Kaisa Kukke jäi olümpianormist lahutama vaid 209 sekundit

Eelmisel pühapäeval toimunud Valencia maratonil parandas Kaisa Kukk oma isiklikku rekordit rohkem kui seitsme minutiga, Jõgevalt pärit jooksja uus tippmark 2:45.29 jääb vaid kolme minuti ja 29 sekundiga alla järgmise aasta Rio de Janeiro olümpiamängude normatiivile. Ometi peab politseitöö ja lapse kõrvalt tippsporti jõudnud Kukk tiitlivõistlustele pääsemist tõenäolisemaks poolmaratonijooksus.


Tänavu maratonijooksus Eesti meistritiitli võitnud 31aastane Kaisa Kukk läbis Hispaanias hooaja kolmanda ja üldse oma neljanda maratoni. Tegelikult lootis ta Valencias startida juba ka mullu, kuid ülekoormusest tingitud terviseprobleemid tõmbasid toonastele plaanidele kriipsu peale. “Olin ka eelmisel aastal kirjas, kuid ma ei näinud põhjust, miks minna tervise arvelt halba aega jooksma ning seetõttu loobusin,” lausus spordiklubi Treeningpartner esindav Kaisa Kukk. “Meie klubi jooksjad on treener Urmas Randmaga juba kolm aastat Valencias käinud ning alati tundus, et kõik jooksevad sealsel kerge tõusuga suhteliselt siledal rajal isiklikke rekordeid.”   

Lõpuosas jäi üksi

Kahekümne soojakraadiga läbitud maratoni eel Kaisa Kukk endale lõpuaja suhtes kindlaid eesmärke ei seadnud. “Ma ei valmistunud selleks jooksuks spetsiaalselt ning ka mingit kindlat aega ei mõelnud, lootsin ehk ainult kergejõustikuliidu toetuseks vajaliku normi 2:48 täita,” lausus Kukk, kes on selle aasta jooksul parandanud oma maratonitippmarki ligi 14 minuti võrra.

“Õigetel sportlastel olid joogipunktides laua peal oma joogipudelid ja muu tarvilik valmis pandud, mina võtsin sealt lihtsalt vett ja kandsin ise oma geelid kaasas. Ka ei olnud mul tempotegijat ning jooksin lihtsalt tunde järgi. Kui oleksin tahtnud kindlat aega joosta, oleksin pidanud ka selliste asjade peale mõtlema.”

Erinevalt Valencias olümpianormi täitnud Lily Luigest, keda viimastel kilomeetritel aitas maratonidebüüdi teinud Tiidrek Nurme, jäi Kaisa Kukk just distantsi lõpuosas üksi. “Treeningpartneri jooksjaid oli Valencias paarikümne ringis ja ühe oma treeningurühma poisiga jooksime algul koos,” rääkis Kukk. “Vedasime vaheldumisi või jooksime kõrvuti, hiljem oli tal aga jõudu rohkem ning läks eest minema. Lõpus olin küll täitsa üksinda, aga õnnestus siiski kohta parandada, viimase tosina kilomeetri jooksul möödusin neljast naisjooksjast.”

“Kui lõpus läheb raskeks, on hea, kui saab kellegi tempos joosta,” tunnistas Kaisa Kukk. “Muidu võitled iseendaga ja pead ennast väga palju sundima. Finišijoone järel kukkusin kohe pikali, jalad olid lihtsalt nii läbi ja ei liikunud enam. Minu püstitõstmiseks oli vaja lausa kolme inimest,” naeris ta.

Naisjooksjatest 26. tulemus

Valencia maratoni lõpetanud 14 088 jooksja hulgas sai Kaisa Kukk üldarvestuses 219. koha, distantsi läbinud 1737 naisest oli ta kahekümne kuues. Naiste arvestuses oli ajaga 2:26.53 parim Beata Naigambo (Namiibia), eestlannadest sai 2:40.25ga lõpetanud Lily Luik 18. koha. Kaisa Kuke klubikaaslane, ülipikamaajooksjana tuntust kogunud Mari Boikov oli samuti uut isikliku rekordit tähistava 2:51.29ga kolmekümnes.

“Olen väga rahul ja miski kripeldama ei jäänud,” lausus Kaisa Kukk edukat esinemist kokku võttes. “Tean, et praegu ei oleks kuskilt midagi rohkem võtta olnud. Oleksin rahule jäänud ka 2:47ga, aga tuli isegi paraja varuga sellest parem aeg.”

Väga hea mulje jäi tal ka Valencia maratoni ümbritsevast melust. “Tänavad olid rahvast täis, muusika mängis ja möll käis ümberringi. Pealtvaatajad lugesid rinnanumbritelt nimesid ja hüüdsid neid kogu aeg, lastel olid käed patsulöömiseks välja sirutatud. Emotsiooni mõttes annab kõik see väga palju juurde, ka Eestis võiksid inimesed jooksjatele julgemalt kaasa elada, see ei anna ju midagi, kui kõik lihtsalt seisavad raja ääres.”

Kuigi maratonijooksu olümpianormist jäi Valencias puudu vaid 209 sekundit, Kaisa Kukk olümpialepääsu osas väga optimistlik ei ole. “Olümpiale läheb Eestist kolm naismaratonijooksjat, Liina ja Lily Luigel on norm täidetud, õdedest kõige parema isikliku rekordiga Leila üritab vigastuspausi järel normi täita uuel aastal. Ma võin samuti kevadel proovida normi täita, aga suure tõenäosusega jääb seekord minemata. Aga tegelikult ongi see lahe, kui õed kolmekesi lähevad, nad pälvivad palju tähelepanu ja on väikesele riigile heaks reklaamiks.”

Poolmaraton sobib paremini

Samas on Kaisa Kukel hea võimalus pääseda tuleval aastal tiitlivõistlusele poole lühemal võistlusmaal. Märtsis selguvad Cardiffis poolmaratoni maailmameistrid, see distants on kavas ka juulikuus Amsterdamis peetavatel kergejõustiku EM-võistlustel. Tänavu Eesti meistrivõistlustel hõbemedali võitnud Kaisa Kuke isiklik rekord sel võistlusmaal on 1:21.17, tiitlivõistlustele pääsemiseks tuleb poolmaraton joosta 1:17ga.

“Arvan, et poolmaraton sobib mulle praegu isegi paremini, sest spetsiaalset maratonitrenni ei ole ma veel nii palju teinud,” lausus ta. “Olen vaid korra trennis 30 km jooksnud, võistlusi on lihtsalt nii palju, et ei ole saanud keha pikemate treeningutega harjutada. Maratoni lõpukilomeetritel jääb seetõttu vastupidavusest puudu, poolmaratoni lõpus suudan ma aga veel kiirendada ning seda aega on lihtsam saavutada.”

Edukale võistlushooajale pani Kaisa Kukk Valencia maratoniga punkti, detsembris osaleb ta veel vaid ühel heategevuslikul jõulujooksul. “Nagu mullugi, tegin ma ka sel aastal kaasa rohkem kui viiekümnel võistlusel, aga kindlasti jooksin ma tänavu palju targemalt kui aasta varem. Eelmisel aastal mõtlesin, et võistlus on võistlus ja peab alati pingutama, nüüd on enamik võistlusi olnud rohkem tempotrennid, suuri pingutusi on suhteliselt vähe olnud. Seetõttu pole nüüd ka sellist väsimust, nagu oli eelmise hooaja lõpus, ega muidu poleks ma hooaja lõpus suutnud maratonis isiklikku rekordit joosta. Minu jaoks ongi kõige parem märk see, et olen püsinud terve ja ilma vigastusteta, järelikult olen oma vigadest õppinud ning teinud kõik asjad õigesti.”

Eesti kõigi aegade kümme paremat naiste maratonis:

2:27.04 Jane Salumäe (1997 Torino)

2:34.09 Sirje Eichelmann (1988 Belaja Tserkov)

2:35.54 Külli Kaljus (2001 Hamburg)

2:37.11 Leila Luik (2013 Shanghai)

2:39.15 Evelin Talts (2012 Rotterdam)

2:39.42 Liina Luik (2015 Peking)

2:40.25 Lily Luik (2015 Valencia)

2:44.35 Siiri Kangur (1994 Hamburg)

2:45.29 Kaisa Kukk (2015 Valencia)

2:48.45 Tiina Tross (2005 Kopenhaagen)

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus