Jõgeva põhikoolis tegutseb minifirma

Jõgeva põhikoolis teist nädalat tegutsev õpilaste minifirma Puhvet on esimene selles koolis. Selle asutasid ja hoiavad töös neli üheksanda c klassi õpilast – Sten Siirak, Berthold Perm, Ingrem Laanepere ja Hedi-Marja Maasik.


Reedel oli koolis parajasti kolmas vahetund, kell hakkas lähenema 11le. Esimesel korrusel, garderoobi lõpus oli puhveti juurde moodustunud erinevas vanuses õpilastest järjekord, mis liikus üsna kiiresti. Kõige populaarsem ostuartikkel oli nn hapu riba komm, samuti šokolaad Kit Kat. Jookidest osteti kõige rohkem Coca Colat. Silt uksel teatas, et puhvet on avatud kolmandal, neljandal ja viiendal vahetunnil, välja arvatud neljapäeva viies vahetund.

Töötavad graafiku alusel

Minifirma asutanud noored on jaganud töö graafiku järgi, kõik saavad proovida nii müüja kui kaubatellija ametit. Minifirma juht on Sten Siirak, raamatupidamise võttis enda peale Ingrem Laanepere.

Sten ütles, et vastutus on suur, kuid nad ei karda raskusi. Kogu vahetunni kestnud kauplemise ajal pani Berthold Perm kõik müüdu täpselt kirja. Kui kõlas kell, lõpetasid poisid kauplemise. Puhvetis ostlemise pärast keegi tundi hiljaks jääda ei tohi.

Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse (JAEK) juhataja Marve Millend rääkis, et tema juurde tulid sügisel kolm Jõgeva põhikooli 9 c klassi õpilast ja küsisid, kuidas teha õpilasfirmat.

“Õpilased olid juba rääkinud oma kooli direktori Taisto Liivandiga, kes nende ideed toetas. Samuti toetas neid klassijuhataja Astra Pern. Õpilased soovisid oma koolis tööle panna puhveti, kus kaasõpilased saaksid osta üht-teist näksimiseks. Tundsin huvi, kus nad kauplema kavatsevad hakata. Õpilased kinnitasid, et neil on koht olemas, kunagi on seal olnud puhvet,” lisas Millend.

Kõigepealt tuli neil koolist leida õpetaja, kes omaks õpilasfirma juhi tunnistust. “Noored lahkusid esimesel korral minu juurest ülesandega leida nende juhendamisest huvituv õpetaja, kellel tuleks läbida kursused,” lisas Millend. Noored said kiiresti nõusse oma klassijuhataja Astra Perni.

Teadsid, mida tahavad

Õpetaja Perni sõnul teadsid tema klassi õpilased, mida nad teha tahaksid. “Läksin koolitusele, sest tegemist oli minu klassi õpilastega ja olin nõus nendega tegelema.”

Klassijuhataja hinnangul oli raamatupidamise koolitus talle küllaltki raske. “Me pidime tegema kõik minifirma dokumendid, raamatupidamise dokumendid. Mul on üks koolituspäev veel ees, siis selgitatakse meile, kuidas me minifirma sulgema peame.” Õpetaja tunnistas, et õppis ise väga palju. “Mulle ei tulnud see kergelt, sest varem pole ma ettevõtlusega tegelenud,” märkis ta.

Kuid jälle ilmnes ootamatu tõrge – noortel polnud mentorit ehk juhendajat, meie maakonnas pole aga ühtki koolitatud mentorit.

Õppida tegutsedes

“Tartus on mõned inimesed ja üle Eesti veel paar väga hõivatud inimest. Oli selge, et nemad küll siia meie noori juhendama ei tule,” rääkis Millend. Kuid et ta on juhtinud pikka aega mitme valdkonna ettevõtteid ja on nüüd JAEKi juht, lubas Junior Achievement olla tal minifirma mentoriks.

“Õpilasfirma asutamine käis samuti, nagu iga täiskasvanugi oma firmat asutab. Noored olid huviga asja juures, meil ei jäänud ühtegi kohtumist ära, nad olid väga põhjalikud. Lõpuks jagasid nad omavahel ka rollid, kes on juhataja, kes müüja, kes raamatupidaja. Viimase ülesande võttis endale üks väga tore tüdruk, kellel on matemaatika “viis”.

Puhvet töötab koolis ainult vahetundide ajal. Kogu arvlemine käib sularahas. Raha antakse hiljem õpetaja kätte.

“Nad on väga tragid ja tublid, niisugust tööd saabki teha tõelise entusiasmiga,” tõdes klassijuhataja. Ta lisas, et õpilased on kõike ise teinud. “Meie põhieesmärk on õppida tegevuse kaudu,” lisas ta.

Koolijuht Taisto Liivandi sõnul on tema uks minifirma omanikele alati lahti. “Kui ma nendega suhelnud olen, jääb mulje, et nad on juba kogenud ettevõtjad. Müts maha nende ees.” Direktor tahab, et kooli esimesel minifirmal hästi läheks.

“Mina ei ütle neile midagi ette, juhin ainult vajalikele asjadele tähelepanu,” kinnitas Millend.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus