Kuremaa tuulikust sai käsitöökaubamaja

Kuremaa tuulikus avati hiljuti Jõgevamaa käsitöökaubamaja. Paari nädala jooksul, mis see tegutseda jõudnud, on sinna sattunud juba päris palju jõgevamaalasi ja kaugemaidki külalisi. Ka poe kaubavaru on iga päev täienenud.


Jõgevamaa käsitöökaubamaja käivitamise idee sündis enam-vähem ühel ajal mitmes peas.

“Minu mõtted lükkas käsitöökaubamaja suunas liikuma võrulaste Uma Puut, kust võimalik soetada sellele kandile omaseid käsitööesemeid,” ütles sihtasutuse Kuremaa Turismi- ja Arenduskeskus juhatuse liige Annika Tagaküla. “Olin selle poe asutajatega vestelnud ja jõudnud järeldusele, et ka meil võiks midagi sellist olla. Ning olin ka veendunud, et Kuremaa veskile oleks senisest intensiivsemat kasutust vaja. Käsitöökaubamaja mõtet hakkasime edasi arendama koos Jõgevamaa koostöökoja tegevjuhi Aive Tammega.”

“Mina puutusin käsitöökaubamaja mõttega esimest korda kokku pärast üht koostöökoja õppereisi, mille võtsime ette selleks, et tutvuda kogukonnateenuste arendamise võimalustega,” ütles Aive Tamm. “Pärast reisi pakkus kuremaalane Kaido Väljaots välja kümme ideed, mis teoks teha tasuks. Üks neist oligi see, et Kuremaa veskis võiks olla käsitööpood.”

Idee sai teoks kolme partneri, SA Kuremaa Turismi- ja Arenduskeskus, MTÜ Mustvee Turismikoda ja kultuuriseltsi Jensel koostöös. Igal neist oli kaubamaja oma osa. Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus aitas kaasa sellega, et laenas kaubamajale esialgu oma mööbli: selle, millega tavaliselt messidel käiakse.

“Oma mööblit meil praegu veel pole, aga see on plaanis tellida,” ütles Annika Tagaküla.

Senini kinkinud

Tema sõnul on Kuremaa veskis müügil Jõgevamaal elavate või siinse kandiga seotud käsitöömeistrite looming. Valikust leiab näiteks mitme hiljutisel Jõgevamaa meenekonkursil osalenud autori töid. On ka spetsiaalselt tellitud Kuremaa meened.

“Meie tänavuseks meeneks on õhulised laserlõikuri abil valmistatud puittaiesed, mis mõjuvad aknale riputatult kui vitraažid,” ütles Annika Tagaküla.

Kuremaa mõisa ja kure kujutisega puitvitraažid on valmistatud Tartu OÜs Räsa.

Enne avamist oli käsitöökaubamajja toodud juba kenake kogus kaupa, ent avamispäeval toodi seda veel juurdegi. Sirje Plado Sadalast ütles, et on eluaeg armastanud käsitööd teha ja nüüd, pensionipõlves, on tal selleks ka piisavalt aega. Päeva ajal teeb ta lapitööd, õhtul teleka ees muud näputööd.

“Laatadel käija ma pole, nii et senini olen kogu oma loomingu ära kinkinud. Minu jaoks on võimalus käsitöid siia müüki tuua väga hea lahendus,” ütles Sirje Plado. “Mees kippuski muidu juba näägutama, et mida ma teen neist asjadest, kui endal neid tarvis pole. Aga nüüd on jälle mõtet edasi nokitseda.”

Tartumaal Kõrvekülas elava Triin Paadi mütsid, salvrätikarbid ja muud kenad asjad jõudsid avamispäeval käsitöökaubamajja tema Kuremaal elavate vanemate vahendusel.

“Triin sai Kuremaa algkoolis õppides käsitöös hea põhja alla ja nüüd, lastega kodus olles, teeb vahelduseks meeleldi näputööd,” ütles Triinu ema.

Hea kingipood

Avamispeol olid kohal ka Kuremaa lossis tegutseva Kuremaa Näputöö Seltsi ehk KurNäSi esindajad Evi Kuslap ja Eili Rajapuu. Mõned KurNäSi naiste käsitööd —  Evi Kuslapi telgedel kootud vaibad, Anu Lippuri riidest kotid, Tiia Jerlaka maalitud siidsallid jms — olid veskis juba väljas, ent Evi Kuslap ja Eili Rajapuu lubasid, et toovad vajaduse korral kaupa juurde.

“Meil on kappides kraami küll, mida siin müüa võiks,” ütlesid käsitööentusiastid.

Annika Tagaküla lisas, et tore on, kui käsitöömeister oma tootele vahva loo või legendi ka juurde mõtleb, siis läheb see kaubaks palju paremini. Sirje Plado toodud vahvad sini-must-valge sääreosaga sokid said näiteks kohapeal kohe laste kodumaal hoidmise sokkideks ristitud.

Aive Tamm tõdes, et Kuremaa veskis tegutsev käsitöökaubamaja on väga hea kingipood: sealt leiab igaüks kindlasti midagi sobivat. Annika Tagaküla lisas, et kui vaja, laieneb kaubamaja ka veski teisele korrusele.

“Sügiseks, kui veski uksed suleb, teeme aga valmis internetikaubamaja, kust saab käsitöid ka talvel,” ütles Annika Tagaküla.

Kuremaa veskis tegeleb nii veski tutvustamise kui ka käsitööesemete müügiga Priidu Raudkats. Tema poole tasub telefonil 5650 7717 pöörduda ka neil, kes käsitöökaubamajja kaupa viia soovivad. Kuremaa veski on avatud neljapäevast pühapäevani kella 11-18.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus