui praegu, oli see siiski kogu Eesti mastaabis märgilise tähendusega sündmus, sest siinsed inimesed polnud enne seda välismaa tsikleid veel näinud,” meenutas Eigo Ellisson. “Honda Goldwinge vaatasime nagu kosmoselaevu ega saanud aru, miks nad sõidavad, mitte ei lenda.”

Vahetult enne esimest Jõgevatreffi tuli käibele Eesti kroon, millest nüüdseks ainult mälestus jäänud.

“Mõtlesime siin isekeskis, et peaks kokkutulekut nii kaua korraldama, kuni Eesti kroon tagasi tuleb,” ütles Eigo Ellisson muiates.

Tema sõnul on klubil Jõgeva MC plaanis käivitada Kuremaal noorte tehnikaring või –klubi, sest muidu kaob noortel, kes suurema osa ärkvel oldud ajast virtuaalmaailmas veedavad, igasugune seos tegelikkusega.

“Nii kasvatame ka endale kui Jõgevatrefi korraldajatele järelkasvu,” ütles Eigo Ellisson.

“Jõgevatrefi sugust suurüritust ei saa korraldada kahe-, nelja- ega kümnekesi,” sõnas Jõgeva MCsse kuuluv Olev Kroon. “Lisaks meie klubi liikmetele kuuluvad korraldusmeeskonda Jõgeva klubi Route 36 liikmed ning teisedki asjalikud ja kogenud vabatahtlikud.”

Sõbrad ja suvekodu

Kuremaa laagriplatsil õnnestus siinkirjutajal eile lõuna ajal tutvuda ühe noorema, kui mitte noorima kokkutulekulise, neiu Casandraga Soomest Nurmijärvilt. Vanust on tal küll alles pool aastat, aga samas võib öelda, et ta on juba teist korda Jõgevatrefil: möödunud aastal Kuremaal käies oli ta alles oma ema Heidi Meriö-Talvio kõhus. Casandra ema ja isa Toni Talvio on aga Jõgevatrefil juba kaheksandat korda.

“Mu ema sõber Tapio Lahti on Jõgeva MC liige Tapio Lahti, kes on aastaid kujundanud Kuremaa laagri kõikvõimalikke plakateid,” ütles Heidi. “Teades, et olen motohuviline, kutsus ta mind juba ammu Jõgevatrefile, aga mu toonane abikaasa ei soovinud siia tulla. Kui Toniga tuttavaks sain, ütlesin kohe: nüüd läheme Kuremaale!”

Esimesel korral käisid Toni ja Heidi kokkutulekul koos ühe sõbraga. Tagasi koju minnes rääkisid nad aga sõpradele, et Jõgevatreff on väga lahe ja Soome kokkutulekutest mitmes mõttes erinev. Tagajärg oli see, et järgmisel aastal tuldi Kuremaale juba kahekümnekesi ja ülejärgmisel aastal kolmekümnekesi.

“Tapio märgib meie tavalise platsi juba enne meie saabumist lindiga ära. Kui kohale jõuame, lööme siin laagri üles ja tunneme ennast nagu kodus. See ongi meie suvekodu,” ütles Heidi Meriö-Talvio.

Seekord pidid tema ja Toni Kuremaale tulema autoga, sest Casandra on tsiklisõiduks veel liiga väike.

“Arvan, et ta peaks vähemalt kümneseks saama, enne kui ma tunnen, et temaga on turvaline motomatkale minna,” arvas Heidi ja tõdes, et naudib Jõgevatreffi seekord teistmoodi kui varasematel aastatel: ta sai üle hulga aja rahva sekka ning siin viibivad motomatkajatest sõbrad on agarad Casandrat hoidma.

Nii kasvavadki peale üha uued Jõgevatrefi põlvkonnad.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus