Kultuurimaja põleng sai alguse süütamisest

Pühapäeval põles Jõgeva aleviku endine kultuurimaja praktiliselt maani maha. Päästeameti teatel oli tegemist süütamisega, asja hakkab uurima politsei.


Pühapäeval, 8. mail veidi enne kella kahte päeval sai päästeamet teate, et Jõgeva alevikus põleb vana mahajäetud klubihoone. Päästjate kohale jõudes põles hoone lahtise leegiga ning kuna hoones elektrit polnud, siis oli ka kohe alust arvata, et suure tõenäosusega maja süüdati. Eilseks oli toimetusel selle kohta ka ametlik kinnitus.

“Meie menetlejate hinnangul põhjustas tulekahju tõenäoliselt inimtegevus. Olgu selleks siis hooletu ümberkäimine lahtise tulega või kuritahtlikkus,” teatas lõuna päästekeskuse kommunikatsioonijuht Marek Kiik eile hommikul. 

Omakohus võib kaasa tuua karistuse

Et hoone kuulus Jõgeva vallale ning vallavalitsus on huvitatud süüteo toimepanijate tabamisest, siis tehti selleks vastav avaldus ka politseisse. “Avalduse teeme igal juhul. Tänase päeva jooksul peaks see politseisse jõudma,” sõnas abivallavanem Vello Lukk eile lõuna ajal.

Kuigi eile keskpäeval polnud avaldus veel Jõgeva politseijaoskonna menetlusteenistuse vanema Tauno Pärli kätte jõudnud, selgitas ta, et menetlemist alustatakse ennekõike päästeametist. “Nemad on sündmuskoha üle vaadanud ning siis asume meie ülekuulamistega tegelema,” märkis Pärli.

Päeval, mil hoone põles, postitati sellest sündmusest hulk pilte ja videosid sotsiaalmeediasse. Ka läks nende kommentaariumis lahti spekuleerimine selle üle, kes hoone ikkagi põlema pistis. Politsei menetlusteenistuse vanem Tauno Pärli pani inimestele südamele, et kel on infot või kahtlusi selle sündmuse kohta, peaks pöörduma  otsejoones politseisse.

“Ametliku uurimisega tegeleb politsei. Mitte mingil juhul ei tohi asuda ise väidetavaid süüdlasi karistama, sellega võib hoopis enesele pahanduse kaela tõmmata,” rõhutas Pärli. 

Säilida võiksid maakivist keldrid

Praegu tegeleb Kuremaa ENVEKO järk-järgult hoone põlenud osade eemaldamisega. Selge on see, et põlenud osa ja varisemisohtlikud müürid tuleb nüüd Jõgeva vallal lammutada lasta.

Tegelikult soovis vald juba aasta algul hoone lammutada.  

Eelmisel sügisel esitati Keskkonnainvesteeringute Keskusele selleks rahataotlus. Hoone polnud küll muinsuskaitse all, kuid kuulus siiski muinsuskaitsevööndisse ning seetõttu ei andnud muinsuskaitseamet vallale luba hoonet täielikult lammutada. Paraku jagab KIK vastavat toetust vaid hoone täielikuks lammutamiseks, osalise lammutuse toetamine on pigem erand.

Sel esmaspäeval käisid valla esindajad ning muinsuskaitseameti järelvalveosakonna Jõgevamaa vaneminspektor Sille Raidvere hoonet vaatamas. Raidvere sõnutsi on hoone kultuuriväärtuslikuks osaks vana viinaköögi maakivimüüridega keldrid ning need tuleks säilitada. “Alles tasub jätta ka jõepoolne kivimüür, mis toimib jõesängi kaitserinnatisena,” lisas ta. Põlenud hoone maapealse osa lammutamisele muinsuskaitseamet Raidvere kinnitusel piiranguid ei sea.

Vallavanem Enn Kurg selgitas, et Jõgeva vald ei soovigi hoonet täiesti maatasa teha ja seda muruplatsiga asendada, vaid hoone põhi soovitakse ikkagi alles jätta. Ka Sille Raidvere märkis, et maakivist keldrid võiks säilida puutumata kujul ning vald võiks tulevikus mõelda neile otstarbe leidmisele. “Ma ise pole seal keldrites küll käinud, kuid üks kohalik inimene väitis, et keldrid on täiesti heas korras ja kasutuskõlblikud,” lisas Raidvere.

Praegu pole selge, millal klubihoone lammutamisega pihta hakatakse. Kuna hoone lammutamise kulud pole valla eelarvesse planeeritud, siis peab Jõgeva vallavalitsus selle tarvis uuesti rahasooviga KIKi poole pöörduma. “Klubihoone lammutamiseks kavatseme esitada rahastustaotluse erakorralisena KIKi. Sellele eelnevalt tuleb leida projekteerija ja tellida lammutusprojekt, seejärel korraldada riigihange lammutamiseks jne. Kõik see kokku on mitmeid kuid kestev protsess,” tõdes Jõgeva valla majandusspetsialist Uuno Laul.

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus